Maksymalna wydajność systemu grzewczego oznacza mniejsze zużycie prądu. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje komfort sterowania źródłem ciepła. Automatyzacja pomp ciepła przy monitorowaniu temperatury wewnątrz budynku i aktualnej pogody – pozwala na oszczędne gospodarowanie ciepłem. W tym artykule podpowiadamy, na jakie udogodnienia warto się zdecydować oraz wymieniamy płynące z tego korzyści.
Jak skutecznie zautomatyzować system grzewczy – wybór sterowników do pomp ciepła
Zarządzanie pracą pompy ciepła może zmieniać się w ciągu doby. Wśród najważniejszych czynników spore znaczenie mają oczywiście warunki atmosferyczne. Z tego powodu w systemach grzewczych bardzo często wykorzystuje się sterowniki pogodowe, które dostosowują pracę pompy ciepła do aktualnej temperatury na zewnątrz.
Działanie pomp ciepła opiera się o czerpanie energii ze środowiska naturalnego. Jednak niezależnie od źródła, jakie wybierzemy, np. gruntowe pompy ciepła lub wodne pompy ciepła – niezbędne będzie również wykorzystanie prądu elektrycznego. Właśnie dlatego automatyzacja jest odpowiednim rozwiązaniem, gdy chcemy ograniczyć koszty eksploatacyjne.
Wyspecjalizowany osprzęt do pomp ciepła w postaci sterowników daje możliwość zaprogramowania godzin pracy urządzenia grzewczego. Wówczas wybierz czas obowiązywania tańszej taryfy na prąd, a skorzysta na tym Twój domowy budżet.
Szukasz informacji o kosztach montażu pompy ciepła? Uzyskaj więcej przydatnych porad z naszego artykułu: Od czego zależy koszt montażu pompy ciepła? Zestawienie podstawowych kosztów.
Sterowanie pompą ciepła z poziomu aplikacji
Energooszczędny dom powinien zapewniać maksymalną wydajność i komfort użytkowania. Dlatego na popularności zyskało zdalne sterowanie pompami ciepła. Dzięki odpowiedniej aplikacji możesz kontrolować pracę instalacji ogrzewania także poza domem. Co więcej, mobilna obsługa zwiększa bezpieczeństwo systemu. W razie jakiejkolwiek awarii – otrzymasz powiadomienie o zaistniałych problemach technicznych.
Jaka jest rola automatyki sterującej?
Sterowanie ogrzewaniem z pompą ciepła w oczywisty sposób ogranicza koszty eksploatacyjne. Musisz pamiętać, że istotny jest nie tylko wybór energooszczędnych urządzeń grzewczych, ale przede wszystkim rozsądna obsługa układów pompy ciepła. Oznacza to niwelowanie produkcji nadwyżek, w czym niezbędne są sterowniki.
Poza tym kontrola parametrów pracy urządzenia pozwala wydłużyć jego żywotność. W trakcie wyboru odpowiedniego sposobu sterowania należy sprawdzić zalecenia producenta. W dopasowaniu regulatora pomoże Ci profesjonalny serwis pomp ciepła. Oto kilka najpopularniejszych funkcji sterowników:
- Tryb antystop – gwarantuje wydajną pracę pompy. Funkcja pozwala na ustawienie temperatury samodzielnego załączenia i wyłączenia urządzenia.
- Tryb antyzamarzania – ochrona instalacji przy dużych spadkach temperatury.
- Tryb legionella – pozwala na okresową dezynfekcję całej instalacji.
- Tryb czuwania – umożliwia odłączenie wszystkich urządzeń instalacji, pozostaje tylko tryb antyzamarzania.
Planujesz zmianę źródła instalacji grzewczej na ekologiczną pompę ciepła lub chcesz skorzystać z opcji ogrzewania hybrydowego? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Jaki jest szacunkowy koszt ogrzewania domu pompą ciepła?
Bufor ciepła – oszczędzaj dzięki automatyce
Zasadniczym celem montażu buforu ciepła jest zwiększenie efektywności ogrzewania pompą ciepła. Urządzenie pełni funkcję magazynu energii w postaci specjalnego zbiornika. Zgromadzone w ten sposób ciepło jest przekazywane do instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki temu możesz zwiększyć pojemność wody systemu grzewczego, a tym samym ograniczyć częstotliwość pracy pompy ciepła.
Planujesz wydajny i energooszczędny system ogrzewania, ale nie wiesz, jak poprawnie dobrać automatyzację do pompy ciepła? Zadzwoń lub napisz. Chętnie przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania, dostosowane do Twoich potrzeb.
Jak działa pompa ciepła z buforem?
Prawidłowy tryb pracy pompy ciepła wiążę się z optymalnym zładem wody (całkowitą ilością wody krążącej w instalacji ogrzewania). Jednak zdarza się, że instalacja jest niewystarczająca. Wówczas słusznym rozwiązaniem jest montaż zbiornika energii cieplnej. Co ważne, bufor pozwala ograniczyć taktowanie pompy ciepła. W ten sposób zmniejsza się zużycie prądu, a to w oczywisty sposób wpływa na oszczędności.
Zdaniem eksperta
Kiedy zaleca się stosowanie zbiornika buforowego? Przede wszystkim w przypadku dwóch obiegów grzewczych, np. ogrzewania podłogowego i grzejników. Poza tym urządzenie stosuje się również dla instalacji hybrydowych, tj. przy połączeniu pieca gazowego z pompą ciepła – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis.
Automatyka systemu grzewczego – o czym warto pamiętać?
Efektywność instalacji ogrzewania jest uzależniona odpowiednio dobranym sterownikiem. Właśnie dlatego zdaj się na pomoc profesjonalnego serwisu ogrzewania, który pomoże Ci w optymalnym dostosowaniu rozwiązań technicznych. Wówczas możesz liczyć na kompleksową usługę od odwiertów pod pompę ciepła (w przypadku gruntowej) po montaż i regularny przegląd.
Wśród zalet automatyki sterującej należy wymienić realną oszczędność, co szybko będziesz dostrzegać na rachunkach za zużycie prądu elektrycznego. Poza tym akcesoria do pomp ciepła w istotny sposób wpływają na komfort cieplny. Dzięki odpowiednim panelom lub aplikacjom dostosujesz wszystkie parametry do aktualnych potrzeb. Optymalne sterowanie pozwala również uniknąć usterek i szybkiego zużycia urządzeń grzewczych.
Szukasz ekologicznego źródła ciepła do swojego nowego domu?
Zadzwoń lub napisz. Chętnie rozjaśnimy wszystkie wątpliwości i odpowiemy na Twoje pytania!
Autor wpisu
Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.