Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Czy pompa ciepła może być stosowana do skutecznego chłodzenia domu? Wyjaśniamy

Ostatnia modyfikacja: 24 kwietnia, 2024
jak efektywnie chłodzić dom z pomocą pompy ciepła

Choć dla większości z nas pompa ciepła kojarzy się z wyłącznie z ogrzewaniem, może ona służyć również do chłodzenia naszych wnętrz. Jest to kolejny argument przemawiający za instalacją pompy ciepła w naszych domach. Jeśli wiemy, że sprzęt ma nam również służyć do zmniejszania temperatury, musimy poznać kilka zasad, które powinniśmy znać przed jej instalacją. Jak powinno przebiegać chłodzenie pompą ciepła? Zapraszamy do lektury artykułu.

Czy pompę ciepła można wykorzystywać do chłodzenia?

Jak najbardziej możliwe jest chłodzenie pompą ciepła. Może ona nawet zastąpić klimatyzację. Taka jej funkcja jest wyjątkowo praktyczna. Jednak nie jest ona dostępna zawsze i w przypadku każdego typu pompy ciepła. Jeśli więc oprócz ogrzewania i ciepłej wody, chcemy wykorzystać tryb chłodzenia, produkt powinien spełnić nasze oczekiwania.

Planujesz zakup pompy ciepła? Poznaj podstawowe różnice między gruntowymi a wodnymi pompami ciepła.

W jaki sposób pompa ciepła schłodzi nasz dom?

Przede wszystkim funkcja chłodzenia pompą ciepła możliwa jest na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest chłodzenie naturalne. Opiera się ono na wykorzystywaniu niskiej temperatury źródła ciepła (najczęściej wody gruntowej lub samego gruntu). Drugi sposób to chłodzenie aktywne. Korzysta ono z odwróconej pracy pompy ciepła. Zadziała w przypadku gruntowych pomp ciepła, wodnych oraz powietrznych.

Na czym polega chłodzenie naturalne przez pompy ciepła?

Pierwszą z metod chłodzenia z pompą ciepła jest to naturalne. Odbywa się ono z wykorzystaniem gruntu albo wody gruntowej oraz przede wszystkim ich niskiej temperatury. W ten sposób możemy liczyć na chłodzenie pasywne pompą ciepła. Dzięki temu rozwiązaniu, produkt może nie tylko ogrzewać nasz dom, ale również możliwe stanie się obniżenie temperatury w budynku. Sposób działania chłodzenia pompą zależy od kilku czynników wynikających z naturalnej sytuacji źródła ciepła. To określi, czy taka praca urządzenia jest możliwa oraz przede wszystkim czy będzie on odpowiednio efektywny.

Chłodzenie pasywne obniży temperaturę we wnętrzu, ale nie obniży jej radykalnie.

Jak wygląda aktywne chłodzenie pompą ciepła?

Kolejną zasadą jak działa chłodzenie pompą jest tzw. aktywne. Zrealizować mogą go pompy ciepła gruntowewodne pompy ciepła oraz te powietrzne. A na czym opiera się ten typ obniżania temperatury we wnętrzu? Podstawą jest tak zwana odwrócona praca pompy ciepła, w której to skraplacz zostaje parownikiem, a parownik ? skraplaczem. Następuje wtedy odwrócony przebieg ciepła. Warto pamiętać, że nie każde urządzenie będzie pozwalało na naprzemienną pracę ogrzewania pompy ciepła oraz działania chłodniczego. Przed zakupem warto upewnić się w serwisie pomp ciepła, że nasz model ma taką opcję.

Zdaniem eksperta

Aby ochłodzić mieszkanie czy dom pompą ciepła, urządzenie musi być włączone, co generuje wyższe koszty niż ogrzewanie pasywne. Korzyścią jest jednak podobny efekt chłodzenia jak w przypadku klimatyzacji, a to z kolei będzie zdecydowanie tańsze od dedykowanego produktu. Pompa ciepła chłodzi wodą o temperaturze 7-12°C. Jest to w zupełności wystarczające, nawet gdy za oknem panują upały. Aktywne chłodzenie jest możliwe, gdy urządzenie ma sprężarkę – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis.

Czy chłodzenie domu pompą ciepła może zastąpić klimatyzację?

Wykorzystanie pompy ciepła jako urządzenia chłodzącego może być równie skuteczne, co zastosowanie klimatyzacji. Wydajność chłodzenia jest słabsza niż dedykowanego urządzenia, ale może być w pełni wystarczające. W takich sytuacjach będziemy mogli postawić wyłącznie na jeden produkt, obniżając koszty. Warto za to dodać, że funkcja chłodzenia pomieszczeń jest tak samo wydajna jak ich ogrzewania.

Jak ustawić pompę ciepła w lecie na opcję chłodzenia?

Jeśli chcesz stosować pompę ciepła do chłodzenia powietrza, skontaktuj się z doświadczonym serwisem ogrzewania, który doradzi najlepsze rozwiązania. W trakcie konfigurowania krzywej kompensacji (odpowiednika krzywej grzewczej), warto sugerować się temperaturą panującą aktualnie na zewnątrz.

Szukasz sposobu na ochłodzenie domu, a masz pompę ciepła? Dowiedz się, co możesz zrobić.

Zadzwoń lub napisz. Chętnie doradzimy i odpowiemy na wszystkie pytania

Zadzwoń lub Napisz

Czy warto postawić na chłodzenie pomieszczeń pompą ciepła?

Nie jesteśmy w stanie dać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o efektywność pompy ciepła w roli klimatyzatora, bo zależeć będzie ona od kilku czynników. Wybierając urządzenie, dobierzmy urządzenie tak, by mogło spełniać równocześnie obie funkcje. W przypadku pomp ciepła ważne jest odpowiednie dopasowanie ich do wielkości naszego domu, jego położenia i kilku innych uwarunkowań. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj artykuł Ogrzewanie podłogowe przy pompie ciepła – czy takie rozwiązanie ma sens?

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504