Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Jakie są zalety kotłów z zasobnikiem? Jak działa kocioł kompaktowy?

Ostatnia modyfikacja: 24 kwietnia, 2024
Jakie są zalety kotłów z zasobnikiem?

Kocioł z zasobnikiem sprawdzi się szczególnie dobrze w małych i ograniczonych przestrzeniach. Jego kompaktowe, zgrabne wymiary i estetyczny wygląd sprawiają, że urządzenie to nie przytłacza pomieszczenia, tylko jest w niego sprytnie wkomponowane. Dodatkowo piece kompaktowe spełniają swoje podstawowe zadanie, jakim jest optymalne ogrzanie wskazanego obiektu w sposób energooszczędny i ekologiczny. Jakie są zalety kotłów z zasobnikiem i na czym opiera się zasada ich działania? Wyjaśniamy!

Czym jest kocioł kompaktowy?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kotłów gazowych. Jednym z nich jest kocioł kompaktowy. Urządzenie to, podobnie jak na przykład piec dwufunkcyjny, ma za zadanie ogrzać wodę do centralnego ogrzewania. Różnica jest taka, że w przypadku kotła kompaktowego zasobnik stanowi integralną część urządzenia – jest w niego fabrycznie wbudowany. Opcja ta ma istotne znaczenie ze względu na wymiary pieca. Osobny kocioł i zasobnik sprawiają, że cały system zajmuje o wiele więcej miejsca. W przypadku urządzenia z wbudowanym już zasobnikiem jest to gigantyczna oszczędność pod względem powierzchni – cały osprzęt znajduje się w jednym miejscu, nie potrzeba już dodatkowej kotłowni. Ma to ogromne znaczenie dla małych obiektów, takich jak popularne obecnie domki jednorodzinne.

Zdaniem eksperta

Często ulegamy mylnemu wrażeniu, że tylko duży kocioł gazowy zapewni nam optymalne ogrzewanie budynku. W rzeczywistości należy wziąć pod uwagę wiele innych parametrów, takich jak powierzchnia domu, liczba jego użytkowników, wykonana izolacja, punkty poboru. Na tej podstawie możemy określić moc urządzenia potrzebną do ogrzania obiektu oraz wybrać odpowiedni model. Kocioł kompaktowy to świetne rozwiązanie dla tych, którzy cenią zgrabne wymiary, komfort użytkowania i zależy im na estetycznym wyglądzie instalacji grzewczej – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis.

Jaka jest zasada działania kotła kompaktowego?

Kocioł kompaktowy działa na takiej samej zasadzie jak inne urządzenia grzewcze. Również jest wyposażony w zasobnik (wbudowany fabrycznie) i konieczne jest użycie wymienników ciepła do efektywnej pracy. Podstawową kwestią w tym przypadku jest jednak podgrzewanie wody w momencie jej pobierania. Obieg wody zapewniają pompy. Wszystkie elementy konstrukcyjne są blisko siebie, dzięki czemu woda jest ogrzewana szybko. Chociaż podgrzewanie wody odbywa się na bieżąco, zasobnik jest potrzebny do chwilowych potrzeb, na przykład przy jednoczesnym użyciu dwóch ujęć wodnych.

Jakie wyróżniamy rodzaje kotłów kompaktowych?

Wśród tego typu pieców gazowych wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje: kocioł stojący z wbudowanym zasobnikiem oraz kocioł wiszący z wbudowanym zasobnikiem. Oba działają na tej samej zasadzie, jednak mają nieco odmienną charakterystykę.

Kocioł stojący z wbudowanym zasobnikiem

Jest to wariant zajmujący nieco więcej miejsca ze względu na swoją stojącą konstrukcję. Ma natomiast większy zasobnik, może więc magazynować większe ilości wody. Jest to dobre rozwiązanie na przykład do domów jednorodzinnych.

Kocioł wiszący z wbudowanym zasobnikiem

Kocioł wiszący charakteryzuje się bardzo kompaktowymi rozmiarami, dlatego głównie poleca się go do mieszkań i małych przestrzeni, gdzie ważna jest oszczędność miejsca. Ma mniejszy zasobnik, więc woda będzie wyczerpywana szybciej, czego konsekwencją jest częstsza praca podgrzewacza przepływowego.

Dla kogo kocioł kompaktowy będzie dobrym wyborem?

Kocioł kompaktowy z wbudowanym zasobnikiem to z pewnością świetny wybór do małych powierzchni, gdzie mamy ograniczone miejsce i zależy nam na niewielkich rozmiarach urządzenia. Spełni on swoje podstawowe funkcje, czyli ogrzeje przestrzeń oraz zapewni dostęp do ciepłej wody użytkowej. Wersja wisząca polecana jest do mieszkań, a wersja stojąca do domów jednorodzinnych (ze względu na większą pojemność zasobnika). Taki rodzaj kotła można również połączyć z popularną ostatnio pompą ciepła, co z pewnością podniesie efektywność energetyczną.

Czy kocioł z zasobnikiem sprawdzi się tylko w małych przestrzeniach?

Chociaż kotły kompaktowe z wbudowanym zasobnikiem poleca się przede wszystkim do małych mieszkań, nie znaczy to, że zupełnie nie sprawdzą się one w większych domach. Wszystko zależy od pojemności zasobnika oraz sposobu podgrzewania wody. W wersji wiszącej kotły mają zwykle od 40 do 60 litrów objętości, natomiast modele stojące nawet 300 litrów. Producenci często oferują wybór kilku możliwości pojemności zasobników, na przykład 100l, 150l czy 200l, tak, aby każdy mógł znaleźć urządzenie dla siebie.

Czy kocioł kompaktowy wymaga regularnego serwisu?

Decydując się na kocioł z zasobnikiem, warto skonsultować się z profesjonalnym serwisem specjalizującym się w instalacjach grzewczych. Fachowcy pomogą wybrać urządzenie odpowiednie do indywidualnych potrzeb, zaoferują montaż kotła i serwis piecówW przypadku kotłów kompaktowych również należy pamiętać o regularnych przeglądach i konserwacji. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że system grzewczy jest bezpieczny i pracuje w sposób wydajny i efektywny, spełniając swoje funkcje.

Chcesz zamontować w swoim domu kompaktowy kocioł z wbudowanym zasobnikiem?

Zadzwoń lub napisz – chętnie doradzimy i odpowiemy na wszystkie pytania!

Zadzwoń lub Napisz

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504