Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Czy powietrzna pompa ciepła będzie pracować w mroźne dni? Pompa ciepła a zima

Ostatnia modyfikacja: 24 kwietnia, 2024
Jak pracuje powietrzna pompa ciepła w zimie?

Nowoczesne systemy grzewcze muszą wykazywać wysoką wydajność przy jednoczesnej energooszczędności. Co więcej, w naszej szerokości geograficznej nie bez znaczenia pozostaje elastyczność na częste zmiany pogodowe. Wiele osób decyduje się na użycie odnawialnych źródeł energii. W tym artykule podpowiadamy, jak instalacja powietrznej pompy ciepła sprawdza się zimą.

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Wybierając system grzewczy, kieruj się przede wszystkim wydajnością, łatwością montażu i kosztami eksploatacji. Jednym z popularniejszych i ekologicznych rozwiązań są powietrzne pompy ciepła, które sprawdzają się zarówno w centralnym ogrzewaniu, jak i do podgrzewania wody użytkowej. Co więcej, instalacja w 75% wykorzystuje energię odnawialną, a to przekłada się na niższe rachunki za prąd.

Słusznym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła, gdy decydujesz się na hybrydowe modele ogrzewania. Bardzo dobrze sprawdza się połączenie z fotowoltaiką. Dzięki temu zyskasz efektywny i wydajny system grzewczy.

Zasadnicza różnica pomiędzy gruntowymi pompami ciepła i powietrznymi polega na źródle energii. W tym drugim przypadku jest nim powietrze atmosferyczne, a tym samym ma szersze zastosowanie w nowych i modernizowanych budynkach mieszkalnych.

Jak wygląda schemat ogrzewania pompą powietrzną?

Na pierwszym etapie wentylator przekazuje powietrze do parownika, w którym znajduje się układ chłodzenia z cieczą o niższej temperaturze od otoczenia. Dzięki temu ciepło może być pobierane nawet przy mroźnej pogodzie. W kolejnym obiegu energia cieplna jest przekazywana do czynnika chłodniczego – jego właściwości sprawiają, że paruje nawet w bardzo niskich temperaturach. W sprężarce pod wpływem wysokiego ciśnienia gaz jest wykorzystywany do ogrzania wody w obiegu instalacji.

Planujesz kosztorys systemu grzewczego w swoim domu? W takim razie sięgnij po więcej informacji z naszego artykułu: Jaki jest szacunkowy koszt ogrzewania domu pompą ciepła?

Czy powietrzna pompa ciepła w zimie to dobry wybór?

Nowoczesne pompy ciepła doskonale radzą sobie również z bardzo niskimi temperaturami. Co więcej, omawiany rodzaj urządzenia potrafi pobrać ciepło nawet przy -20°C. Wszystko dzięki wykorzystaniu właściwości czynnika chłodniczego. Całkiem efektywnym rozwiązaniem są wodne pompy ciepła, które pobierają energię z najbliższego cieku wodnego. Natomiast ze względu na wymagania geograficzne – nie każdy może sobie pozwolić na montaż tego rodzaju ogrzewania.

W związku z tym najpowszechniejszą opcją są powietrzne pompy ciepła, których zużycie energii elektrycznej może wzrosnąć przy bardzo niskich temperaturach. Wynika to z konieczności wsparcia systemu za pomocą grzałki elektrycznej. Mimo wszystko to wciąż jedno z bardziej efektywnych urządzeń grzewczych.

Zdaniem eksperta

W trakcie wyboru optymalnego układu ogrzewania warto brać pod uwagę współczynnik cop, który określa poziom efektywności energetycznej urządzenia. Wartość uwzględnia ilość ciepła, przekazanego do budynku w kontekście zużycia prądu. Oprócz tego nie zapomnij o sprawdzeniu, czy sprężarka została dopasowana do mocy całej instalacji. Ten element układu odpowiada za pobieranie energii elektrycznej i ciśnienie czynnika chłodniczego. Dlatego w dużej mierze przyczynia się do jakości eksploatacji pompy ciepła – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis.

Jak pompa pracuje przy ujemnych temperaturach?

Inwestując w powietrzną pompę ciepła, musisz sprawdzać, co gwarantuje producent. Dzięki temu będziesz w stanie wybrać najbardziej optymalny model, który wytrzyma niskie temperatury. Oto kilka najpopularniejszych produktów:

Szukasz więcej inspiracji o prawidłowym użytkowaniu pomp ciepła. W takim razie przeczytaj nasz artykuł o serwisowaniu urządzeń grzewczych: Jak często należy serwisować pompy ciepła?

Jak zadbać o pompę ciepła mroźną zimą?

Bez względu na porę roku pierwszorzędne znaczenie ma odpowiedni montaż oraz regularny serwis pompy ciepła. Dzięki temu przedłużysz trwałość instalacji grzewczej. W tej kwestii warto zaufać fachowcom z długoletnim doświadczeniem, którzy przy okazji montażu podpowiedzą Ci, jak prawidłowo korzystać z powietrznej pompy ciepła zimą.

Poza tym zadbaj o czujniki temperatury płaszcza sprężarki, które optymalizują eksploatację pompy i hamują przekroczenie określonej temperatury. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego włącz grzałkę elektryczną. W innym przypadku w wymienniku może pojawić się lód, co znacznie obniży przepływ powietrza.

Profesjonalny serwis ogrzewania powinien nie tylko dokonać przeglądu pompy, lecz także ustawić jej parametry pod wymagania okresu zimowego.

Oczywistym, ale często pomijanym krokiem jest odśnieżanie pompy ciepła w razie potrzeby. W końcu lodowa pokrywa będzie hamować przepływ powietrza, co ograniczy efektywność energetyczną całej instalacji.

Szukasz wydajnego i jednocześnie oszczędnego sposobu ogrzewania domu na chłodniejsze dni?

Zadzwoń lub napisz. Chętnie pomożemy zwiększyć efektywność energetyczną Twojej instalacji.

Zadzwoń lub Napisz

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504