Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Jak odpowietrzyć piec gazowy? Czy trzeba to robić?

Ostatnia modyfikacja: 24 kwietnia, 2024
W jaki sposób prawidłowo odpowietrzać piece gazowe

Piece i kotły gazowe są dziś podstawowymi urządzeniami służącymi do centralnego ogrzewania domów. Jednak te elementy instalacji grzewczej mogą ulec zapowietrzeniu. Ten typ usterki jest dość częsty, dlatego warto dowiedzieć się, jak sobie poradzić z tym problemem. Co należy zrobić, by odpowietrzyć grzejnik, piec gazowy czy pompę obiegową? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym podpowiadamy skuteczne triki.

Dlaczego piec gazowy może się zapowietrzać?

Jednym z elementów instalacji centralnego ogrzewania jest piec gazowy (lub kocioł). Niestety na skutek niewłaściwego używania oraz w związku z nieprzewidzianymi sytuacjami może dochodzić do awarii systemu grzewczego. Jednym z jej rodzajów jest zapowietrzenie kotła gazowego. Czym się to objawia? Przede wszystkim zauważymy, że dochodzi do nadmiernego przegrzewania się wody ? w naszych kranach płynie wrzątek. Co więcej, w mieszkaniu panuje niska temperatura, a kaloryfery nie grzeją. Kolejnym objawem tej awarii są dziwne i niepokojące odgłosy wydawane przez instalację grzewczą.

Skąd jednak bierze się to powietrze? Zazwyczaj zapowietrzone urządzenie to kaloryfer zlokalizowany na najniższej lub na najwyższej kondygnacji. Przyczyny takiego stanu rzeczy to:

  • dostanie się powietrza wraz z wodą, którą uzupełnia się instalację centralnego ogrzewania;
  • zbyt szybkie napełnianie instalacji centralnego ogrzewania;
  • nieszczelne ścianki rur (np. przez to, że wykonane są z uszkodzonego polietylenu);
  • zassanie na skutek nieszczelności. W trakcie różnego rodzaju prac przy piecu mogły pozostać niezauważone.

Dowiedz się więcej na temat tegoco jest najważniejsze podczas użytkowania pieców gazowych z naszego bloga firmowego.

Gdzie znajduje się odpowietrznik w piecu gazowym?

Każdy piec gazowy posiada odpowietrzniki. Niestety sposób, w jaki należy z nich korzystać, nie jest taki sam w każdym modelu. Dlatego najprościej jest poprosić o pomoc specjalistów i zgłosić się do autoryzowanego serwisu pieców gazowych, którzy pomogą nam odpowietrzyć pompę obiegową.

Możemy próbować samodzielnie korzystać z instrukcji producenta. Jednak nawet wskazówki krok po kroku mogą nie pozwolić na idealne odpowietrzenie pompy centralnego ogrzewania. Dlatego najlepiej sięgnąć po usługi napraw pieców i kotłów gazowych.

Jak odpowietrzyć piec gazowy Ariston, Saunier Duval, Junkers i innych marek?

Prawidłowe odpowietrzenie pompy obiegowej, pieców czy kotłów jest konieczne do bezproblemowego działania całej instalacji centralnego ogrzewania. Regularne wykonywanie tego zadania zapewni jej bezpieczne funkcjonowanie. Zapobiegnie to również utlenianiu rur.

Zdaniem eksperta

Jeśli chcemy zadbać o całą instalację centralnego ogrzewania, musimy odpowietrzyć grzejnik żeliwny, kaloryfer ale też kocioł gazowy Aristonpiec gazowy Junkerskocioł Saunier Duval, czy urządzenie grzewcze innego producenta. Takie kompleksowe działanie przyniesie najlepsze rezultaty – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis.

Aby odpowietrzyć instalację czy pompę centralnego ogrzewania, musimy wykonać kilka czynności. Przede wszystkim włączamy na maksymalną moc wszystkie grzejniki. Kocioł czy piec gazowy powinny uruchomić się, by woda krążyła w rurach. W ten sposób system ma działać przez przynajmniej kwadrans. Po tym czasie wyłączamy pompę obiegową. Celem tego działania jest powstrzymanie przepompowywania wody i powietrza w całym układzie grzewczym. Kolejnym krokiem jest odczekanie minimum 10 minut, aby wszystkie elementy się schłodziły. Przy sobie warto mieć ręczniki i miskę.

Twoje ogrzewanie nie działa tak, jak powinno? Mierzysz się z koniecznością odpowietrzenia pieca gazowego?

Zadzwoń lub napisz. Chętnie doradzimy i odpowiemy na wszystkie pytania

Zadzwoń lub Napisz

Jak skutecznie pozbywać się powietrza z centralnego ogrzewania w domu?

W kolejnych krokach, aby odpowietrzyć pompę obiegową oraz całą instalację grzewczą.

  1. Prace rozpocznij od grzejnika zlokalizowanego najbliżej kotła grzewczego. Zakręć zawór grzejnika, a pod nim umieść tackę i ręcznik.
  2. Do odpowietrznika przyłóż śrubokręt czy specjalny kluczyk i kręć w lewo aż pojawi się woda, a nie powietrze. Pamiętaj, aby nie odkręcić zaworu całkowicie, bo to mogłoby uniemożliwić ponowne zakręcenie.
  3. Kolejną czynnością jest zakręcenie odpowietrznika.
  4. Czynności należy powtórzyć ze wszystkimi grzejnikami i kaloryferami, zaczynając od tych położonych najbliżej pieców gazowych. Następnie przesuwamy się od najniższego do najwyższego piętra.
  5. Gdy uda nam się to wykonać, należy ponownie włączyć kocioł centralnego ogrzewania.
  6. Na koniec upewnijmy się, że ciśnienie wody w piecu gazowym utrzymuje się pomiędzy 1,5 a 2 barami. Gdyby wskaźnik spadł do czerwonej części, konieczne będzie uzupełnienie poziomu wody w kotle czy piecu aż do uzyskania wymaganego poziomu ciśnienia.
Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504