Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Konserwacja kotłów grzewczych – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Ostatnia modyfikacja: 9 maja, 2023
Co warto wiedzieć o konserwacji kotłów grzewczych?

Jedną z największych wygód związanych z ogrzewaniem gazowym jest bezobsługowy system. Nie wymaga od nas podejmowania żadnych czynności, dopóki nic złego się nie dzieje. Jednakże, jak każde urządzenie, wymaga regularnej konserwacji mimo bezbłędnego montażu. Od tego, czy kocioł działa sprawnie i bezawaryjnie zależy bowiem nie tylko nasz komfort, ale także bezpieczeństwo. Co warto wiedzieć o konserwacji kotłów gazowych? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego konserwacja kotła jest ważna?

Piec gazowy to stosunkowo kosztowne urządzenie. Jego regularna konserwacja pozwoli uniknąć poważniejszych awarii. Naprawa pieca może poważnie nadszarpnąć nasz domowy budżet, dlatego najlepiej wszystkie usterki usuwać na bieżąco. 

Dbanie o kocioł ma także znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. W wyniku poważnej awarii może dojść do wycieku paliwa. Jest to sytuacja bezpośrednio zagrażająca naszemu życiu. Ulatniający się gaz z niesprawnego urządzenia może spowodować zatrucie tlenkiem węgla. Dlatego tak ważne jest reagowanie na wszelkie nieprawidłowości w działaniu kotła.

Nie czekaj na usterkę, zleć konserwację kotła gazowego już dziś!

Zadzwoń lub napisz

Zadzwoń lub Napisz

Jak często konserwować kotły grzewcze?

Konserwację i przegląd kotła należy wykonać minimum raz w roku. Najczęściej dokonuje się tego przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, w celu przygotowania kotła do intensywnej eksploatacji. W ciągu roku palnik przepracowuje około 2000 godzin. Żeby mógł sprawnie działać znacznie dłużej, należy utrzymać go w jak najlepszym stanie.

Konserwację kotła można także zaplanować po sezonie grzewczym, gdy ma on za sobą kilka miesięcy intensywnej pracy. Wówczas ocenione zostanie funkcjonowanie kotła i podzespołów, a wszelkie usterki będzie można od razu usunąć.

Dowiedz się, jak zadbać o swój piec gazowy – poznaj 6 podstawowych wskazówek 

Jakie są wskazówki do wykonania przeglądu i konserwacji pieca gazowego?

Przegląd pieca i prace konserwacyjne powinniśmy wykonywać regularnie. Jednak zdarzają się sytuacje losowe, wskazujące na to, że konieczne jest jak najszybsze wezwanie serwisu ogrzewania. Zaniepokoić nas powinny nagłe wyższe rachunki za gaz, niezwiązane z podwyżką cen. Ich przyczyną mogą być zanieczyszczenia w kotle, przez które do ogrzania tej samej powierzchni musi wykorzystać znacznie więcej paliwa.

Co daje regularny przegląd i konserwacja kotłów grzewczych?

Dbanie o kocioł gazowy poprzez dokonywanie regularnych przeglądów i konserwacji sprawia, że osiąga on najwyższą wydajność. Przekłada się to na niższe rachunki za ogrzewanie. Systematyczne sprawdzanie stanu kotła pozwoli wyłapać wcześniej wszelkie usterki, a tym samym ustrzec się przed poważną awarią. Serwis kotła, który w naszej ocenie jest w pełni sprawny, może się wydawać niepotrzebnym wydatkiem. Jeśli jednak zaniedbamy stan urządzenia, doprowadzając do poważnego uszkodzenia, jego naprawa może nas kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Kiedy i jak często wykonywać przegląd pieca gazowego

Komu zlecić konserwację kotłów grzewczych?

Nawet mając najszczersze chęci, jeśli nie posiadamy odpowiednie wiedzy, nie będziemy w stanie samodzielnie wykonać konserwacji pieca. Konserwację oraz przegląd kotłów gazowych najlepiej jest zlecić profesjonalnej firmie serwisowej. Fachowcy nie tylko od podszewki znają każde urządzenie, ale także udzielają na swoje usługi kilkuletniej gwarancji.

Zdaniem eksperta

Zmniejszenie wydajności lub samoczynnie wyłączający się piec mogą świadczyć o zapowietrzeniu kotła albo zakłóceniach związanych z odprowadzaniem spalin. Wszelkie tego rodzaju odchyły od normy wymagają szybkiej reakcji, dzięki której usterka zostanie w porę zlokalizowana i wyeliminowana, zanim zamieni się w awarię – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Jakie czynności wykonuje się w ramach konserwacji kotłów grzewczych?

W ramach konserwacji pieca wykonuje się kilka podstawowych czynności, które przedłużą działanie naszego systemu ogrzewania. 

Czyszczenie kotłów gazowych 

Zaniedbane i zanieczyszczone urządzenie jest częstym powodem, dla którego dochodzi do zaczadzenia, czyli zatrucia tlenkiem węgla. Regularne czyszczenie pozwala temu zapobiec. W ramach usługi wykonuje się demontaż i wyczyszczenie poszczególnych podzespołów pieca oraz wymycie palnika i wymiennika.

Zobacz: czyszczenie instalacji CO i CWU

Sprawdzenie stanu poszczególnych części pieca gazowego

W trakcie przeglądu może się okazać, że niektóre części wymagają konserwacji bądź wymiany. Z tego względu konieczne jest dokładne sprawdzenie palnika, pompy obiegowej oraz szczelności instalacji i czujników. Prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych elementów pieca ma ogromny wpływ na jego wydajność i prawidłowe, bezawaryjne działanie.

Analiza spalin z pieca gazowego

Skład spalin świadczy o tym, czy kocioł jest w pełni sprawny. Decyduje także o bezpieczeństwie użytkowania sprzętu. Niski poziom tlenu w spalinach prowadzi do osadzania się szkodliwej dla zdrowia sadzy. Z kolei obecny w nich nadmiar powietrza obniża wydajność kotła.

Masz wrażenie, że Twój kocioł spala za dużo paliwa? Zamów profesjonalny serwis!

Zadzwoń lub napisz

Zadzwoń lub Napisz

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504