Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Jak często należy serwisować pompy ciepła?

Ostatnia modyfikacja: 24 kwietnia, 2024
jak często trzeba serwisować pompy ciepła

Pompa ciepła to ekologiczne i opłacalne rozwiązanie, które może pracować bezawaryjnie nawet przez wiele lat. Jednak, chociaż jest niemal bezobsługowa – nie ma konieczności ładowania opału, nieustannego czyszczenia czy rozpalania, to wymaga pewnych działań, które zagwarantują jej wysoką efektywność. Regularne przeprowadzanie serwisu pompy powietrznej, wodnej czy gruntowej przez wykwalifikowanego specjalistę, nie tylko przedłuży żywotność, ale także jest warunkiem zachowania gwarancji producenta. Możesz nawet nie wiedzieć, że istnieje problem, dopóki nie będzie znacznie większy i droższy w naprawie. Jak często należy serwisować pompy ciepła i komu można zlecić to zadanie? Wyjaśniamy w poniższym artykule. 

Czy pompy ciepła trzeba serwisować?

Rosnąca popularność pomp ciepła spowodowana jest niskimi kosztami użytkowania oraz długą żywotnością. Dla naszego środowiska naturalnego ważną zaletą jest brak emisji spalin w czasie pracy. Wybór pompy ciepła jako systemu do ogrzewania budynku to inwestycja na lata. W ciągu roku pracują one przez wiele godzin i jak każde urządzenie mechaniczne wymagają okresowego przeglądu ich sprawności. 

Zdaniem eksperta

Wykonywanie regularnych przeglądów instalacji grzewczej z pompą ciepła jest konieczne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo oraz sprawność jej użytkowania, ale także pozwala zachować gwarancję producenta. Obowiązkowa kontrola działania pompy zwykle wykonywana jest, zanim upłynie pierwszy rok od momentu jej montażu – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Jak często należy przeprowadzać przegląd pompy ciepła i kto powinien go wykonywać?

Niska awaryjność pomp ciepła nie oznacza, że nie należy kontrolować ich pracy i wydajności. Zwłaszcza w systemach, gdzie energia pobierana jest z gruntu, więcej elementów składowych może ulec awarii. Wielu producentów powietrznych, gruntowych i wodnych pomp ciepła zaleca przeprowadzanie minimum raz w roku okresowego przeglądu. Najbardziej odpowiednim momentem do skontrolowania działalności systemu, pod kątem możliwości pojawienia się usterki, są miesiące przed okresem grzewczym. Wtedy dajemy sobie czas na ewentualną naprawę problemu, zanim konieczne będzie uruchomienie ogrzewania budynku. Wykonanie serwisu pompy ciepła należy zlecić osobie posiadającej stosowne uprawnienia f-gazowe, aby wszystko zostało wykonane rzetelnie i bezpiecznie. 

Jaki jest koszt rocznego przeglądu pompy ciepła?

Cena serwisu pompy ciepła będzie uzależniona od kilku czynników. Duże znaczenie ma tutaj rodzaj oraz skomplikowanie danego modelu. Zazwyczaj wahają się w granicach 500 – 600 zł, jednak w przypadku bardzo rozbudowanych i zaawansowanych urządzeń, kwoty mogą być wyższe. Wiele firm dolicza sobie także koszt paliwa związany z dojazdem pracownika do Klienta.

Chcesz sprawdzić, czy Twoja pompa ciepła działa jak należy?

Skontaktuj się z Proserwis

Zadzwoń lub Napisz

Jakie są etapy serwisowania pompy ciepła?

Producenci pomp są zgodni, że serwis powinien być wykonywany minimum raz do roku. Szczególne znaczenie ma to przy modelach powietrze-woda, ze względu na dużą zmienność warunków ich pracy. Jednak niezależnie od rodzaju pompy ciepła, aby zachować pełną gwarancję, rekomendowany jest serwis składający się z czterech czynności: 

  • skontrolowania dolnego układu źródła pompy ciepła; 
  • sprawdzenia górnego układy pompy; 
  • zbadanie obiegu chłodniczego;
  • sprawdzenia automatyki oraz poprawności ustawień.

W przypadku pompy gruntowej, powietrznej i wodnej procedura serwisowa może nieco się różnić, ale zawsze podana jest przez producenta w instrukcji. Zakończenie prac powinno być zwieńczone wpisem do karty gwarancyjnej oraz sporządzeniem protokołu. Zostaną w nim zawarte wszelkie znalezione uszkodzenia i nieprawidłowości razem z zalecanymi naprawami. 

Co należy skontrolować podczas serwisu pompy ciepła?

W trakcie corocznego serwisu pompy ciepła, fachowiec ocenia efektywność pracy systemu. Lista elementów, które podlegają sprawdzeniu, uwzględniona jest dokumencie konserwacji producenta urządzenia. Jednak bez względu na rodzaj i model pompy w większości przypadków przegląd pompy ciepła obejmuje m.in.: 

  • kontrolę stanu filtrów;
  • sprawdzenie szczelności układu chłodniczego; 
  • badanie zawilgocenia czynnika chłodniczego;
  • sprawdzenie bezpieczników oraz czujników; 
  • kontrolę ciśnienia w instalacji grzewczej;
  • skontrolowanie poprawności działania zaworów bezpieczeństwa;
  • sprawdzenie przeponowych naczyń wzbiorczych znajdujących się po stronie instalacji centralnego ogrzewania, wody oraz dolnego źródła ciepła; 
  • sprawdzenie historii błędów zapisanych w regulatorze.

Korzyści z regularnego wykonywania serwisu pompy gruntowej, wodnej i powietrznej

Regularny serwis pompy ciepła ma wiele korzyści, wśród których wymienić warto przede wszystkim: 

  • zachowanie gwarancji producenta;
  • poprawa efektywności energetycznej; 
  • zapewnienie bezpieczeństwa eksploatacji; 
  • wydłużenie żywotności całej instalacji;
  • niezawodność pracy urządzenia w sezonie grzewczym; 
  • obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynków. 
Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504