Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Jak oszczędnie ustawić piec gazowy? Wyjaśniamy

Ostatnia modyfikacja: 24 kwietnia, 2024
Jak oszczędnie ustawić piec gazowy?

Ogrzewanie domu za pomocą pieca gazowego cieszy się niesłabnącą popularnością. Niestety ostatnie wydarzenia, takie jak wojna w Ukrainie i inflacja, sprawiły, że gospodarka w kraju i na świecie straciła stabilność, a w konsekwencji ceny energii zaczęły rosnąć. Nic więc dziwnego, że wiele gospodarstw domowych szuka oszczędności w różnych sferach, również w kwestii ogrzewania. Czy piec gazowy można ustawić tak, aby pracował ekonomicznie? Jak to zrobić i o czym pamiętać? Wyjaśniamy!

Dlaczego ekonomiczne ustawienie pieca jest tak istotne?

Odpowiednie ustawienie pieca gazowego ma ogromny wpływ nie tylko na domowy budżet, ale również środowisko. Źle dobrane parametry, niewłaściwa moc urządzenia lub zbyt wysoka temperatura, nieadekwatne do zapotrzebowania konkretnego budynku sprawia, że tracimy ogromne ilości gazu, które nie zapewniają komfortu cieplnego, a płacimy bardzo wysokie rachunki. Ogrzewanie piecem gazowym to rozwiązanie energooszczędne i ekologiczne, ale tylko wtedy, gdy w odpowiedni, ekonomiczny sposób ustawimy kocioł, dzięki czemu unikniemy marnotrawienia energii cieplnej. Bardzo ważne jest również samo dopasowanie i wybór odpowiedniego urządzenia.

Przeczytaj również: Kocioł gazowy – na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Zdaniem eksperta

Warto zaznaczyć, że nie ma konkretnych, określonych parametrów, które należy ustawić na piecu gazowym, aby ten pracował jak najbardziej ekonomicznie. Zależy to od wielu czynników, takich jak pożądana temperatura, moc samego urządzenia, powierzchnia budynku do ogrzania, izolacja obiektu, sterowniki, a nawet nasze własne nawyki związane z ogrzewaniem. Dopiero wzięcie pod uwagę wszystkich tych kwestii pozwoli na wybór odpowiednich ustawień pieca, aby ten spełniał swoją funkcję, a przy tym pracował jak najbardziej oszczędnie – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis.

Jak oszczędnie ustawić piec gazowy?

Aby ustawić piec gazowy w jak najbardziej oszczędny sposób, należy wziąć pod uwagę kilka głównych czynników, takich jak:

  1. Moc urządzenia. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli pieców gazowych od różnych producentów kotłów, a każde z tych urządzeń ma odmienną charakterystykę (kocioł tradycyjny, kondensacyjny, jednofazowy, dwufazowy, z otwartą lub zamkniętą komorą spalania). Bardzo ważne jest dostosowania mocy pieca do zapotrzebowań budynku. Zwykle przyjmuje się, że na każde 10m2 powierzchni przypada około 1kW mocy. Do tej wartości należy doliczyć parametry dodatkowe, na przykład podgrzewanie wody użytkowej.
  2. Ustawienie temperatury. To najczęściej spotykany błąd, ponieważ mamy tendencję do wybierania wyższych temperatur “na zapas”. Każdy z nas ma inny komfort cieplny, ale ustawienie 25oC w domu z pewnością nie sprawi, że rachunki za ogrzewanie staną się mniejsze. Optymalną wartością dla kotła kondensacyjnego jest temperatura z zakresu 40-50oC. Warto również pamiętać, że po przekroczeniu 57oC kondensacja gazu przestaje być możliwa.
  3. Obecność regulatorów i sterowników. Dzięki nim możemy mieć pełną kontrolę nad kotłem gazowym. Urządzenia te gwarantują oszczędność energii, a dodatkowo dopasowują działanie pieca do warunków cieplnych za sprawą inteligentnej analizy bilansu zysków i strat energii cieplnej.

Jaka jest optymalna temperatura w pomieszczeniach?

Chociaż każdy z nas czuje się dobrze w innych temperaturach, przyjęło się, że optymalne wartości dla poszczególnych pomieszczeń przedstawiają się następująco:

  • 16-18 stopni C w sypialni;
  • 22-24 stopni C w łazience;
  • 17-19 stopni C w kuchni.

Jakie czynniki dodatkowe wpływają na ekonomię ogrzewania?

Ustawienie właściwej mocy oraz temperatury pieca niestety nie wystarczy, aby zapewnić oszczędne i ekonomiczne ogrzewanie budynku. Istotne są również inne, pozornie drugorzędne kwestie, takie jak:

  • rozsądne wietrzenie pomieszczeń zimą – powinno być intensywne, ale krótkie;
  • wpuszczanie naturalnego ciepła do budynku w słoneczne dni;
  • niezasłanianie grzejników firankami, ręcznikami czy meblami;
  • izolacja budynku – wszelkie nieszczelności w oknach, drzwiach czy dachu, pęknięcia w ścianach czy zużyta elewacja sprawiają, że ciepło ucieka szybciej.

Którędy ciepło z domu ucieka najszybciej?

Eksperci wskazują, że ciepło z budynku mieszkalnego ucieka najszybciej przez:

  • dach i poddasze (10-30%);
  • ściany (20-30%);
  • okna i drzwi (10-20%).

Dlaczego warto regularnie serwisować kocioł gazowy?

Oszczędne i ekonomiczne użytkowanie urządzenia grzewczego łączy się również z koniecznością przeprowadzenia regularnego serwisu kotłów gazowych i konserwacji. Kotły w sezonie grzewczym pracują bardzo intensywnie. Raz w roku dobrze jest wykonać kompleksowy przegląd urządzenia. Fachowiec instalacji grzewczych wyczyści komorę spalania, skontroluje ogólny stan techniczny różnych elementów i w razie konieczności wymieni je na nowe oraz przeprowadzi analizę spalin. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze urządzenie pracuje z największą wydajnością i unikniemy ryzyka ewentualnych awarii w sezonie grzewczym.

Nie jesteś pewny, jak ustawić swój piec gazowy na ekonomiczną pracę?

Napisz lub zadzwoń – chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania!

Zadzwoń lub Napisz

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

______________________________________________________________

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504