Decydując się na ogrzewanie piecem gazowym w swoim domu, należy następnie wybrać odpowiedni sprzęt. Rodzajów kotłów gazowych jest bowiem wiele i różnią się one od siebie poszczególnymi parametrami. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaki piec gazowy będzie najlepszym wyborem do Twojego domu. Z nami zaoszczędzisz nie tylko czas, ale i pieniądze. Zapraszamy!
Poszczególne rodzaje pieców gazowych
Kocioł gazowy to bardzo ogólna nazwa sprzętu, umożliwiającego ogrzanie domu. Znanych jest wielu producentów wspomnianych pieców. Ich produkty różnią się od siebie nie tylko jakością i ceną, ale nierzadko też funkcjonalnością. Oprócz różnych firm zajmujących się produkcją kotłów, istnieje też kilka ich podstawowych rodzajów. Te z kolei odróżniane są na podstawie ich wyglądu, sposobu działania czy spełnianych funkcji.
Bez względu na to, na który typ pieca się zdecydujemy, musimy mieć na uwadze to, aby za jego montaż odpowiedzialny był profesjonalny serwisant pieców gazowych. Po skończonej pracy powinniśmy zachować sobie do niego kontakt, ponieważ czasami zachodzi konieczność przeprowadzenia naprawy pieca lub okresowego przeglądu kotła gazowego. Warto więc znać numer do całodobowego serwisu pieców, ponieważ nie wiemy, kiedy zajdzie potrzeba, aby wezwać pomoc.
Ilość dostępnych rodzajów pieców gazowych Cię przytłoczyła i sprawiła, że nie wiesz, jaki wybrać?
Zapytaj o radę naszych specjalistów ? nie czekaj i zadzwoń!
Jednofunkcyjne kotły gazowe
Jednym z rodzajów kotłów gazowych jest piec jednofunkcyjny. Jego zadanie ogranicza się do ogrzewania wody, która krąży w instalacji. Dodatkową opcją jest zakup tzw. zasobnika, służącego do podgrzewania nie tylko wody w instalacji centralnego ogrzewania, ale także tej użytkowej. Wówczas kocioł zaczyna pełnić dwie funkcje. Osoby decydujące się na zakup zasobnika, powinny mieć świadomość tego, że jego objętość musi być dostosowana do liczby osób mieszkających w danym domu. Jeśli bowiem zostanie wybrana zbyt mała pojemność, ciepłej wody może być niewystarczająco i podczas wieczornej toalety będzie ryzyko, że ostatnia osoba będzie musiała skorzystać z szybkiego, zimnego, prysznica. Mimo iż jest on zdrowy dla ciała, dla większości z nas może okazać się niezbyt przyjemny.
Dwufunkcyjne piece gazowe
Dwufunkcyjny kocioł gazowy różni się od jednofunkcyjnego pieca tym, że podgrzewa jednocześnie wodę w instalacji centralnego ogrzewania i wodę użytkową – bez zakupu dodatkowych urządzeń. Możliwe jest to dzięki obecności przepływowego wymiennika. Koszt pieca dwufunkcyjnego jest mniejszy niż wyżej przedstawiona wersja jednofunkcyjna z dodatkowym zasobnikiem. Minusem może być fakt, że w tym przypadku woda użytkowa nie jest podgrzewana w momencie powstania zapotrzebowania, tzn. dopiero gdy odkręcimy kurki w kranie. W wyniku temu w pierwszej chwili może polecieć woda zimna, ponieważ “stoi” ona w rurkach i stygnie. Dopiero po chwili pojawi się ta cieplejsza, ogrzana przez wymiennik pieca.
Kotły gazowe z otwartą komorą spalania
Kolejnym rodzajem pieców gazowych są te z otwartymi komorami spalania. Mogą one się znaleźć w pomieszczeniu, którego objętość jest nie mniejsza niż 8 m3. Ich działanie opiera się na pobieraniu z danego wnętrza tlenu, który niezbędny jest podczas procesu spalania. Decydując się na taki kocioł gazowy, należy pamiętać o tym, że pomieszczenie, w którym ma się znaleźć, musi posiadać odpowiednią wentylację. Dodatkowo, jeśli decydujemy się na montaż pieca w łazience – zwłaszcza takiej z wanną, bo której woda napuszczana jest przed kąpielą – przed rozpoczęciem kąpieli należy dane wnętrze porządnie przewietrzyć. Dzięki temu zdobędziemy pewność, że nie dojdzie do zatrucia tlenkiem węgla.
Piece gazowe z zamkniętą komorą spalania
Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania działa na nieco innej zasadzie. Powietrze niezbędne do procesu spalania pobierane jest z zewnątrz. Spaliny natomiast odprowadzane są przewodami powietrzno-spalinowymi, dzięki czemu nie mają styczności z powietrzem w danym pomieszczeniu. Co więcej, piec z nieotwartą komorą może być umieszczony w pomieszczeniu mniejszym, niż jego poprzednik, tzn. w takim, którego kubatura jest większa lub równa 6,5 m3. Niezmiennie we wnętrzu takim musi znajdować się wentylacja, gwarantująca bezpieczeństwo i komfort funkcjonowania.
Zdaniem eksperta
Wybierając piec gazowy do swojego domu należy kierować się nie tylko jego funkcjonalnością, ale także kwestiami bezpieczeństwa. Warto więc wybrać taką konfigurację, która sprawi, że wszyscy domownicy będą funkcjonować w domu bez żadnych obaw. Przy tym wszystkim warto pamiętać także o regularnych przeglądach pieców i instalacji grzewczej, ponieważ tylko wtedy możliwe jest zdobycie pewności, że wszystko funkcjonuje tak, jak powinno – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis
Tradycyjne i kondensacyjne kotły gazowe
Wśród rodzajów pieców gazowych wyróżniamy także podział na te tradycyjne i kondensacyjne. Drugi z wymienionych typów różni się przede wszystkim sposobem działania, jednak z tym wiąże się kilka innych kwestii. Kotły kondensacyjne pobierają dodatkową ilość energii cieplnej ze spalin, które w piecach tradycyjnych “uciekają” przez komin i nie są w żaden inny sposób wykorzystywane. Dzięki temu można powiedzieć, że ten rodzaj danego sprzętu jest zdecydowanie wydajniejszy. Patrząc na inwestycję długoterminowo, umożliwia także duże możliwości, ponieważ zużywa do pracy mniej paliwa, dzięki czemu rachunki są znacznie niższe.
Przeczytaj więcej na temat tego, czym jest piec kondensacyjny i czy warto w niego inwestować?
Stojące i wiszące piece gazowe
Jednym z kolejnych rodzajów pieców gazowych, jest ich podział na wiszące i stojące. To, jaki wybierzesz do swojego domu, jest kwestią indywidualną, zależną od Twoich preferencji, a także od wielkości pomieszczenia, w którym kocioł ma się znaleźć. Jeśli jest ono niewielkie, lepszą opcją może okazać się piec wiszący. Kiedy jednak nie masz bardzo ograniczonej przestrzeni, możesz śmiało zdecydować się na wariant stojący. Ich producenci twierdzą, że są one trwalsze, ponieważ znajdujący się w nich wymiennik ciepła jest żeliwny, ale nie jak w przypadku kotłów wiszących – stalowy.
Nadal masz dylemat, jaki rodzaj pieca będzie najlepszy do Twojego domu?
Skonsultuj się z profesjonalnym serwisem ogrzewania!
Autor wpisu
Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.