Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Jakie są najczęściej spotykane mity na temat kotłów gazowych?

Ostatnia modyfikacja: 16 września, 2022
mity na temat kotłów gazowych

Ponieważ kotły gazowe są technologią znaną od lat, powstało wiele opinii na ich temat. Wiele z nich nie ma jednak nic wspólnego z prawdą, ponieważ dotyczy kotłów starej generacji. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, jakie są najczęściej spotykane mity na temat kotłów gazowych.

Mity na temat kotłów i ogrzewania gazowego 

Oto najczęściej spotykane nieprawdziwe opinie o kotłach gazowych, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością:

Mit 1: Kotły gazowe kondensacyjne są drogie

Mimo że kotły gazowe kondensacyjne są droższe od tradycyjnych, inwestycja ta szybko się zwróci. Kotły kondensacyjne charakteryzują się wysoką sprawnością, ponieważ wykorzystują dodatkowe ciepło zawarte w spalinach. Urządzenia te zostały tak zaprojektowane, aby zminimalizować straty ciepła. 

Kotły kondensacyjne nie tylko zapewniają doskonały komfort cieplny, ale również pozwalają na zredukowanie rachunków za ogrzewanie, co w przyszłości pozwoli generować oszczędności. 

Cena kotła kondensacyjnego uzależniona jest od jego mocy, a także rodzaju. Tańsze są kotły kondensacyjne jednofunkcyjne. Jednak w celu zwiększenia ich funkcjonalności (zapewnienia ciepłej wody), konieczne będzie ich wyposażenie w dodatkowy zewnętrzny zasobnik wody użytkowej, co ostatecznie podsienie koszt całej inwestycji. 

Więcej na temat podobieństw i różnic między kotłami jedno- a dwufunkcyjnymi przeczytasz w naszym poradniku: Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny? Sprawdzamy, jakie są między nimi różnice.

Mit 2: Kotły gazowe zanieczyszczają środowisko 

Najlepszym argumentem obalającym ten mit, są dotacje i dofinansowania do wymiany starego pieca węglowego na nowy, ekologiczny piec gazowy. Rządowe dotacje do wymiany pieców to jeden z głównych sposobów skutecznej walki ze smogiem i zanieczyszczeniem środowiska.

Nowoczesne kotły kondensacyjne nie tylko oszczędzają cenną energię, ale chronią również środowisko naturalne poprzez redukcję emisji tlenku węgla CO oraz tlenków azotu NOx do atmosfery. Ten typ pieców stanowi obecnie jedno z bardziej polecanych rozwiązań w walce ze smogiem. 

y jest urządzeniem przeznaczonym do pracy w układzie centralnego ogrzewania. Nie ma wbudowanego wymiennika ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, więc nie może jej samodzielnie podgrzewać. Bez dodatkowego wyposażenia odpowiada zatem jedynie za zapewnienie odpowiedniej temperatury w systemie centralnego ogrzewania. Jego funkcjonalność można znacząco jednak rozszerzyć. Może one współpracować z zewnętrznym podgrzewaczem wody użytkowej, który pozwala na zgromadzenie takiej ilości wody, aby można było korzystać z niej prawie bez ograniczeń. Zasobnik umożliwia zastosowanie cyrkulacji, więc po odkręceniu kranu nie trzeba czekać, aż dopłynie do niego ciepła woda, co jest niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania. 

Chcesz wymienić swój stary piec na nowsze, bardziej ekologiczne i tańsze w eksploatacji urządzenie grzewcze?

Zadzwoń lub napisz. Odpowiemy na wszystkie pytania

Zadzwoń lub Napisz

Mit 3: Kotły gazowe są niebezpieczne w eksploatacji 

Nowoczesne kotły gazowe od renomowanych producentów, takich jak ViessmannBosch, Buderus czy Vaillant gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Jeśli tylko spełnia się wszystkie wymagania i zalecenia producentów urządzeń grzewczych, a także pamięta o regularnych przeglądachprawdopodobieństwo wybuchu gazu lub zatrucia czadem jest praktycznie zerowe. Sytuacje związane z wybuchem gazu zwykle mają miejsce, wówczas gdy dochodzi do rażących zaniedbań użytkowników, którzy oszczędzają na corocznych przeglądach i konserwacjach bądź korzystają z pieców gazowych starego typu, które są niesprawne. 

Zdaniem eksperta

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla z kotła gazowego jest mniejsze niż w przypadku urządzeń na paliwa stałe. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż w nowoczesnych urządzeniach grzewczych stosowany jest kilkustopniowy system zabezpieczenia. W kotłach gazowych z zamkniętą komorą spalania nie ma możliwości, aby tlenek węgla wydostał się do pomieszczenia. Nawet gdy taki piec zainstalujemy w małej łazience, nie musimy obawiać się zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Mit 4: Kotły gazowe są trudne w obsłudze 

Nowoczesne piece gazowe są w pełni zautomatyzowane. Raz zaprogramowane urządzenie działa przez cały czas, jedyne o czym trzeba pamiętać, to o dokonywaniu corocznych przeglądów i konserwacjiDokupując do pieca gazowego specjalny termostat pokojowy, możemy jeszcze bardziej rozszerzyć jego funkcjonalność. Sterownik pieca gazowego umożliwia efektywne sterowanie pracą kotła, analizując temperaturę w pomieszczeniu. Aby jednak odpowiednio spełniał swoją funkcję, trzeba dobrze zaplanować miejsce, w którym go umieścimy. 

Mit 5: Żeby korzystać z gazu, trzeba mieć w pobliżu dostęp do sieci gazowej 

Zdarzają się sytuacje, że w przypadku dużej odległości od sieci gazowej dystrybutor może odmówić podłączenia pojedynczego domu do sieci gazowej. Jednak nie oznacza to wcale, że nie można ogrzewać domu gazem. Oprócz gazu ziemnego z gazociągu mamy do dyspozycji gaz płynny dowożony cysternami. Wystarczy zainstalować zbiornik do jego przechowywania w pobliżu domu i można ogrzewać gazem bez konieczności oczekiwania na przyłączenie do sieci dystrybucyjnej. 

Szukasz odpowiedniego kotła gazowego, aby tanio ogrzać swój dom?

Zadzwoń lub napisz. Odpowiemy na wszystkie pytania

Zadzwoń lub Napisz

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,7 / 5. Liczba głosów 17

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504