Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Czym jest przewymiarowanie kotła gazowego? Wyjaśniamy

Ostatnia modyfikacja: 24 kwietnia, 2024
Czym jest przewymiarowanie kotła gazowego?

Kocioł gazowy to popularne urządzenie, które służy do ogrzania budynku. Niestety często się zdarza, że jego moc jest dobrana błędnie – mamy wtedy do czynienia z niedowymiarowaniem lub przemiarowaniem kotła. Drugi z wymienionych błędów jest zdecydowanie powszedniejszy, dlatego to jego weźmiemy na tapet. Czym jest przewymiarowanie kotła? Jakie są jego przyczyny i jak temu zapobiec? Wyjaśniamy!

Na czym polega przewymiarowanie kotła?

Aby kocioł gazowy służył nam jak najdłużej i generował niewielkie koszty eksploatacyjne, ważne jest regularne serwisowanie urządzeń grzewczych, ale również właściwe ich dopasowanie do potrzeb zarówno samego budynku, jak i jego użytkowników. Najczęściej spotykanym błędem w przypadku wyboru kotłów gazowych jest ich przewymiarowanie, czyli dobór sprzętu o zbyt dużej mocy grzewczej, przewyższającej zapotrzebowanie obiektu. Defekt ten jest szczególnie mocno zauważalny podczas okresów przejściowych, czyli w Polsce w sezonie jesiennym i wiosennym.

Zdaniem eksperta

Przewymiarowanie to nic innego jak zbyt duża moc pieca gazowego względem powierzchni do ogrzania. Jest to bardzo często występujący problem, który bierze się ze złych obliczeń lub braku uwzględnienia kilku kluczowych parametrów. Niestety ma to swoje przykre konsekwencje, w tym przede wszystkim duże nakłady finansowe przy wyczuwalnym chłodzie w domu. Na szczęście istnieje sposób, aby uniknąć takiej sytuacji – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis.

Jak rozpoznać, że kocioł gazowy jest przewymiarowany?

Przewymiarowanie kotła gazowego niesie ze sobą szereg konsekwencji, które mocno dają się we znaki. Skutkami źle dobranej, zbyt dużej mocy pieca są między innymi:

  • duże straty finansowe;
  • straty eksploatacyjne – szybsze zużywanie się urządzenia i zwiększenie ryzyka powstawania usterek lub awarii;
  • brak komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

Co jeszcze może być przyczyną zbyt wysokiego zużycia gazu?

Wiele polskich gospodarstw domowych korzysta z ogrzewania gazowego, które jest jednym z lepszych i tańszych wyborów. Niestety często okazuje się, że zużycie gazu jest za duże – zdecydowanie niewspółmierne do powierzchni budynku oraz panującej w środku temperatury. Specjaliści podpowiadają, że są trzy główne przyczyny takiej sytuacji:

  1. niewłaściwie dobrana moc kotła względem powierzchni obiektu (przewymiarowanie lub niedowymiarowanie);
  2. za niska sprawność całego systemu grzewczego (na przykład zbyt małe grzejniki);
  3. nieprawidłowe ustawienia pieca (brak automatyki lub sterowników).

Jak wybrać odpowiedni kocioł gazowy?

Na rynku istnieje spory wybór kotłów gazowych. Różnią się one od siebie pod względem konstrukcji, funkcji, wyglądu oraz ceny. Decydując się na odpowiednie urządzenie, należy rozważyć wiele dostępnych opcji i odpowiedzieć na pytania takie jak:

  • kocioł gazowy tradycyjny (konwencjonalny) czy kondensacyjny?
  • kocioł gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?
  • kocioł gazowy z zamkniętą czy otwartą komorą spalania?
  • kocioł gazowy wiszący czy stojący?
  • kocioł gazowy od którego producenta (na przykład ViessmannSaunier DuvalBoschBuderusImmergasJunkersVaillantWolf i inne – wybór jest ogromny).

Kolejną, kluczową kwestią jest dobór odpowiedniej mocy urządzenia, aby uzyskać optymalne ogrzanie domu oraz uniknąć przewymiarowania, które pochłonie większe koszty.

Jak uniknąć przewymiarowania kotła gazowego?

Najpewniejszym sposobem na uniknięcie przewymiarowania kotła gazowego jest skonsultowanie się z fachowym serwisem instalacji grzewczych. Specjaliści pomogą dobrać optymalną moc kotła gazowego – wezmą pod uwagę nie tylko powierzchnię budynku, ale także parametry takie jak strefa klimatyczna, bilans cieplny, zapotrzebowanie energetyczne, sposób ocieplenia i termoizolacji obiektu czy liczbę jego użytkowników. Na podstawie tych kryteriów możliwy będzie wybór najbardziej efektywnego rozwiązania, które zapewni właściwy komfort cieplny domu i jednocześnie nie będzie generował zbyt dużych kosztów finansowych. Dzięki temu osiągniemy szereg korzyści, w tym nie tylko pod względem oszczędności, ale również środowiska i ekologii.

Jakie są inne rozwiązania do ogrzania domu mieszkalnego?

Piece i kotły gazowe są najczęściej wybieranym, ale nie jedynym sposobem na ogrzanie domu jednorodzinnego czy dowolnego budynku. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są pompy ciepła, które mogą funkcjonować jako dodatkowy lub główny system grzewczy. Ich zaletami są między innymi duża wydajność, bezproblemowa obsługa i stosunkowo niska awaryjność oraz prosty montaż.

Potrzebujesz naprawy lub serwisu kotła gazowego?

Zadzwoń lub napisz i skonsultuj się z naszym specjalistą instalacji grzewczych!

Zadzwoń lub Napisz

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504