Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia kotłowego?

Ostatnia modyfikacja: 24 kwietnia, 2024
Jak uniknąć pojawienia się osadu kamiennego w kotle gazowym?

Kamień kotłowy to powstający w urządzeniu osad kamienia, analogiczny chociażby do tego, które znamy z czajników. Problem jest dość powszechny, szczególnie jeśli zmagamy się z problemem twardej wody. Jest wiele rozwiązań, które możemy zastosować (np. zmiękczacz wody), aby pozbyć się kamienia kotłowego powodującego wiele szkodliwych konsekwencji. Zachęcamy do lektury naszego artykułu, w którym odpowiadamy na pytanie jak zapobiegać powstawaniu kamienia kotłowego i dlaczego jest to tak istotne. Zapraszamy!

Czym jest kamień kotłowy?

Osad kamienny powstaje podczas rozkładu termicznego wodorowęglanów wapnia oraz magnezu, które zawarte są w wodzie, szczególnie tej twardej, którą najczęściej mamy w naszych mieszkaniach i domach. Występowanie kamienia kotłowego jest powszechnym zjawiskiem, z którym jednak koniecznie musimy regularnie walczyć, szczególnie jeśli chcemy, by nasze urządzenie działało długo i bezproblemowo. To szarawo-biało-żółty osad występujący już od temperatury 28 stopni Celsjusza w każdym miejscu, w którym dochodzi do wymiany ciepła.

Dlaczego należy usuwać kamień kotłowy?

Warstwa kamienia kotłowego może być bardzo szkodliwa dla naszych urządzeń (niezależnie czy mówimy o kotłach gazowych Brotje, kotłach gazowych Wolf, kotłach gazowych Vaillant lub kotłach gazowych Immergas). Osad to duży problem kotłów grzewczych, pieców gazowych i wszystkich miejsc, w których podgrzewamy wodę. Okazuje się, że kwestia kamienia kotłowego może doprowadzić do spadku wydajności grzewczej nawet o 20%. Do czego jeszcze może doprowadzić wysoka twardość wody?

  • licznych awarii, w trakcie których będziemy zmuszeni zamówić serwis ogrzewania,
  • zmniejszenia światła rur oraz duże problemy z przepływem wody,
  • nierównomiernego rozprowadzenia temperatury – co w konsekwencji prowadzi do lokalnego niedogrzania lub przegrzania,
  • stratę ciepła – już 2 mm kamienia powoduje na poziomie 20%. 

Jak zapobiec osadzaniu się kamienia w kotle gazowym?

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że usunięcie kamienia kotłowego będzie dużym problemem. Dlatego zdecydowanie lepiej szybko zdiagnozować objawy twardej wody i zapobiegać jego pojawieniu się na instalacji grzewczej, niż później go usuwać.

Zdaniem eksperta

Kamień kotłowy zwiększa ryzyko korozji, zmniejszenie i niestabilność przepływu wody oraz oscylację jego poziomu. Dlatego tak ważne jest, by wyeliminować możliwie wszystko, co powoduje osad. Również producenci pieców i kotłów gazowych w zaleceniach użytkowych zwracają uwagę na konieczność uzdatniania wody. Jest to jeden z najlepszych sposobów na uniknięcie osadów kamienia i podniesienie jakości wody – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis.

Co możemy zrobić, aby uchronić się przed zjawiskiem kamienia kotłowego?

  • woda ma tu kluczowe znaczenie, dobrze więc zadbać o kompaktowe zmiękczanie wody kotłowej. Do tego celu warto wykorzystać stacje uzdatniania wody w całej instalacji. Najczęściej działają one na zasadzie wymiany jonowej.
  • może się okazać, że objawy twardej wody nie ustąpią po zastosowaniu zmiękczacza, należy wtedy szukać kolejnych sposobów na walkę z kamieniem kotłowym.
  • kolejnym sposobem na węglany wapnia jest demineralizacja wody. W tym celu konieczne będzie stosowanie filtrów mechanicznych i chemicznych.

Jak rozpuścić kamień kotłowy?

Co jednak zrobić, jeśli kamień kotłowy już się wytworzył? Czy istnieje szansa na pozbycie się nagromadzonego osadu? W domowej instalacji złogi może być nam bardzo ciężko usunąć. Podstawowe metody na wypłukanie kamienia kotłowego możemy podzielić na: fizyczne, chemiczne oraz mechaniczne.

Pierwsza z nich – fizyczna – polega na wprowadzeniu do instalacji gazowej sygnału pola elektromagnetycznego. Z kolei metoda chemiczna opiera się na wykorzystaniu dedykowanych środków chemicznych. Niestety nie zawsze będzie możliwe pozbycie się tą techniką warstwy nieestetycznego kamienia. Zależy to bowiem od tego, jak instalacja grzewcza została zaprojektowana.

Ostatnim sposobem jest mechaniczne usuwanie osadu. Będzie to obtłukiwanie, zeskrobywanie, a także usuwanie kamienia z wykorzystaniem wysokiego ciśnienia cieczy. I choć da się zmniejszyć obecność kamienia kotłowego, to zdecydowanie lepiej zapobiegać niż z nim walczyć.

Korzystasz z kotłów i boisz się o osadzający kamień? Dowiedz się, co możesz zrobić.

Zadzwoń lub napisz. Chętnie doradzimy i odpowiemy na wszystkie pytania

Zadzwoń lub Napisz

Jak usuwać kamień kotłowy obecny w urządzeniu?

Przede wszystkim warto zadbać o regularne przeglądy pieców gazowych oraz przeglądy instalacji grzewczej. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane przyłącza gazowe, centralne zmiękczacze wody i stosowanie innych, dedykowanych metod na zmniejszenie osadów kamienia są niezbędne w tej walce.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł o najczęstszych usterkach w kotłach gazowych – dowiedz się, kiedy konieczny jest serwis pieca gazowego.

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504