Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

6 powodów, dlaczego ogrzewanie gazowe jest jednym z lepszych rozwiązań

Ostatnia modyfikacja: 18 listopada, 2021
powody, dla których warto wybrać ogrzewanie domu gazem

Ogrzewanie domu gazem jest obecnie jedną z najczęściej wybieranych form ogrzewania zarówno w nowo powstających budynkach, jak i tych, w których modernizowana jest instalacja centralnego ogrzewania. Za popularnością tej metody grzewczej przemawia przede wszystkim funkcjonalność, bezobsługowość, a także ekonomiczność. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, dlatego warto postawić na ogrzewanie gazowe.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie gazowe?

Jeszcze do niedawna największym zainteresowaniem w budownictwie jednorodzinnym cieszyły się piece węglowe. Obecnie popularność tego surowca wyraźnie maleje, co wynika przede wszystkim z faktu, że jest to metoda nieekologiczna i mało przyjazna środowisku naturalnemu. Do tego korzystanie z tradycyjnych pieców węglowych jest mało komfortowe, ponieważ wymaga rozpalania w nim, ciągłego dokładania paliwa czy usuwania popiołu. Wszystko to sprawia, że coraz więcej osób odchodzi od tej metody grzewczej i decyduje się na ogrzewanie gazowe. 

Poniżej przedstawiamy najważniejsze powody, dla których kotły gazowe zyskują na coraz większej popularności: 

#1 Wygoda wynikająca z bezobsługowości kotłów gazowych 

Ogrzewanie gazowe jest praktycznie bezobsługowe. Po zaprogramowaniu i uruchomieniu kotła gazowego zwykle nie trzeba się nim dodatkowo zajmować. Wystarczy jedynie pamiętać o corocznym przeglądzie. Regularnie przeprowadzane przeglądy i konserwacje kotłów gazowych zapewnią bezpieczną i ekonomiczną eksploatację. 

#2 Wysoka efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie

Nowoczesne kotły grzewcze renomowanych producentów, takich jak Viessmann, Buderus czy Vaillant charakteryzuje wysoka efektywność energetyczna. Daje to użytkownikowi gwarancję, że ma do czynienia z urządzeniem energooszczędnym. Wysoka sprawność kotłów zmniejsza zapotrzebowanie na paliwo stałe, co z kolei przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku.

Więcej na temat kosztów ogrzewania gazowego przeczytasz w naszym artykule: Jaki jest koszt ogrzewania domu gazem? Sprawdzamy!

Rozważasz zmianę sposobu ogrzewania domu? Postaw na ekologiczne, bezobsługowe i ekonomiczne kotły gazowe. Skontaktuj się z nami! Zadzwoń lub napisz

#3 Bezpieczeństwo użytkowania kotła gazowego

Zastosowane rozwiązania w nowoczesnych kotłach gazowych przekładają się na wysoki poziom bezpieczeństwa. Piece gazowe z zamkniętą komorą spalania pobierają powietrze bezpośrednio z zewnątrz, a nie z pomieszczenia, w którym się znajdują. W wyniku odizolowania komory spalania od otoczenia urządzenie jest bezpieczne w użytkowaniu, ponieważ nie ma zagrożenia zatrucia gazem w wyniku awarii. 

Rozważasz zmianę sposobu ogrzewania domu? Postaw na ekologiczne, bezobsługowe i ekonomiczne kotły gazowe.

Skontaktuj się z nami! Zadzwoń lub napisz

Zadzwoń lub Napisz

Zdaniem eksperta

Kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania można umieścić nawet w mniejszych pomieszczeniach, takich jak łazienki pralnie, hole. Nie wymagają one wydzielania osobnego miejsca pod kotłownię ? mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

#4 Funkcjonalność 

Kotły gazowe mogą służyć nie tylko do ogrzania domu, ale również zapewnić ciepłą wodę użytkową (np. kotły dwufunkcyjne), co oznacza, że do posiadania ciepłej wody nie musimy posiadać osobnego urządzenia. 

#5 Ekologiczność

Ogrzewanie gazowe jest ekologiczne, ponieważ pozwala uniknąć emisji szkodliwych spalin do atmosfery. Spalanie gazu ziemnego nie powoduje powstawania tlenków siarki. Jedynymi produktami spalania są dwutlenek węgla, para wodna oraz niewielkie ilości tlenków azotu. W praktyce oznacza to, że ogrzewanie gazowe nie przyczynia się do powstawania smogu i nie powoduje zanieczyszczeń środowiska. 

#6 Komfort cieplny wynikający z możliwości regulacji temperatury w piecu gazowym

Ogrzewanie gazowe jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Pozwala decydować o tym, jaka temperatura będzie w mieszkaniu. Sterowanie kotłem gazowym może odbywać się za pomocą nowoczesnych regulatorów pokojowych (termostatów). Gdy temperatura wzrośnie powyżej ustawionej wartości, kocioł przestanie grzać. Jeśli z kolei temperatura za bardzo spadnie, piec ponownie się uruchomi. 

Szukasz sposobu na obniżenie kosztów ogrzewania swojego domu?

Skontaktuj się z nami! Doradzimy najlepsze rozwiązanie

Zadzwoń lub Napisz

Czy opłaca się ogrzewać dom gazem? 

Koszt zakupu kotła gazowego uzależniony jest od jego rodzaju, mocy, a także producenta. Końcowa cena całej instalacji będzie natomiast zależeć od tego, czy montujemy wszystko od podstaw, czy tylko modernizujemy istniejącą już instalację c.o., czy wymieniamy jedynie piec. Im nowszą technologię wybierzemy, tym możemy liczyć na większe oszczędności na późniejszym etapie. 

Mimo że zmiana ogrzewania na ogrzewanie gazowe wiąże się z niemałym wydatkiem, inwestycja ta szybko się zwróci. Ogrzewanie gazem ziemnym jest znacznie tańsze niż olejem opałowym czy energią elektryczną. Co więcej, istnieje kilka programów gminnych, dzięki którym można uzyskać dofinansowanie na wymianę starych kotłów na nowoczesną instalację gazową.

Przeczytaj również na naszym blogu inne poradniki:

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,7 / 5. Liczba głosów 20

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504