Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Kocioł gazowy – na co zwrócić uwagę przy kupnie

Ostatnia modyfikacja: 16 września, 2022
Duzy znak zapytania

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego dla domu nie należy do łatwych zadań. Warto wcześniej zastanowić się jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze. Jeśli myślisz o zakupie kotła gazowego, dowiedz się na co zwrócić uwagę.

 

Ekonomiczność

Kotły gazowe cieszą się dużą popularnością ze względu na ich wydajność. Użytkowanie ich jest względnie tanie, a cała inwestycja nie wydaje się być niesamowicie wygórowana. Jednak poszczególne kotły gazowe rożną się od siebie kosztami ogrzewania. Jeśli zależy nam na dużej oszczędności warto zdecydować się na zaawansowane urządzenia gazowe. Niektóre typy kotłów kondensacyjnych umożliwiają użytkownikowi samodzielną regulację temperatury w domu. Dzięki elektronicznym regulatorom i termostatom, kocioł może utrzymywać niższą temperaturę pomieszczeń podczas nieobecności domowników. Urządzenie będzie załączało się automatycznie, w przypadku gdy temperatura spadnie do wcześniej określonej wartości. Dzięki takim rozwiązaniom technologicznym można znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Warto też nie sugerować się początkową ceną kotła. Nie zawsze tańsze urządzenie zapewni nam tańsze koszty ogrzewania w późniejszym rozrachunku.

 

Moc grzewcza

Każdy kocioł posiada określoną moc grzewczą, którą podaje się w kilowatach. Wybór kotła o danej mocy będzie zależny od wielkości pomieszczeń, które będzie miał za zadanie ogrzewać. Urządzenia o mocy kilkunastu kilowatów (zwykle są to małe jednofunkcyjne kotły) w zupełności wystarczą do ogrzania niedużego domu. Natomiast, problem może się pojawić, gdy to samo urządzenie będzie miało za zadanie również podgrzewanie wody użytkowej. Jeśli szukasz kotła tzw. dwufunkcyjnego (do zasilania instalacji c.o oraz ciepłej wody) pamiętaj, że jego moc musi wynosić powyżej 20 kilowatów.

 

Jakość urządzenia

Od jakości wykonania kotła gazowego będzie zależał komfort jego eksploatacji. Przy wyborze urządzeń od znanych marek nie powinniśmy mieć problemów z działaniem kotła, natomiast warto wziąć pod uwagę także inne kwestie jak dostępność usług serwisowych oraz części zamiennych. To zwykle wpływa na szybkość usunięcia awarii, a także umożliwia prawidłowe przeprowadzenie corocznych przeglądów oraz czynności konserwacyjnych.

 

Użytkowanie

Ostatnią kwestią, na którą dobrze jest zwrócić uwagę, to sposób korzystania z kotła gazowego. Powinien się on charakteryzować łatwością obsługi oraz sterowania. Jako przyszły użytkownik takiego urządzenia musisz posługiwać się nim bez żadnego problemu, a cały proces obsługi wykonywać w sposób intuicyjny.

 

 

 

 

 

 

 

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 17

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504