Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Przegląd kotła gazowego przed sezonem grzewczym – kiedy należy wykonać i o czym pamiętać?

Ostatnia modyfikacja: 22 kwietnia, 2021
Kiedy wykonać przegląd kotła gazowego przed sezonem grzewczym?

Zaczynający się jesienią sezon grzewczy to już ostatni moment na to, by dokonać przeglądu i ocenić sprawność instalacji gazowej. Aby uniknąć problemów z ogrzewaniem, należy wcześniej usunąć wszelkie usterki. Regularne i rzetelne dokonywanie przeglądu pozwoli nam oszczędzić sobie nerwów w przypadku niespodziewanej awarii w zimie. W tym celu należy okresowo sprawdzać nie tylko kocioł, ale także podzespoły. Jak często dokonywać przeglądu kotła gazowego i komu należy to zlecić?

W jakim celu należy przygotować kocioł gazowy do sezonu grzewczego?

Od w pełni sprawnego kotła zależy nie tylko to, czy w domu będzie ciepło, ale także bezpieczeństwo domowników. Z różnych powodów kocioł może ulec awarii, czego efektem bywa wyciek gazu. Prowadzi to do niebezpiecznych sytuacji, jak możliwość zatrucia tlenkiem gazu. Sprzęt, który nie jest w pełni sprawny, będzie także zużywał więcej paliwa.

Przegląd kotła przed sezonem grzewczym należy wykonać z kilku ważnych powodów. Przede wszystkim wcześniejsze wyłapanie wszelkich usterek oszczędzi nam niespodziewanej awarii ogrzewania w środku mroźnej zimy. Zadbamy także w ten sposób o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Oszczędźmy sobie także dodatkowych kosztów, związanych z koniecznością ekspresowej naprawy lub zwiększoną eksploatacją pieca.

Minął już rok od ostatniego przeglądu kotła gazowego? Nie czekaj dłużej, skontaktuj się z naszymi fachowcami!

Napisz lub zadzwoń

Zadzwoń lub Napisz

Jak przygotować piec gazowy do sezonu grzewczego?

Zanim na dobre rozpocznie się sezon grzewczy, warto odpowiednio zadbać o piec gazowy. Szacuje się, że w ciągu roku wykonuje on 2000 godzin pracy. Utrzymanie kotła w stanie jak najwyższej wydajności wymaga prac konserwacyjnych. Kilka pomniejszych czynności jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, zanim zlecimy przegląd profesjonalnemu serwisowi.

Zaplanujmy przegląd kotła gazowego

Biorąc pod uwagę to, że serwis kotła gazowego powinien być wykonywany regularnie, naszym podstawowym obowiązkiem jest dopilnowanie terminu. Zanotujemy konieczność przeglądu w kalendarzu już na początku wiosny. Powinniśmy go zaplanować najlepiej na kilka miesięcy przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Dzięki temu zyskamy pewność, że wszystkie ewentualne usterki zostaną w porę usunięte.

Skontaktujmy się z serwisem ogrzewania

Numer telefonu do serwisu zajmującego się przeglądem kotłów powinniśmy mieć zapisany w telefonie bądź notesie. Warto postawić na firmę, która oferuje serwis pieców całodobowo. Dzięki temu będziemy mogli szybko zareagować w razie niespodziewanej awarii. 

Nie odkładajmy przeglądu na ostatnią chwilę. Tuż przed sezonem lub na jego początku fachowcy będą mieli więcej pracy, przez co może się okazać, że na usługę będziemy musieli czekać kilka dni w zimnym mieszkaniu.

Uporządkujmy miejsce wokół pieca gazowego

Odpowiednie zamontowanie kotła gazowego nie zda się na zbyt wiele, jeśli zagracimy przestrzeń wokół niego. Uniemożliwimy tym samym swobodny dostęp do pieca w celu jego naprawy. Piec gazowy pobiera powietrze do spalania z pomieszczenia, którym się znajduje, dlatego na bieżąco usuwajmy z niego zanieczyszczenia, kurz i pył.

Zadbajmy o odpowiednią wentylację

Ważne dla bezpieczeństwa domowników jest zadbanie o prawidłowe odprowadzanie spalin. Unikniemy w ten sposób ryzyka zatrucia tlenkiem węgla. W pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł, powinniśmy zapewnić i regularnie kontrolować wentylację wywiewną i nawiewną. Nie zapomnijmy sprawdzić jej działania przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Zdaniem eksperta

Wentylacja pozwala utrzymać czystość, temperaturę i wilgotność powietrza na odpowiednim dla danego pomieszczenia poziomie. Funkcją wentylacji w kotłowni gazowej jest dostarczenie powietrza do spalania, a także rozcieńczenie i usunięcie z pomieszczenia gazu, w przypadku jego wycieku – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Jakie czynności wykonuje się w ramach przeglądu pieca gazowego?

Kotły, które są regularnie i rzetelnie sprawdzane, pracują sprawniej i dłużej działają bezawaryjnie. Korzystanie z usług fachowców pozwoli nam zachować sprzęt w jak najlepszym stanie. Profesjonalny serwis zna specyfikę urządzeń grzewczych takich producentów jak Junkers, Viessmann czy Bosch. Dzięki temu nie będziemy musieli się martwić, czy wykonaliśmy wszystkie konieczne prace związane z przeglądem. 

W ramach usług przeglądu i konserwacji, fachowcy przeprowadzają:

  • czyszczenie pieców gazowych,
  • kontrolę szczelności instalacji gazowej,
  • kontrolę i wymianę uszczelek,
  • ocenę połączeń elektrycznych i hydraulicznych,
  • analizę spalin,
  • kontrolę zaworów bezpieczeństwa,
  • kontrolę czujników,
  • ogólną ocenę pracy kotła.

Sprawdzenie technicznego stanu urządzenia, kontrola podzespołów i ocena stanu poszczególnych części pieca gazowego to podstawowe czynności, które wykona dla nas serwis.

Jak często należy wykonywać przegląd kotła gazowego?

Przegląd koniecznie należy wykonywać przed każdym sezonem grzewczym. Rzetelnie sprawdzając stan urządzenia co rok, zyskamy pewność, że w sezonie jesienno-zimowym nasz kocioł będzie działał na najwyższych obrotach. Nawet jeśli wydaje nam się, że kocioł jest w pełni sprawny, nie bagatelizujmy przeglądu.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Kiedy i jak często wykonywać przegląd pieca gazowego?

Zastanawiasz się, czy Twój kocioł gazowy jest w pełni sprawny? Zdaj się na fachowców!

Zadzwoń lub napisz

Zadzwoń lub Napisz

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,9 / 5. Liczba głosów 16

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504