Montaż klimakonwektorów do pomp ciepła w budynkach to nowoczesne i coraz popularniejsze rozwiązanie. Urządzenia te zastępują zarówno grzejniki, jak i klimatyzatory – dzięki nim zimą możemy ogrzać dom, a latem go schłodzić. Czym jest klimakonwektor? Jak jest zbudowany, na jakiej zasadzie działa i jakie są rodzaje tych urządzeń? Wyjaśniamy!
Klimakonwektor, co to za urządzenie?
Klimakonwektor, zwany również grzejnikiem rewersyjnym lub fan-coils, to urządzenie, którego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku. Spełnia funkcję zarówno grzejnika, jak i klimatyzatora. Klimakonwektor może działać jako samodzielny sprzęt lub w układzie z pompą ciepła. Urządzenie wykorzystuje do pracy wodę z instalacji centralnego ogrzewania i umieszcza się go jedynie wewnątrz budynku (podczas gdy tradycyjna klimatyzacja jest jednostką wewnętrzną i zewnętrzną).

Zdaniem eksperta
Klimakonwektory do pomp ciepła to nowoczesne, wielofunkcyjne urządzenia. Kiedyś generowało bardzo dużo hałasu, dlatego montowano je głównie w biurach, obiektach handlowych i urzędach, ale za sprawą udoskonalonej technologii coraz częściej wybiera się je do budynków mieszkalnych. Jedną z zalet klimakonwektorów jest bardzo estetyczny wygląd – w zależności od modelu, mogą przypominać nowoczesny, stylowy kaloryfer lub większych rozmiarów kaseton – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis.
Jak zbudowany jest klimakonwektor do pompy ciepła?
Klimakonwektor do pompy ciepła to urządzenie, w którego skład wchodzą:
- obudowa, wyposażona w izolację termiczną i akustyczną;
- tacki na skropliny, gdzie gromadzi się wilgoć;
- silnik elektryczny, który napędza wentylatory;
- wentylatory (jeden lub kilka), które rozprowadzają ogrzane lub schłodzone powietrze;
- filtr powietrza, zatrzymujący zanieczyszczenia i brud;
- zawory regulacyjne;
- elementy nastawcze (zawory, przyłącza, żaluzje, przepustnice);
- urządzenia sterujące (termostaty, regulatory).
Jak działa klimakonwektor?
Klimakonwektor do działania wykorzystuje rewersję pompy ciepła. Jest zasilany wodą, a efektywny przepływ powietrza wymuszają wbudowane wentylatory. Urządzenie wypycha do pomieszczenia ciepłe lub chłodne powietrze. Podobnie jak w przypadku klimatyzacji, klimakonwektory są wyposażone w tace ociekowe razem z systemem odprowadzania wilgoci i skroplin, dzięki czemu mogą z powodzeniem pracować jako urządzenie chłodzące. Odpowiednią temperaturę możemy określić i utrzymać dzięki termostatom i regulatorom.
Jakie wyróżniamy rodzaje klimakonwektorów do pomp ciepła?
Wyróżniamy wiele rodzajów klimakonwektorów do pomp ciepła. Możemy je podzielić ze względu na konstrukcję (klimakonwektory wentylatorowe lub indukcyjne), liczbę dostępnych wymienników ciepła (klimakonwektory dwururowe oraz czterorurowe), a także sposób montażu. W tej ostatniej grupie wyróżniamy:
- klimakonwektory ścienne, przypominające popularne klimatyzatory typu split i montowane najczęściej na ścianie pod sufitem;
- klimakonwektory kanałowe, stosowane najczęściej w hotelach;
- klimakonwektory sufitowe, instalowane wewnątrz podwieszanych sufitów;
- klimakonwektory uniwersalne, wykorzystywane najczęściej w budynkach mieszkalnych; dzielą się na klimakonwektory przypodłogowe oraz podstropowe i różnią się przede wszystkim sposobem na odprowadzanie skroplin;
- klimakonwektory kasetonowe, instalowane na sufitach (również podwieszanych) i najczęściej wykorzystywane w budynkach użyteczności publicznej oraz biurach;
- klimakonwektory podłogowe, montowane pod podłogą; ze względu na niski poziom hałasu i małe zużycie energii często wybiera się je do sypialni w domach mieszkalnych, ale także do sal widowiskowych i konferencyjnych.
Jakie są zalety montażu klimakonwektora w budynku?
Montaż klimakonwektora do pompy ciepła w budynku ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to urządzenie wielofunkcyjne – może zarówno ogrzać, jak i schłodzić pomieszczenie. Dodatkowo jest energooszczędne i ekologiczne, a także przyjazne alergikom. Klimakonwektory mają estetyczny wygląd i intuicyjne działanie (zwykle są sterowane pilotem), a duża dostępność modeli w różnych gabarytach pozwala na wybór idealnego urządzenia dla swoich potrzeb.
Jakie są wady posiadania klimakonwektora do pompy ciepła?
Jak każde urządzenie, również klimakonwektor posiada kilka wad. Przede wszystkim starsze modele generują sporo hałasu. Urządzenia te wymagają również czyszczenia i regularnej wymiany filtrów i nie należą do najtańszych. Stanowią jednak inwestycję, która w ogólnym rozliczeniu przynosi o wiele więcej zysków, niż strat.
Jak zamontować klimakonwektor do pompy ciepła?
Montaż klimakonwektora do pompy ciepła powinien być przeprowadzony przez profesjonalistów, dlatego warto skontaktować się ze specjalistami w dziedzinie ogrzewania. Fachowcy pomogą wybrać rodzaj urządzenia, aby spełniał swoje funkcje i zapewniał komfort użytkowania oraz doradzą odpowiednie dla niego miejsce w budynku. Natomiast w przypadku jakichkolwiek problemów lub awarii, należy zadbać o odpowiedni serwis pomp ciepła, aby jak najlepiej wykorzystać zalety klimakonwektora.
Chcesz zamontować klimakonwektor w swoim domu?
Zadzwoń lub napisz – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania!
Przeczytaj również inne nasze artykuły:
- Pompa ciepła czy piec gazowy – które urządzenie grzewcze sprawdzi się w przypadku dużego domu?
- Od czego zależy koszt montażu pompy ciepła? Zestawienie podstawowych kosztów
- Ogrzewanie podłogowe przy pompie ciepła – czy takie rozwiązanie ma sens?

Autor wpisu
Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.