Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Jakie ogrzewanie sprawdzi się w przypadku domu pasywnego?

Ostatnia modyfikacja: 3 grudnia, 2021
jak ogrzewać dom pasywny?

Domy pasywne to standard nowoczesnego i ekologicznego budownictwa. By budynek móc uznać za pasywny, musi on spełniać szereg wymagań dotyczących przede wszystkim efektywności energetycznej i zmniejszenia zużycia ciepła do ogrzewania. Mimo że domy pasywne uważa się za samowystarczalne energetycznie obiekty, w których większość energii potrzebnej do ogrzewania pochodzi ze światła słonecznego, z ciepła użytkowników i od domowych urządzeń, w naszej szerokości geograficznej nie jest wskazane całkowite zrezygnowanie z dodatkowego ogrzewania takich budynków. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaki rodzaj ogrzewania wybrać do domu pasywnego.

Co to znaczy, że dom jest pasywny? 

Domy pasywne to inaczej domy niskoenergetyczne. Takie budynki wyróżniają się doskonałą izolacyjnością oraz zastosowaniem rozwiązań, które znacznie zmniejszają zapotrzebowanie na energię potrzebną do ich ogrzania. Domy pasywne wykorzystują przede wszystkim energię promieniowania słonecznego. Ponieważ zużywają niewiele energii, nazywane są domami ekologicznymi. Do ich budowy stosuje się najróżniejsze technologie gwarantujące idealną szczelność oraz izolacyjność, które pozwolą na zredukowanie zapotrzebowania budynku na ciepło. 

Zdaniem eksperta

Tym, co odróżnia dom pasywny od domu energooszczędnego, jest pasywne, czyli bierne wykorzystywanie energii pochodzącej przede wszystkim z promieniowania słonecznego. W uproszeniu można zatem powiedzieć, że domy pasywne to domy energooszczędne, ale o zaostrzonych parametrach zużycia energii – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Aby budynek mógł zostać uznany za pasywny, musi spełniać określone normy. Oto najważniejsze z nich:

  • Zapotrzebowanie energetyczne domu pasywnego na poziomie 15 kWh/m2.
  • Południowe usytuowanie i układ pomieszczeń, który w jak największym stopniu umożliwi wykorzystanie naturalnego światła słonecznego do ogrzania budynku.
  • Prosta, zwarta bryła.
  • Energooszczędne oszklenia i ramy okienne, zapewniające szczelność, usytuowane od południowej strony. 
  • Zaopatrzenie w ciepłą wodę użytkową przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii (np. pompy ciepła). 
  • Zastosowanie wentylacji mechanicznej, którą często wspomaga gruntowy wymiennik ciepła. 

Chcesz poprawić komfort użytkowania domu pasywnego w okresie mniejszego nasłonecznienia? Skontaktuj się z nami! Zadzwoń lub napisz

Czy w domach pasywnych potrzebne jest ogrzewanie? 

W budownictwie pasywnym zazwyczaj udaje się tak zredukować zapotrzebowanie na ciepło, że nie ma potrzeby stosowania tradycyjnych systemów grzewczych. Niemniej w naszych warunkach klimatycznych, gdzie sezon grzewczy trwa przez większą część w roku, w budownictwie pasywnym instaluje się dodatkowe instalacje grzewcze o zredukowanej mocy grzewczej, mające zapewnić komfort użytkowania obiektu wówczas gdy nasłonecznienie jest mniejsze, czyli w okresie jesienno-zimowym. 

Jakie ogrzewanie do domu pasywnego? 

Ogólnie idea budownictwa pasywnego zakłada całkowitą rezygnację z instalacji centralnego ogrzewania. Jednak istnieją pewne wyjątki od tej reguły. Są takie pomieszczenia w domu, jak np. łazienka, w których wskazane jest zapewnienie wyższej temperatury niż w pozostałych. 

Możliwości ogrzania domu pasywnego jest kilka. Moc grzewcza w budynkach pasywnych nie powinna przekraczać (1-2 kW), co jest nieosiągalne dla tradycyjnych kotłów gazowych. Można to jednak obejść poprzez podłączenie kotła gazowego z buforem ciepła. Takie piec będzie się włączać tylko raz na jakiś czas, by dostarczyć odpowiednie ilości ciepła. 

W domach pasywnych najczęściej jednak stosuje się wentylację mechaniczną z wysokim odzyskiem ciepła. Można też wykorzystać kotły elektryczne, które rekompensują niedobory ciepła. Kolejnym rozwiązaniem są punktowo rozstawiane grzejniki elektryczne, np. na podczerwień. Stosuje się je jednak zwykle jako doraźną możliwość dogrzania domu. Innym przykładem wspomagania instalacji grzewczej w domu pasywnym jest kominek napędzany biomasą lub gazem. 

Ogrzewanie domu pasywnego. Podsumowanie 

Możliwości ogrzania domu pasywnego jest wiele. Aby wybrać najbardziej efektywną metodę, już na etapie projektu domu pasywnego należy obliczyć zapotrzebowanie na ciepło (sezonowe) i na tej podstawie podjąć decyzję, jaka inwestycja jest dla nas najbardziej opłacalna. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ogrzewania domu pasywnego?

Zadzwoń lub napisz. Odpowiemy na wszystkie pytania

Zadzwoń lub Napisz

Przeczytaj na naszym blogu również:

  •  
Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,5 / 5. Liczba głosów 18

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504