Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Podstawowe różnice między gruntowymi a wodnymi pompami ciepła

Ostatnia modyfikacja: 20 marca, 2023
czym różnie się pompa wodna od gruntowej

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o pompach ciepła, a ilość tych zasilanych za pomocą odnawialnych źródeł energii urządzeń, ciągle rośnie. To wyjątkowo atrakcyjne rozwiązanie, zwłaszcza w czasach, gdy ceny gazu i węgla poszybowały w górę. Pompa ciepła zapewnia wydajny, bezpieczny i tani sposób na ogrzanie budynku. Na rynku dostępne są rozwiązania gruntowe i wodne od różnych producentów. Wybór odpowiedniego rodzaju ma duże znaczenie, ponieważ to od niego zależy zakres działania i charakterystyka całej instalacji grzewczej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, która pompa ciepła lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Pompy ciepła wodne i gruntowe – inwestycja w przyszłość

Jeśli zdecydowałeś się zainwestować w bardziej ekologiczny dom, możesz teraz zastanawiać się, który typ pompy ciepła lepiej pasuje do twojego budynku. Zarówno urządzenia pozyskujące energię z gruntu, jak i wody mają wiele zalet. Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Musisz nie tylko rozważyć koszty i wydajność każdego systemu, ale także praktyczność instalacji i dostępną przestrzeń w Twojej nieruchomości (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz). W tym tekście przyjrzymy się kluczowym różnicom między pompą ciepła wodną i gruntowego ? aby pomóc Ci podjąć bardziej świadomą decyzję inwestycyjną, dotyczącą efektywnego ogrzewania domu.

Pompy gruntowe – ciepło z ziemi

Gruntowa pompa pobiera podziemne ciepło, aby zapewnić ogrzewanie nieruchomości i podgrzewanie wody użytkowej. Ziemia stale pochłania energię słoneczną, a temperatury pod jej powierzchnią utrzymują się na poziomie 10-15°C przez cały rok. Instalacja otoczy Twoją firmę lub dom, wykorzystując podziemne rury. Z tego powodu wymaga więcej miejsca na zewnątrz niż powietrzna pompa ciepła. Pod ziemią zakopywana jest rura, zwana pętlą uziemienia, w której krąży mieszanina wody i płynu niezamarzającego lub solanki pochłaniająca ciepło. Następnie roztwór dostarczany jest do pompy, gdzie jest dalej ogrzewany przed przejściem przez system dystrybucji ciepła w domu. W trybie chłodzenia ciepło jest pobierane z powietrza w domu i oddawane do ziemi. Długość pętli uziemienia zależy od wielkości domu i ilości potrzebnej energii. 

Czynniki do rozważenia przed zainstalowaniem gruntowej pompy ciepła 

Niskie zużycie energii to znak rozpoznawczy gruntowej pompy ciepła, a to tylko jedna z korzyści oferowanych przez system. Większość właścicieli budynków może skorzystać z gruntowych pomp ciepła, ale ważne jest, aby zrozumieć, co sprawia, że nieruchomość jest mniej lub bardziej odpowiednia do instalacji tego typu rozwiązania. 

Wiele domów ma wystarczająco dużo miejsca, aby zainstalować gruntową pompę ciepła. Przed zaproponowaniem systemu, instalator przeprowadzi badania, aby określić, czy najlepiej nadaje się do poziomej lub pionowej pętli uziemienia. Wpływ na koszty inwestycji ma również rodzaj gleby i wymagania czasowe instalacji rozwiązania. Jeśli ziemia na posesji jest miękka, wykonanie odwiertów pod pompę ciepła zajmie mniej czasu i pochłonie mniej pieniędzy niż w przypadku gleb gliniastych lub formacji skalnych. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę naziemne cechy swojej nieruchomości, które wpływają na dostępną przestrzeń. Potrzebne będzie miejsce, aby wprowadzić ciężkie maszyny. 

Wodne pompy – ciepło ze stawu, rzeki, jeziora

Wodna pompa ciepła działa prawie dokładnie w ten sam sposób jak gruntowa, z tą różnicą, że rury są zanurzone w zbiorniku wodnym na głębokość, na której woda nie zamarza zimą. Roztwór czynnika chłodniczego krąży normalnie, ale w tym przypadku odbiera ciepło z wody. Powszechnymi źródłami są jeziora, stawy, warstwy wodonośne lub studnie. Jednak w przypadku zanurzenia systemu pętli uziemienia w stawie, temperatura wody nie będzie tak stabilna, jak w przypadku gruntu. Rury należy zanurzyć na głębokości co najmniej 2,5 metra. Co więcej, warto rozważyć, czy istnieje prawdopodobieństwo, że Twoje źródło wody może wyschnąć lub zostać znacznie ograniczone w przyszłości.

Jakie są korzyści z zastosowania wodnej pompy ciepła?

Wodne pompy ciepła od dawna uważane są za sposób na niedrogie i bezpieczne ogrzewanie ze źródła niskoemisyjnego. Wybór takiego rozwiązania na dostarczenie ciepła do nieruchomości jest korzystny, ponieważ:

  • Współczynnik przenikania ciepła z wody jest wyższy niż z gruntu.
  • Temperatura powrotu do pompy wodnej jest zazwyczaj o 5-6°C wyższa niż kolektorów gruntowych, co zwiększa efektywność instalacji.
  • Woda jest przez cały czas w bliskim kontakcie z całą rurą, co dodatkowo poprawia jej sprawność.
  • Przepływ lub cyrkulacja wody zapewnia stałe uzupełnianie energii.
  • Wykorzystanie źródła wody usuwa potrzebę kopania lub wiercenia, zmniejszając koszt i czas trwania instalacji systemu. 

Zdaniem eksperta

W przypadku wody czerpanej ze stawu, konieczne jest jej filtrowanie oraz systematyczna wymiana skorodowanych elementów, odpowiadających w instalacji za transportowanie cieczy. Ponoszone przy tym koszty sprawiają, że zastosowanie tego typu rozwiązań opłacalne jest w budynkach lub firmach o dużym zapotrzebowaniu na ciepło – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Który rodzaj pompy ciepła jest najlepszy?

Na pytanie, który rodzaj pompy wybrać każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Oba rozwiązania mają swoje zalety, jednak i słabsze strony. Wodne pompy ciepła mogą być tańsze w instalacji niż modele gruntowe. Można zastosować pionową lub poziomą instalację rur pętlicowych, w zależności od głębokości i charakterystyki źródła wody. Z drugiej strony, wodne pompy ciepła nie są praktyczne, jeśli w pobliżu obiektu nie ma studni, warstwy wodonośnej lub zbiornika wodnego.

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504