Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Oszczędzaj, ogrzewając – sprawdź, jakie są najlepsze sposoby na oszczędne ogrzewanie budynku piecem gazowym!

Opublikowano: 18 listopada, 2021
oszczędzanie na ogrzewaniu gazowym

Ogrzewanie domu gazem to przede wszystkim ogromna wygoda. Nowoczesne kotły gazowe wykazują dużą sprawność energetyczną, zajmują niewiele miejsca, są bezpieczne i w zasadzie bezobsługowe w użytkowaniu. Co również ważne, nie powodują generowania niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza jak np. piece węglowe. Ogrzewanie gazowe jest też relatywnie tanie w porównaniu do ogrzewania energią elektryczną czy olejem opałowym. Koszty ogrzewania domu gazem zależą od wielu czynników, takich jak wielkość powierzchni do ogrzania, rodzaj kotła czy stopień izolacji termicznej budynku. Można je jednak obniżyć, stosując się do pewnych zasad. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zaoszczędzić grzejąc gazem.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu gazowym? Sposoby na oszczędne grzanie

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą na obniżenie kosztów ogrzewania gazowego. Część z przedstawionych rozwiązań nie wymaga od nas dodatkowych nakładów finansowych. Można je wprowadzić w życie już od dziś.

#1 Odpowietrzenie grzejników

Szczególnie przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy pamiętać o odpowietrzeniu kaloryferów. Odpowietrzanie grzejników to jedna z prostszych czynności konserwacyjnych, którą warto przeprowadzić po to, aby usprawnić działanie instalacji. Gdy grzejnik jest zapowietrzony, słabiej grzeje lub nagrzewa się nierównomiernie. Czasami może pojawić się także bulgotanie. W efekcie dochodzi do spadku temperatury w pomieszczeniu i nieefektywnego wykorzystania energii cieplnej, co z kolei przekłada się na wyższe koszty eksploatacji przy braku odpowiedniego efektu grzewczego. 

Zdaniem eksperta

Odpowietrzanie grzejnika nie jest procesem skomplikowanym i można tę czynność przeprowadzić samodzielnie. Sposób odpowietrzania zależy od tego, jaki został przy grzejniku zamontowany odpowietrznik – ręczny czy automatyczny. W przypadku odpowietrzników ręcznych będziemy potrzebować śrubokręt, kluczyk lub wkrętak płaski. Zanim przystąpimy do odpowietrzania, trzeba zakręcić zawory. Na podłodze pod odpowietrznikiem ustawiamy miskę lub wiaderko, do którego będzie napływała woda z instalacji. Odpowietrzniki automatyczne z kolei działają samoczynnie i nie wymagają ingerencji człowieka. Ich działanie opiera się na pracy tzw. pływaka, który zamyka i otwiera zawór wpuszczający wodę ? mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

#2 Sterownik do pieca

Sterownik do pieca gazowego pozwala zaoszczędzić na kosztach zużycia gazu. Za jego pomocą możemy efektywnie sterować pracą kotła w zależności od temperatury, jaka panuje na zewnątrz. Sterownik do kotła gazowego pozwoli nam też na uruchomienie pieca gazowego o określonej godzinie, np. po powrocie z pracy. Aby termostat do pieca gazowego spełniał swoją funkcję, musi zostać odpowiednio umiejscowiony. Nie powinno się go montować w miejscach narażonych na częste zmiany temperatury, nadmierne wychładzanie oraz przeciągi. 

#3 Odsłonięte grzejniki 

Warto zdawać sobie sprawę również z tego, że zasłanianie grzejników firankami i zasłonami wpływa na zatrzymanie przez materiał pewnej ilości ciepła, przez co piec musi zużywać większe ilości gazu, aby nagrzać pomieszczenie do określonej temperatury. Ta sama zasada dotyczy zasłaniania grzejników meblami i stosowania wszelkiego rodzaju obudów. Obudowanie grzejnika może zmniejszyć jego moc o 10-20%. Wówczas kaloryfer musi mieć wyższą temperaturę, aby dostarczyć taką samą ilość ciepła co grzejnik, który jest niczym nieosłonięty. Ma to bezpośrednie przełożenie na wzrost opłat za ogrzewanie. 

#4 Szczelne drzwi i okna 

Kolejnym elementem, który w znacznym stopniu przyczyni się do zmniejszenia rachunków za gaz, jest uszczelnienie okien i drzwi lub ich wymiana na nowe o wysokiej izolacyjności termicznej. Szczelne okna i drzwi zmniejszają straty ciepła, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu. 

#5 Regularne przeglądy i konserwacje kotła gazowego 

Odpowiednio serwisowane kotły gazowe osiągają wyższą sprawność i wydajność, co wpływa na niższe rachunki za ogrzewanie. Co więcej, dzięki systematycznym przeglądom pieca gazowego, możemy zapobiec nieoczekiwanym i kosztownym usterkom w przyszłości. Tego rodzaju usługę należy powierzyć specjalistom, np. z Proserwis, którzy mają wiedzę i uprawnienia w zakresie przeglądów i konserwacji urządzeń grzewczych. 

#6 Wybór odpowiednio kotła 

Dobór kotła gazowego o odpowiedniej mocy jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na efektywność pracy instalacji gazowej. Im lepszy kocioł wybierzemy i im wyższa będzie jego wydajność, tym mniej paliwa zużyjemy w czasie jego eksploatacji. Największe oszczędności na ogrzewaniu gazem możemy zauważyć, wybierając nowoczesne kotły gazowe kondensacyjne, które są w stanie modulować swoją moc bez niepotrzebnych strat energii. Takie kotły w swojej ofercie posiadają m.in.: BuderusViessmannVaillantBoschSaunier DuvalATAG

Przeczytaj na naszym blogu artykuł powiązany:

Chcesz bardziej oszczędzać na ogrzewaniu gazowym? Wybierz nowoczesny kocioł kondensacyjny o wysokiej wydajności.

Zadzwoń lub napisz.

Zadzwoń lub Napisz

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 23

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504