Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Co jest najważniejsze podczas użytkowania pieców gazowych?

Opublikowano: 7 lutego, 2022
Jak prawidłowo użytkować kocioł gazowy?

Każdy, kto zdecydował się na zamontowanie w swoim domu pieca gazowego wie, że jego obsługa zazwyczaj nie sprawia większych trudności. Nie można jednak dać się zwieść potencjalnie banalnej obsłudze danego urządzenia. Często bowiem okazuje się, że pewne złe zachowania z naszej strony doprowadzają do tego, że nasz sprzęt ulega zniszczeniu lub pojawiają się bardziej lub mniej poważne błędy w jego funkcjonowaniu. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, co jest najważniejsze w kwestii prawidłowego użytkowania kotła gazowego!

Jak użytkować piec gazowy?

Piec gazowy jest urządzeniem, które dość łatwo się użytkuje. Kocioł zazwyczaj posiada intuicyjny panel obsługi, którego obsługa nie stwarza wielu problemów. Mimo to należy pamiętać, że jest to sprzęt zasilany gazem. Należy więc go używać według kilku określonych zasad, ponieważ tylko wtedy będziemy mieć pewność, że ani nam, ani innym domownikom nie grozi żadne niebezpieczeństwo. 

Potrzebujesz pomocy w wyborze, a także montażu i nauce obsługi pieca gazowego w Twoim domu?

Skontaktuj się z nami ? zapewniamy profesjonalną i kompleksową pomoc na każdym etapie!

Zadzwoń lub Napisz

Jak wybrać idealne urządzenie grzewcze, czyli piec gazowy do danego budynku?

Jedną z pierwszych, najważniejszych kwestii jest wybranie odpowiedniego kotła gazowego. Zadanie to nie należy do najłatwiejszych. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń grzewczych, które odróżniają się od siebie nie tylko wyglądem i budową, ale również sposobem funkcjonowania. 

Podczas dokonywania wyboru należy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze możliwości finansowe, a także potrzeby budynku, w którym piec gazowy ma się znaleźć. Przykładowo: niewielki dom nie potrzebuje bowiem tak mocnego urządzenia, jaki jest konieczny do wyboru w przypadku większych budynków użyteczności publicznej. Zwrócenie uwagi na takie kwestie pozwoli m.in. na oszczędność niemałych kwot pieniędzy, co z pewnością będzie miłą niespodzianką – zwłaszcza jeśli początkowo przygotowaliśmy się na większy wydatek.

Zasada #1 – zadbaj o to, aby kocioł gazowy był odpowiednio zamontowany

Kiedy już urządzenie grzewcze zostanie wybrane, przychodzi czas na jego zamontowanie. Musimy pamiętać, że za montaż pieca gazowego powinna być odpowiedzialna osoba z odpowiednimi umiejętnościami, ale przede wszystkim z wiedzą i doświadczeniem. Oznacza to, że nie możemy zdecydować się na samodzielny montaż kotła, ponieważ byłoby to niebezpieczne i mało rozsądne. Z jednej strony mogliby ucierpieć domownicy, a z drugiej sam sprzęt. Nie warto więc ryzykować, ponieważ zakup pieca jest niemałym wydatkiem, z kolei nasze zdrowie, a nawet życie jest bezcenne. 

Zdaniem eksperta

Piece gazowe są urządzeniami, których obsługi może nauczyć się niemal każdy. Są to intuicyjne sprzęty, które jeśli są użytkowane tak, jak powinny, służą przez długie lata. Najważniejsze jest to, aby pamiętać o pomocy profesjonalistów podczas nauki użytkowania danego urządzenia, a także o regularnym kontrolowaniu tego, jak ono funkcjonuje – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Zasada #2 – używaj piec gazowy zgodnie z wszelkimi zaleceniami 

Po profesjonalnym montażu pieca gazowego, osoba, która była za to odpowiedzialna, zazwyczaj tłumaczy właścicielowi danego obiektu, jak urządzenie powinno być użytkowane. Ten z kolei musi dopilnować, aby każdy przyszły użytkownik kotła wiedział, jak dokładnie się z nim obchodzić. Zasady jego użytkowania dotyczą bowiem nie tylko sposobu jego włączania i wyłączania, ale również m.in. tego, jak ustawiać poszczególne parametry. Jest to jedna z ważniejszych umiejętności, jeśli chodzi o wygodne i bezpieczne użytkowanie pieca gazowego.

Zasada #3 – pamiętaj o regularnych przeglądach i konserwacji kotła gazowego

Kolejną, równie ważną zasadą, nawiązującą do sposobu użytkowania urządzenia grzewczego, jest zadbanie o regularne przeglądy i konserwację pieca gazowego. Jest to niezwykle istotna kwestia, która pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych usterek w funkcjonowaniu danego sprzętu. Na tym etapie można zazwyczaj bowiem dokonać szybkiej naprawy, która nie wpływa znacząco na działanie kotła. Oznacza to, że jest duża szansa na całkowite pozbycie się wszelkich mankamentów i błędów. 

Zasada #4 – reaguj na wszelkie sygnały o nieprawidłowym funkcjonowaniu pieca gazowego

Niekiedy zdarza się tak, że kocioł gazowy w naszym domu zaczyna wydawać dziwne dźwięki. Wówczas nie powinniśmy tego zbywać, ponieważ może to być sygnał jego zepsucia. Wczesne wykrycie i naprawa jakiejkolwiek usterki pozwala nie tylko na sporą oszczędność czasu, ale także pieniędzy, które w przeciwnym razie nierzadko musiałyby zostać wydane na zakup nowego urządzenia grzewczego.

Nie jesteś pewien, czy prawidłowo użytkujesz swój piec gazowy?

Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na przegląd i serwis pieca z profesjonalną nauką jego obsługi!

Zadzwoń lub Napisz

Przeczytaj na naszym blogu również:

  •  
Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 15

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504