Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Jaki piec gazowy wybrać do domu ponad 100 m2, a jaki do powyżej 200 m2?

Ostatnia modyfikacja: 24 kwietnia, 2024
Jaki piec gazowy wybrać do domu powyżej 100m2, a jaki do domu 200m2?

Piece gazowe do ogrzania domu cieszą się niesłabnącą popularnością. Postęp technologiczny sprawił, że są to urządzenia bardzo bezpieczne, a do tego bezobsługowe i ekologiczne. Wybierając kocioł gazowy, należy jednak wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów, w tym powierzchnię budynku, który chcemy ogrzać. Tylko dobór właściwego względem przestrzeni pieca zagwarantuje efektywną i optymalną pracę oraz przyniesie zamierzone rezultaty. Jakie urządzenie wybrać do domu o powierzchni ponad 100m2, a jaki do powyżej 200m2? Podpowiadamy!

Jakie są zalety montażu pieców gazowych w domach mieszkalnych?

Piece gazowe cieszą się dużą popularnością i stanowią częsty wybór do ogrzania domów jednorodzinnych. Nic dziwnego – z ich użytkowania płynie wiele zalet. Pozwalają na ogrzanie przestrzeni oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo są energooszczędne, ekologiczne i bezobsługowe, mają stosunkowo kompaktowe wymiary (w zależności od modelu), a serwis pieców gazowych przy bezproblemowej pracy wystarczy przeprowadzać raz w roku. To wszystko sprawia, że są częstym wyborem do budynków.

Jakie wyróżniamy rodzaje pieców gazowych?

Piece gazowe możemy podzielić według różnych kategorii, na przykład na piece wiszące i stojące, z zamkniętą lub otwartą komorą spalania, kotły tradycyjne i kondensacyjne. Najpopularniejszym rozróżnieniem jest jednak podział na piece jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Czym jest każdy z tych wariantów urządzenia?

  • Piec gazowy jednofunkcyjny ma za zadanie dostarczyć ciepło do pomieszczeń oraz ogrzać wodę użytkową, która jest gromadzona w specjalnie do tego przeznaczonym zbiorniku (woda nie jest ogrzewana przepływowo).
  • Piec gazowy dwufunkcyjny to tak zwany kocioł przepływowy – posiada wymiennik ciepła, który podgrzewa wodę przepływowo (woda nie jest gromadzona w zbiorniku).

Zdaniem eksperta

Piece gazowe to ekonomiczne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie. Jednak aby żywotność urządzenia była jak najdłuższa, a rachunki jak najtańsze, ważny jest wybór odpowiedniego kotła do swojego domu. Dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych zwykle poleca się piece kondensacyjne. Mają one stosunkowo niewielkie rozmiary i są proste w obsłudze, mają dodatkowo niską emisję CO2 niż piece węglowe. Należy również dobrać urządzenie pod względem mocy, którą określamy w jednostkach kW. Piec musi mieć taką moc, aby ogrzać całą powierzchnię domu – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis.

W jaki sposób obliczyć, jaka moc pieca będzie wystarczająca?

Sporą trudność sprawia określenie, jaka moc pieca wystarczy na ogrzanie domu o powierzchni 100m2, 120 czy 200m2. Można to jednak obliczyć, przyjmując, że na każde 10m2 budynku potrzeba mniej więcej 1 kW mocy. Warto pamiętać, że jest to wartość potrzebna jedynie do ogrzania przestrzeni i trzeba dodatkowo uwzględnić moc na podgrzanie wody użytkowej. Zwykle wystarczy podwojenie wartości kilowatów.

Piec gazowy dla domu 100m2

Do ogrzania domu o powierzchni 100m2 będziemy potrzebowali pieca gazowego o mocy około 10 kW. Do tej wartości należy doliczyć kilowaty potrzebne na ogrzanie wody użytkowej, dlatego ostateczna liczba będzie wynosiła około 20 kW.

Piec gazowy dla domu 120m2

Ogrzanie domu o powierzchni 120m2 powinien zapewnić piec o mocy 12 kW. Podgrzanie wody użytkowej podwoi tę wartość, więc ostatecznie wyniesie ona około 24 kW.

Piec gazowy dla domu powyżej 200m2

Analogicznie wygląda kwestia domów o powierzchni 200m2 i większych. Im większa przestrzeń do ogrzania, tym większej mocy pieca gazowego będziemy potrzebować.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając piec gazowy do dużego domu?

Przedstawione powyżej proste obliczenie określi nam optymalną wartość mocy potrzebnej do ogrzania domu o określonej powierzchni i podgrzania wody użytkowej. Jednak nie można brać pod uwagę jedynie tego parametru. Wybierając piec gazowy, należy również zwrócić uwagę na inne kwestie, takie jak:

  • liczba domowników (użytkowników budynku);
  • strefa klimatyczna, warunki atmosferyczne i wahania temperatur;
  • sposób ocieplenia budynku, termoizolacja.

Jeśli nie piec gazowy, to co?

Warto pamiętać, że piec gazowy to nie jedyne rozwiązanie dla domów mieszkalnych. Bardzo popularne jest połączenie kotła z pompą ciepła, która może podgrzewać wodę użytkową lub pełnić funkcję głównego urządzenia grzewczego. Pozwoli to jeszcze zminimalizować wydatki związane z ogrzewaniem. Wybór odpowiedniego urządzenia dla swojego domu zawsze warto skonsultować ze specjalistą w dziedzinie instalacji grzewczych, który pomoże znaleźć jak najlepsze rozwiązanie. Fachowiec z profesjonalnej firmy doradzi również pod względem wyboru producenta pieca, których na rynku istnieje bardzo dużo (na przykład BoschVaillantJunkersBeretta czy Chaffoteaux).

Nie wiesz, jaki piec gazowy wybrać do swojego domu?

Zadzwoń lub napisz – nasi specjaliści chętnie doradzą i odpowiedzą na wszystkie pytania!

Zadzwoń lub Napisz

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504