Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Jaki jest koszt ogrzewania domu gazem? Sprawdzamy!

Ostatnia modyfikacja: 20 kwietnia, 2021
Od czego zależy koszt ogrzewania gazem?

Koszty związane z ogrzewaniem potrafią nadszarpnąć domowy budżet. Szukamy więc sposobów na ekonomiczne, a jednocześnie wydajne ogrzanie domu. Coraz częściej decydujemy się więc na montaż instalacji gazowej. Ogrzewanie gazem jest ekologiczne oraz wygodne, nie wymaga bowiem od nas wykonywania żadnych czynności związanych z obsługą urządzenia. Od czego zależy koszt ogrzewania gazowego? Sprawdzamy!

Jakie są zalety ogrzewania gazowego?

Gaz coraz częściej wybierany jest zarówno do domów jednorodzinnych, jak i kamienic. Tym, co najbardziej zachęca do pieca gazowego, jest wygodny i niewymagający z naszej strony większego wysiłku system obsługi. Brak konieczności dokładania opału i doglądania pieca to także ogromna oszczędność czasu. 

Instalacja gazowa nie tylko równomiernie rozprowadzi ciepło w całym domu, ale także zapewni gorącą wodę. W przeciwieństwie do ogrzewania elektrycznego, rzadko zdarzają się przerwy w dostawie gazu, co zdecydowanie działa na jego korzyść. Ogrzewanie gazowe to także opcja ekologiczna, nie wpływająca negatywnie na środowisko.

Zastanawiasz się nad montażem ogrzewania gazowego? Możemy Ci w tym pomóc!

Zadzwoń lub napisz

Zadzwoń lub Napisz

Co wpływa na koszty ogrzewania gazowego?

Koszty wynikające z ogrzewania gazowego, związane są z montażem instalacji oraz późniejszym użytkowaniem gazu. W bilans wliczyć powinniśmy także koszty utrzymania instalacji gazowej, związane przede wszystkim z jego coroczną konserwacją i przeglądem.

Koszt zakupu i montażu kotła gazowego

Zakup instalacji grzewczej i jej montaż to pierwsze, z czym przyjdzie nam się zmierzyć. Nakład finansowy, którego będzie to wymagać, może niektórych zniechęcić. W koszty należy wliczyć:

  • projekt instalacji gazowej – musi zostać wykonany bez względu na to, czy dokonujemy wymiany centralnego ogrzewania na gazowe w starym budynku, czy jesteśmy w trakcie budowy nowego domu. Projekt tworzy się przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań związanych z montażem pieca gazowego. Jego koszt zależy od takich czynników, jak stopień skomplikowania instalacji, rodzaj budynku czy dostęp do sieci gazowej.
  • zakup pieca gazowego – ceny dostępnych na rynku kotłów gazowych od producentów wahają się w przedziale od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena kotła będzie uzależniona między innymi od jego mocy. Możemy wybierać między tańszymi urządzeniami, jedno- lub dwufunkcyjnymi albo droższymi piecami kondensacyjnymi i pulsacyjnymi. 
  • wykonanie instalacji gazowej – po stworzeniu projektu instalacji i zakupie kotła gazowego przychodzi czas na montaż. Tutaj w koszty należy wliczyć czas i pracę fachowców oraz cenę materiałów. Na tym etapie nie szukajmy oszczędności. Profesjonalny serwis oraz wysokiej jakości elementy służące do instalacji to kwestia naszego komfortu oraz bezpieczeństwa.

Koszt użytkowania gazu

Na to, ile będziemy płacić za ogrzewanie domu gazem, wpłynie kilka czynników. Pierwszym z nich jest wielkość budynku. Domy z otwartymi pomieszczeniami o wysokich sufitach znacznie trudniej jest ocieplić. Większy metraż wymaga zużycia większej ilości energii do jego ogrzania, dlatego koszty będą w tym przypadku znacznie większe.

Drugą kwestią jest stopień termoizolacji naszego budynku. Domy, które nie są w żaden sposób ocieplone, będą wymagać znacznie więcej energii cieplnej do ich ogrzania. Wpływ na ulatnianie się ciepła mają także nieszczelne okna i niekorzystne usytuowanie domu, na przykład w pobliżu rzeki.

Jakie są sposoby na oszczędzanie przy ogrzewaniu gazowym?

Rachunki za ogrzewanie możemy obniżyć, jeśli tylko zastosujemy się do kilku sprawdzonych porad, umożliwiających oszczędzanie na gazie:

  • ustawienie niższej temperatury – czasem wystarczy obniżyć ją o stopień lub dwa, by odczuć realną różnicę w kosztach. Możemy także zmniejszyć stopień na termometrze tylko w tych pomieszczeniach, które nie są użytkowane.
  • uszczelnienie lub wymiana okien – bardzo często nieszczelne okna są powodem ulatniania się ciepła, a tym samym wyższych rachunków za gaz. W nowych budynkach problem powinno rozwiązać ich uszczelnienie, natomiast w starym budownictwie najprawdopodobniej konieczna będzie wymiana okien.
  • montaż regulatora temperatury – sterownik umożliwiający dostosowywanie temperatury do poszczególnych pomieszczeń to niewielka inwestycja, która szybko przełoży się na obniżenie kosztów ogrzewania. Za jego pomocą możemy ustawić konkretne godziny, w których piec zacznie nagrzewać pomieszczenia, na przykład tuż przed powrotem domowników.

Zdaniem eksperta

Wpływ na koszt ogrzewania będzie mieć także rodzaj kotła. Od tego, jaki typ wybierzemy, będzie zależeć wydajność spalania. Nowoczesne kotły, takie jak kondensacyjne czy pulsacyjne pozwalają odzyskiwać ciepło, co znacznie zmniejsza koszt użytkowania gazu – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Czy ogrzewanie gazowe się opłaca?

Ogrzewanie domu gazem z pewnością opłaca się w domach o niewielkim metrażu. Pozwoli szybko nagrzać pomieszczenia i utrzymać temperaturę na stałym poziomie. Będzie także idealne dla osób, które cenią sobie wygodę i rozwiązania, które nie wymagają nakładu czasu i pracy.

Największych nakładów finansowych będzie od nas wymagała instalacja ogrzewania, łącznie z zakupem pieca gazowego i prawidłowym ociepleniem budynku. Możemy mieć jednak pewność, że inwestując w wysokiej jakości kocioł i dbając o właściwą termoizolację, nasze rachunki za gaz wcale nie będą wygórowane.

Masz wrażenie, że zbyt duże opłaty za gaz są związane z awarią kotła?

Zadzwoń lub napisz

Zadzwoń lub Napisz

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,9 / 5. Liczba głosów 13

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504