Ogrzewanie gazowe to system coraz chętniej wybierany przez właścicieli domów jednorodzinnych. Jest bezobsługowe, więc nie wymaga z naszej strony żadnego wysiłku. Dodatkowo gwarantuje niską emisję spalin, jest ekologiczne i tańsze niż ogrzewanie elektryczne. Instalacja gazowa nie obejdzie się jednak bez odpowiedniego kotła. Jak dobrze wybrać kocioł gazowy i na które z jego parametrów zwrócić szczególną uwagę?
Jakie są rodzaje kotłów gazowych?
Zanim zdecydujemy się na konkretny model kotła gazowego do naszego domu, musimy się dowiedzieć, jakie są jego rodzaje i za co odpowiadają poszczególne parametry. Kotły gazowe rozróżniamy pod względem:
- sposobu działania – kotły tradycyjne i kondensacyjne,
- miejsca usytuowania – wiszące lub stojące,
- funkcjonalności – jedno- lub dwufunkcyjne,
- sposobu poboru powietrza i budowy komory spalania ? kotły z otwartą lub zamkniętą komorą spalania.
Zależy Ci na szybkim i sprawnym montażu kotła gazowego? Zaufaj specjalistom!
Zadzwoń lub napisz
Kotły tradycyjne i kondensacyjne
Podstawową różnicą między kotłami tradycyjnymi a kondensacyjnymi jest cena. Kondensacyjne są bowiem kilka razy droższe. Cena idzie jednak w parze z wydajnością i sprawnością, co przekłada się na niższe zużycie paliwa. Zainwestowanie w kocioł kondensacyjny zwróci nam się w postaci niższych rachunków za gaz.
Kotły tradycyjne to zawsze modele z otwartą komorą spalania. To oznacza, że powietrze potrzebne do przeprowadzenia spalania pobierają z pomieszczenia, w którym się znajdują. Kondensacyjne kotły powietrze zasysają z zewnątrz.
Kotły wiszące i stojące
Kotły stojące to urządzenia o większej powierzchni i wadze. Wymiennik ciepła jest w nich żeliwny, przez co są trwalsze. Minusem kotła stojącego jest jednak to, że wymaga więcej wolnej przestrzeni. Z tego względu do małych pomieszczeń polecany jest kocioł wiszący, na który wystarczy przeznaczyć nieco miejsca na ścianie, na przykład w kuchni bądź łazience.
Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się więcej o tym, jaki kocioł wybrać do małego domu.
Kotły jedno- i dwufunkcyjne
Od tych parametrów będzie zależeć, w jaki sposób będzie przegotowana ciepła woda użytkowa. Kocioł jednofunkcyjny służy do ogrzania wody w instalacji centralnego ogrzewania. Można jednak podłączyć do niego dodatkowo zasobnik do podgrzania wody użytkowej.
Kocioł dwufunkcyjny sprawdza się w domach z jedną łazienką. Podgrzewa wodę w momencie, w którym odkręcamy kran. W jego przypadku dla komfortowego ogrzania zarówno domu, jak i wody, nie jest konieczne podłączanie żadnych urządzeń.
Kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania
Kocioł z otwartą komorą charakteryzuje się tym, że do spalania pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. Dlatego kotłownia musi mieć nie mniej niż 8 m3 kubatury i zapewnioną wentylację grawitacyjną.
Kocioł z komorą zamkniętą pobiera powietrze z zewnątrz. Można go umieścić w pomieszczeniu o kubaturze nie mniejszej niż 6,5 m3. Zaletą takiego kotła jest to, że spaliny powstałe w procesie ogrzewania nie mieszają się z powietrzem w pomieszczeniu.
Więcej na temat rodzajów pieców gazowych przeczytasz w artykule: Rodzaje pieców gazowych – sprawdź, jaki najlepiej sprawdzi się w Twoim domu!
Na co zwrócić uwagę, wybierając kocioł gazowy?
Wybierając kocioł gazowy do domu, zwróćmy uwagę na kilka podstawowych parametrów. Najważniejszym z nich będzie moc pieca gazowego, wyrażana w kilowatach. Na wydajność pieca wpłyną także takie elementy, jak możliwość regulacji pracy oraz wymiennik.
Moc kotła gazowego
Bez względu na to, jaki rodzaj kotła gazowego wybierzemy, powinniśmy zwrócić uwagę na jego moc. Parametr ten deklarowany jest przez producenta na opakowaniu lub karcie technicznej urządzenia. Piec gazowy powinien dostarczać wystarczającą ilość ciepła do ogrzania całego domu oraz wody. Zapotrzebowanie na moc będzie także zależeć od tego, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Podczas mrozów piec wykorzystuje około 10 kW mocy, a przy temperaturze równej 0 stopni ? o połowę mniej.
Pamiętajmy jednak, by dokonywać regularnych przeglądów pieca gazowego, podczas których sprawdzimy, czy piec prawidłowo wykorzystuje moc. W tym celu skontaktujmy się z serwisem ogrzewania.
Zdaniem eksperta
Jeśli zależy nam na najwyższej wydajności kotła, wybierzmy model z modulacją mocy. Wówczas kocioł dostosuje ilość wytwarzanego ciepła do potrzeb. Najczęściej dopasowanie odbywa się po przeanalizowaniu temperatury na zewnątrz. Kotły z modulacją mogą pracować tak samo wydajnie na najniższym poborze mocy, jak i najwyższym – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis
Wymiennik woda-spaliny w kotle gazowym
Jest to jeden z ważniejszych elementów instalacji. Za pomocą wymiennika spaliny przekazują ciepło wodzie. Na to, jak długo będziemy mogli użytkować nasz kocioł, będą miały wpływ materiały, z jakich wymiennik został wykonany. Za najtrwalszy i zapewniający największą sprawność materiał uznaje się stal nierdzewną z dodatkiem tytanu i molibdenu. Takie połączenie materiałów zapewnia odporność na czynniki zewnętrzne, wahania temperatur, a nawet wodę morską.
Kontrola spalanego paliwa w kotła grzewczym
W niektórych modelach kotłów możemy na bieżąco kontrolować jakość spalanego paliwa. Właściwości gazu ziemnego, służącego za paliwo, mogą z czasem ulec zmianie. Z tego względu warto zakupić piec zaopatrzony w system kontroli, dzięki któremu określimy, czy nasz kocioł, bez względu na jakość gazu, pracuje z największą wydajnością. Zapewni nam to nie tylko sprawność instalacji gazowej, ale także szybsze nagrzewanie się wody użytkowej.
Regulacja pracy kotła gazowego
Kocioł gazowy powinien być zaopatrzony w zaawansowany system regulacji pracy. Sprawdzi się szczególnie w momencie, gdy z budynku szybko ulatnia się ciepło. Wówczas regulator podejmie decyzję, czy należy już załączyć kocioł. Dzięki temu piec grzeje tylko wtedy, gdy jest potrzeba. Przekłada się to na wydajność pieca i mniejsze koszty związane z eksploatacją.
Nie jesteś pewien, czy Twój kocioł pracuje z najwyższą wydajnością? Sprawdzimy!
Zadzwoń lub napisz
Autor wpisu
Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.