Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Automatyka do pomp ciepła – jakie rozwiązania zapewnią oszczędność?

Ostatnia modyfikacja: 3 października, 2023
Jak automatyka do pomp ciepła może zapewnić oszczędność?

Maksymalna wydajność systemu grzewczego oznacza mniejsze zużycie prądu. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje komfort sterowania źródłem ciepła. Automatyzacja pomp ciepła przy monitorowaniu temperatury wewnątrz budynku i aktualnej pogody – pozwala na oszczędne gospodarowanie ciepłem. W tym artykule podpowiadamy, na jakie udogodnienia warto się zdecydować oraz wymieniamy płynące z tego korzyści. 

Jak skutecznie zautomatyzować system grzewczy – wybór sterowników do pomp ciepła

Zarządzanie pracą pompy ciepła może zmieniać się w ciągu doby. Wśród najważniejszych czynników spore znaczenie mają oczywiście warunki atmosferyczne. Z tego powodu w systemach grzewczych bardzo często wykorzystuje się sterowniki pogodowe, które dostosowują pracę pompy ciepła do aktualnej temperatury na zewnątrz.

Działanie pomp ciepła opiera się o czerpanie energii ze środowiska naturalnego. Jednak niezależnie od źródła, jakie wybierzemy, np. gruntowe pompy ciepła lub wodne pompy ciepła – niezbędne będzie również wykorzystanie prądu elektrycznego. Właśnie dlatego automatyzacja jest odpowiednim rozwiązaniem, gdy chcemy ograniczyć koszty eksploatacyjne.

Wyspecjalizowany osprzęt do pomp ciepła w postaci sterowników daje możliwość zaprogramowania godzin pracy urządzenia grzewczego. Wówczas wybierz czas obowiązywania tańszej taryfy na prąd, a skorzysta na tym Twój domowy budżet. 

Szukasz informacji o kosztach montażu pompy ciepła? Uzyskaj więcej przydatnych porad z naszego artykułu: Od czego zależy koszt montażu pompy ciepła? Zestawienie podstawowych kosztów

Sterowanie pompą ciepła z poziomu aplikacji

Energooszczędny dom powinien zapewniać maksymalną wydajność i komfort użytkowania. Dlatego na popularności zyskało zdalne sterowanie pompami ciepła. Dzięki odpowiedniej aplikacji możesz kontrolować pracę instalacji ogrzewania także poza domem. Co więcej, mobilna obsługa zwiększa bezpieczeństwo systemu. W razie jakiejkolwiek awarii – otrzymasz powiadomienie o zaistniałych problemach technicznych. 

Jaka jest rola automatyki sterującej?

Sterowanie ogrzewaniem z pompą ciepła w oczywisty sposób ogranicza koszty eksploatacyjne. Musisz pamiętać, że istotny jest nie tylko wybór energooszczędnych urządzeń grzewczych, ale przede wszystkim rozsądna obsługa układów pompy ciepła. Oznacza to niwelowanie produkcji nadwyżek, w czym niezbędne są sterowniki.

Poza tym kontrola parametrów pracy urządzenia pozwala wydłużyć jego żywotność. W trakcie wyboru odpowiedniego sposobu sterowania należy sprawdzić zalecenia producenta. W dopasowaniu regulatora pomoże Ci profesjonalny serwis pomp ciepła. Oto kilka najpopularniejszych funkcji sterowników:

  • Tryb antystop – gwarantuje wydajną pracę pompy. Funkcja pozwala na ustawienie temperatury samodzielnego załączenia i wyłączenia urządzenia.
  • Tryb antyzamarzania – ochrona instalacji przy dużych spadkach temperatury.
  • Tryb legionella – pozwala na okresową dezynfekcję całej instalacji.
  • Tryb czuwania – umożliwia odłączenie wszystkich urządzeń instalacji, pozostaje tylko tryb antyzamarzania.

Planujesz zmianę źródła instalacji grzewczej na ekologiczną pompę ciepła lub chcesz skorzystać z opcji ogrzewania hybrydowego? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Jaki jest szacunkowy koszt ogrzewania domu pompą ciepła?

Bufor ciepła – oszczędzaj dzięki automatyce

Zasadniczym celem montażu buforu ciepła jest zwiększenie efektywności ogrzewania pompą ciepła. Urządzenie pełni funkcję magazynu energii w postaci specjalnego zbiornika. Zgromadzone w ten sposób ciepło jest przekazywane do instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki temu możesz zwiększyć pojemność wody systemu grzewczego, a tym samym ograniczyć częstotliwość pracy pompy ciepła. 

Planujesz wydajny i energooszczędny system ogrzewania, ale nie wiesz, jak poprawnie dobrać automatyzację do pompy ciepła? Zadzwoń lub napisz. Chętnie przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania, dostosowane do Twoich potrzeb. 

Jak działa pompa ciepła z buforem?

Prawidłowy tryb pracy pompy ciepła wiążę się z optymalnym zładem wody (całkowitą ilością wody krążącej w instalacji ogrzewania). Jednak zdarza się, że instalacja jest niewystarczająca. Wówczas słusznym rozwiązaniem jest montaż zbiornika energii cieplnej. Co ważne, bufor pozwala ograniczyć taktowanie pompy ciepła. W ten sposób zmniejsza się zużycie prądu, a to w oczywisty sposób wpływa na oszczędności.

Zdaniem eksperta

Kiedy zaleca się stosowanie zbiornika buforowego? Przede wszystkim w przypadku dwóch obiegów grzewczych, np. ogrzewania podłogowego i grzejników. Poza tym urządzenie stosuje się również dla instalacji hybrydowych, tj. przy połączeniu pieca gazowego z pompą ciepła – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis.

Automatyka systemu grzewczego – o czym warto pamiętać?

Efektywność instalacji ogrzewania jest uzależniona odpowiednio dobranym sterownikiem. Właśnie dlatego zdaj się na pomoc profesjonalnego serwisu ogrzewania, który pomoże Ci w optymalnym dostosowaniu rozwiązań technicznych. Wówczas możesz liczyć na kompleksową usługę od odwiertów pod pompę ciepła (w przypadku gruntowej) po montaż i regularny przegląd.

Wśród zalet automatyki sterującej należy wymienić realną oszczędność, co szybko będziesz dostrzegać na rachunkach za zużycie prądu elektrycznego. Poza tym akcesoria do pomp ciepła w istotny sposób wpływają na komfort cieplny. Dzięki odpowiednim panelom lub aplikacjom dostosujesz wszystkie parametry do aktualnych potrzeb. Optymalne sterowanie pozwala również uniknąć usterek i szybkiego zużycia urządzeń grzewczych.

Szukasz ekologicznego źródła ciepła do swojego nowego domu?

Zadzwoń lub napisz. Chętnie rozjaśnimy wszystkie wątpliwości i odpowiemy na Twoje pytania!

Zadzwoń lub Napisz

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504