Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Kiedy zdecydować się na modernizację instalacji grzewczej? Wyjaśniamy!

Opublikowano: 26 listopada, 2021
modernizacja instalacji grzewczej - kiedy należy wykonać

Każda instalacja grzewcza po pewnym czasie użytkowania wymaga częściowej lub całkowitej modernizacji albo remontu. Modernizacja instalacji grzewczej w starym domu ma zwykle na celu obniżenie rachunków za ogrzewanie, poprawienie wygody korzystania z urządzeń grzewczych oraz poprawę estetyki. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, kiedy zdecydować się na modernizację instalacji grzewczej. 

Kiedy należy zmodernizować instalację grzewczą? 

Zanim zdecydujemy się na modernizację instalacji grzewczej, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego chcemy to zrobić. W następnej kolejności trzeba dopasować odpowiednie rozwiązanie grzewcze do naszych potrzeb. Nieprzemyślane decyzje mogą sprawić, że poniesiemy duże koszty, a korzyści wynikające z przebudowy instalacji grzewczej będą znikome. 

Oto powody, dla których warto, a nawet trzeba przebudować istniejącą instalację grzewczą:

#1 Nieekologiczny kocioł na paliwo stałe 

Obecnie jednym z najczęstszych powodów, dla którego mieszkańcy decydują się na modernizację instalacji grzewczej, są kwestie ekologiczne. Powszechnie wiadomo, że popularne kiedyś piece węglowe podczas spalania wydzielają duże ilości dymu, zawierającego pyły zawieszone, tlenki węgla, siarki, azotu, metale ciężkie itd., które zanieczyszczają środowisko naturalne i powodują smog. W wielu miastach ogrzewanie piecami węglowymi jest już całkowicie zakazane. Eliminacja przestarzałych kotłów i pieców z pewnością przyczyni się do znacznej poprawy jakości powietrza.  

Obecnie istnieje kilka popularnych programów rządowych, wspomagających walkę ze smogiem, które pozwalają na otrzymanie dofinansowania do wymiany starego pieca na nowe, ekologiczne rozwiązanie. Ze środków pochodzących z takich dotacji można częściowo sfinansowanych budowę instalacji gazowej oraz instalacji opartej na odnawialnych źródłach energii.  

Masz stary i nieekologiczny piec w domu? Najwyższa pora go zmienić.

Skontaktuj się z nami! Zadzwoń lub napisz

Zadzwoń lub Napisz

#2 Wysokie rachunki za ogrzewanie 

Kolejnym powodem, dla którego decydujemy się zmodernizować istniejącą instalację grzewczą, są wysokie rachunki za ogrzewanie. Jeśli zauważymy, że miesięczne wydatki na ogrzewanie są znacznie wyższe niż u naszych sąsiadów, którzy mają podobną powierzchnię domu do ogrzania i nie ma to związku z rosnącą ceną paliw, to może oznaczać, że urządzenie grzewcze nie pracuje tak wydajnie jak powinno i wymaga wymiany na nowe. Aby mieć pewność, że faktycznie piec jest winny wzrostowi kosztów za ogrzewanie, warto skonsultować się wcześniej ze serwisantem z Proserwis, który dokona przeglądu kotła i sprawdzi, w jakim stanie technicznym jest urządzenie. Może się okazać, że nie będzie potrzeby demontowania całej instalacji, a wystarczy jedynie naprawa jednego lub kilku elementów. 

Zdaniem eksperta

Przeglądu pieca gazowego należy dokonywać niezależnie od rachunków, jakie płacimy za ogrzewanie. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz mieć gwarancję, że wszystkie podzespoły działają tak jak powinny, przegląd kotła powinno się wykonywać raz na rok, najlepiej przed sezonem grzewczym – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

#3 Stary instalacja grzewcza jest już wysłużona 

Jeśli stara instalacja jest już wysłużona, nie jest dostatecznie sprawna i obserwujemy duże straty ciepła przy wysokich rachunkach za ogrzewanie to kolejny znak, że konieczna będzie jej modernizacja. Przed remontem instalacji c.o. warto skonsultować się z profesjonalnym instalatorem, który określi zakres prac. 

#4 Korozja elementów instalacji centralnego ogrzewania 

Kolejnym sygnałem świadczącym o tym, że instalacja centralnego ogrzewania powinna zostać zmodernizowana, jest korozja. Jeśli rurociągi są skorodowane, posiadają wżery i charakterystyczne pomarańczowe plamy, to znak, że należy je wymienić. 

#5 Awaria grzejników

Jeśli na powierzchni grzejników zauważyliśmy korozję, całość przecieka lub zaobserwowaliśmy spadek efektywności cieplnej, powinniśmy jak najszybciej wymienić je na nowe. Wymiana grzejników na nowe konieczna będzie również przy kaloryferach starego typu (żeliwnych), które nie współpracują dobrze z nowoczesnymi instalacjami c.o. 

Jaki zakres prac może obejmować remont starej instalacji grzewczej? 

Zakres modernizacji instalacji grzewczej może być bardzo różny. Uzależniony będzie od stanu, w jakim jest nasza stara instalacja oraz, jakie środki pieniężne chcemy na to przedsięwzięcie przeznaczyć.

W ramach modernizacji instalacji centralnego ogrzewania można dokonać wymiany tylko wybranych elementów już istniejącej instalacji lub wymienić całą instalację c.o. na nową. Najprostsza pod względem technicznym jest wymiana starego wyeksploatowanego już kotła na nowy tego samego rodzaju ? na przykład gazowy na gazowy. W starych domach o słabej izolacji termicznej modernizacja centralnego ogrzewania powinna być poprzedzona termoizolacją budynku, co pozwoli na wyeliminowanie strat ciepła. 

Twoja stara instalacja grzewcza jest mocno wysłużona?

Zadzwoń lub napisz. Odpowiemy na wszystkie pytania

Zadzwoń lub Napisz

Przeczytaj na naszym blogu również:

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,9 / 5. Liczba głosów 15

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504