Korzystanie z energii odnawialnej staje się coraz popularniejsze. W związku z tym zarówno w starszym, jak i nowoczesnym budownictwie chętniej stosuje się ekologiczne systemy grzewcze. Poza aspektem ochrony środowiska równie istotna pozostaje kwestia oszczędności dla portfela. W zależności od potrzeb modernizacyjnych możesz zdecydować się na zróżnicowane warianty. W tym artykule podpowiadamy, kiedy warto postawić na użytkowanie wysokotemperaturowej pompy ciepła oraz dla kogo sprawdzi się wersja niskotemperaturowa.
Jak wygląda sterowanie w systemach grzewczych za pomocą pompy ciepła?
Ogrzewanie domu pompą ciepłą okazuje się nie tylko ekologicznym, lecz także praktycznym rozwiązaniem. Zastosowanie odpowiedniego sterownika pozwala na korzystanie za pomocą specjalnego panelu lub dedykowanej aplikacji. W ten sposób ustalisz między innymi temperaturę wody użytkowej i zasilania ogrzewania. Z kolei w trakcie urlopu lub mniejszego zapotrzebowania – wygenerujesz spore oszczędności. Co więcej, możliwość sterowania pompą ciepła umożliwia lepsze dostosowanie dodatkowych źródeł ciepła, np. systemu solarnego.
W trakcie planowania systemu grzewczego, warto wziąć pod uwagę zalety ogrzewania pompą ciepła. Głównie ze względu na niższe koszty eksploatacji. Oprócz tego zapewnia komfort cieplny i jest bardzo łatwe w obsłudze. Na uwagę zasługuje również poziom bezpieczeństwa, jaki zapewnia instalacja z pompą ciepła. Prawidłowa zabudowa gwarantuje też cichą i optymalną pracę.
Szukasz więcej informacji o kosztach i działaniu pompy ciepła? Przeczytaj nasz artykuł: Od czego zależy koszt montażu pompy ciepła? Zestawienie podstawowych kosztów.
Jak działa wysokotemperaturowa pompa ciepła?
Koszt pompy ciepła wysokotemperaturowej jest niższy w montażu, a to ze względu na możliwość dostosowania do aktualnego systemu grzewczego. Dlatego rozwiązanie stosuje się przede wszystkim w starszym budownictwie, gdzie niezbędna jest modernizacja ogrzewania.
Najczęściej spotykany wariant to pompa ciepła powietrzna wysokotemperaturowa, która utrzymuje wysoką jakość pracy nawet przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz. Jednak do prawidłowego działania potrzebuje jeszcze czynnika chłodniczego. W tym celu używa się bezpiecznego gazu Propan 290.
Wśród kilku najpopularniejszych producentów wysokotemperaturowych rozwiązań, znajdziesz pompy ciepła Bosch, czy pompy ciepła Viessmann.
Kiedy warto wybrać ogrzewanie wysokotemperaturową pompą ciepła?
Wybór pompy ciepła wysokotemperaturowej najczęściej wiążę się z modernizacją ogrzewania w domu. Oczywistą zaletą jest brak konieczności wymiany rur i grzejników. Wielu producentów decyduje się na wykonanie pomp ciepła wysokotemperaturowych z dodatkowymi usprawnieniami, które obniżają koszty eksploatacyjne, tj. moduły zmniejszające zużycie energii elektrycznej, oczyszczanie wody w obiegu, podzespoły do połączenia z systemem fotowoltaicznym, czy zwiększanie ciśnienia czynnika chłodzącego i tym samym zmniejszanie ilości mocy niezbędnej do podgrzania wody.
Zdaniem eksperta
Jeśli planujesz zmianę systemu grzewczego na bardziej ekologiczny i ekonomiczny, to przemyśl pompy ciepła o wysokotemperaturowych właściwościach. Wybór tej alternatywy pozwoli Ci uzyskać większy komfort bez konieczności wymiany odbiorników ciepła. Co więcej, sprawdzi się również w dużych blokach mieszkalnych, budynkach przemysłowych i biurowcach – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis.
Jak działają niskotemperaturowe pompy ciepła?
Cechą charakterystyczną pomp ciepła niskotemperaturowych jest temperatura wody, która maksymalnie może wynosić 40°C. Wbrew pozorom zwiększa to efektywność systemu grzewczego. Najnowsze modele urządzeń dobrze pracują również w trakcie mroźnych dni.
Kiedy zdecydować się na montaż pompy ciepła niskotemperaturowej?
Instalacja niskotemperaturowa okazuje się szczególnie korzystna, gdy decydujesz się na ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe. Poza tym zazwyczaj stosowana jest w nowych budynkach.
Opcje pomiędzy pompą ciepła niskotemperaturową i wysokotemperaturową najlepiej skonsultować z fachowcem. Profesjonalny serwis ogrzewania pomoże Ci w wyborze optymalnego rozwiązania do Twojego domu.
Zastanawiasz się nad wymianą systemu ogrzewania, ale obawiasz się kosztów? W takim razie przeczytaj nasz artykuł: Jaki jest szacunkowy koszt ogrzewania domu pompą ciepła?
Zastanawiasz się, jaki rodzaj pompy ciepła wybrać do swojego domu?
Zadzwoń lub napisz. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości!
Instalacja pompy ciepła – co warto wiedzieć?
Efektywność energetyczna ekologicznych systemów grzewczych zależy od dostosowania ich do warunków naturalnych. Właśnie dlatego warto skorzystać z porady serwisu pomp ciepła. Dzięki temu zyskasz pewność, że inwestycja przyniesie oczekiwany komfort. Wśród możliwych wariantów należy podkreślić trzy najczęściej wybierane:
- Pompy ciepła gruntowe – wykorzystują energię geotermalną. W celu wykonania instalacji niezbędne są odwierty pod pompę ciepła.
- Pompy ciepła wodne – pozyskują wodę z najbliższego cieku wodnego, która po przepompowaniu służy do ogrzania lub schłodzenia budynku.
- Pompy ciepła powietrzne – ogrzewają powietrze pozyskiwane z atmosfery. W letnie dni mogą pełnić rolę klimatyzacji.
W przypadku modernizacji ogrzewania słusznym rozwiązaniem okazują się pompy ciepła hybrydowe, które łączą tradycyjne z odnawialnymi źródłami energii i w ten sposób zapewniają komfort cieplny przez cały rok.
Autor wpisu
Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.