Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Pompa ciepła czy piec gazowy – które urządzenie grzewcze sprawdzi się w przypadku dużego domu?

Opublikowano: 10 kwietnia, 2023
jakie ogrzewanie do dużego domu

Jedną z decyzji, z którą mierzą się osoby budujące swój wymarzony dom, jak i zabierające się za modernizację systemu ogrzewania, jest wybór odpowiedniego źródła ciepła. W ostatnich latach największym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne pompy ciepła i piece gazowe. Dodatkowo problemy z zakupem węgla i jego ceny sprawiły, że coraz więcej ludzi zaczęło szukać alternatywnego sposobu na ogrzanie dużego domu. Poznaj zalety i wady wyboru pompy ciepła lub kotła gazowego i zdecyduj, które z urządzeń lepiej sprawdzi się w przypadku Twojego budynku.

Wybór źródła ciepła – czym najtaniej ogrzać duży dom?

Sezon grzewczy w tym roku będzie wyjątkowo drogi. Podwyżki wszystkich mediów spowodowały, że koszty ogrzewania budynków pójdą mocno w górę. Według wszelkich wyliczeń najmniej zapłacą osoby, które zdecydowały się nas montaż pompy ciepła. Na drugim miejscu plasują się kondensacyjne piece gazowe. Najdroższą opcją tej zimy będzie ogrzewanie domu za pomocą węgla w tzw. kopciuchach. Powodem są wysokie ceny tego surowca oraz niska efektywność tych urządzeń. 

Zalety ogrzewania za pomocą pieca gazowego 

 • Oszczędność miejsca i brak konieczności modernizacji kotłowni. Nowoczesne piece gazowe marek, takich jak piece Buderuspiece Termetpiece ATAG mają kompaktowe rozmiary, dzięki temu mogą być montowane nawet w niewielkich pomieszczeniach.
 • Sprawdzona przez lata technologia – kotły gazowe stosowane są od lat i wciąż udoskonalane pod względem technicznym. Nawet w przypadku srogich mrozów nie trzeba martwić się, że ogrzewanie zawiedzie, a w budynku będzie zimno. 
 • Niski koszt zakupu i montażu kotłów gazowych. Ceny urządzeń na rynku są przystępne, a ich instalacja nie jest skomplikowana. Pod względem początkowego wkładu finansowego nie obciąża zbytnio budżetu. 
 • Brak konieczności wymiany odbiorników ciepła – piece gazowe współpracują z zarówno z żeliwnymi, jak i aluminiowymi kaloryferami wysokotemperaturowymi. 

Wady ogrzewania za pomocą kotłów gazowych

 • Wysoka cena eksploatacji związana z wahaniami cen gazu. Trudno jest przewidzieć ceny surowca w najbliższych latach, a tym samym oszacować rentowność inwestycji. 
 • Konieczność przyłączenia do sieci gazowej. Jeśli w pobliżu budynku nie ma gazociągu, należy zainwestować w naziemny lub podziemny zbiornik na LPG. 
 • Emisja do atmosfery szkodliwego dwutlenku węgla w wyniku spalania paliw kopalnych. 

Zalety ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła 

 • Prosta obsługa i duża niezawodność – pompa pracuje w zasadzie bezobsługowo i nie wymaga czasochłonnej obsługi.
 • Możliwość przyłączenia do fotowoltaiki i obniżenia kosztów eksploatacji. 
 • Ogrzewanie domu przy użyciu powietrznej, gruntowej lub wodnej pompy ciepła jest ekologiczne, dzięki czemu nie zanieczyszczamy środowiska. 
 • Instalacja ogrzewania nie stwarza ryzyka wybuchu. 
 • Długa żywotność pompy ciepła w przypadku prawidłowego montażu i regularnego serwisowania. W przypadku pomp gruntowych szacowana jest nawet na 50 lat. 
 • Pompy ciepła wielu producentów m.in. pompy ciepła LGpompy ciepła Daikinpompy ciepła Mitsubishipompy ciepła Viessmann mogą również skutecznie chłodzić pomieszczenia w okresie letnim. 

Jakie są wady wyboru pompy ciepła, jako ogrzewania domu? 

 • Koszt zakupu pompy ciepła wiąże się z dużym jednorazowym wydatkiem. Ceny wahają się w granicach od 30 tys. zł za modele powietrzne i nawet 60-80 tys. za pompę gruntową
 • Konieczność zastosowania odpowiednich grzejników. Niska temperatura podgrzania wody, która w wielu pompach nie przekracza 60 stopni, wymaga ogrzewania podłogowego lub niskotemperaturowych odbiorników ciepła. 
 • Uzależnienie działania pompy od energii elektrycznej. W przypadku przerw w dostawie prądu praca urządzenia nie będzie możliwa. 
 • Pompy powietrzne emitują hałas, który dla niektórych osób może wydać się uciążliwy. 

Czy warto wymienić ogrzewanie gazowe na pompę ciepła? 

Zdaniem eksperta

Wojna na Ukrainie i związane z tym problemy z gazem spowodowały znaczny wzrost cen surowców energetycznych. Należy spodziewać się kolejnych podwyżek w przyszłym roku, a to sprawi, że koszty ogrzewania domu kotłami gazowymi, mogą być jeszcze wyższe. Biorąc jednak pod uwagę, że ceny pomp ciepła są dość wysokie, warto obliczyć, w jakim stopniu taka zmiana się opłaci i po jakim czasie nastąpi zwrot inwestycji – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Masz duży dom i nie wiesz jakie ogrzewanie wybrać, aby nie ponosić dużych kosztów?

Zadzwoń lub napisz. Chętnie doradzimy i odpowiemy na wszystkie pytania!

Zadzwoń lub Napisz

Kto powinien zdecydować się na pompę ciepła? 

Osoby, którym dobro planety leży na sercu, powinny wybrać pompę ciepła. Warto jednak pamiętać, że urządzenie wymaga bardzo wysokich wkładów na początku inwestycji, zwłaszcza jeśli chcemy połączyć ją z fotowoltaiką. Takie zestawienie będzie świetnym rozwiązaniem dla nowego budownictwa, w którym położone jest ogrzewanie podłogowe lub zainstalowane niskoenergetyczne grzejniki. Koszty oczywiście zwrócą się po kilku latach, co więcej dzięki rządowym programom można uzyskać znaczne kwoty dofinansowania na zakup pompy ciepła. Często problematyczna będzie instalacja pompy ciepła w starszych budynkach, ze względu na konieczność przebudowy kotłowni, wymianę żeliwnych grzejników czy poprawę termoizolacji nieruchomości. Takie działania generują dodatkowe koszty, na które nie każdy może sobie pozwolić. 

Kto powinien wybrać ogrzewania gazowe?

Ogrzewanie gazowe nadal pozostaje chętnie wybieranym rozwiązaniem, które zastępuje węgiel lub drewno. Wynika to przede wszystkim z faktu, że piece gazowe pozostają w zasięgu finansowym wielu osób. Kotły gazowe sprawdzą się dobrze w starszym budownictwie, w którym montaż pompy ciepła wiązałby się z dużymi nakładami finansowymi na modernizację instalacji. Warto jednak wybierać nowoczesne kotły gazowe, które cechują się bardziej kompaktową budową oraz są mniej szkodliwe dla środowiska.

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504