Zużycie niektórych elementów instalacji, wysokie koszty przy niskim komforcie cieplnym czy chęć zwiększenia wygody – to tylko niektóre z powodów, które skłaniają ludzi do wymiany instalacji na ogrzewanie gazowe. Aby została poprawnie wykonana, konieczna jest fachowa wiedza oraz umiejętności. Zdarza się, że chęć oszczędzenia na niektórych elementach, pokusa ułatwienia sobie pracy przez fachowca czy po prostu brak odpowiednich kwalifikacji, powodują, że nie jesteśmy zadowolenie z jej funkcjonowania oraz ponoszonych kosztów. W tym artykule omówimy kilka typowych błędów instalacji pieca i co możesz zrobić, aby ich uniknąć.
Właściwa instalacja i konserwacja kotła gazowego
Właściwa instalacja pieca gazowego jest krytycznym elementem bezpiecznego i wydajnego systemu grzewczego. Jeśli nie zostanie wykonana prawidłowo, narażasz się na awarię ogrzewania, a nawet wystąpienie zagrożenia dla Twojego zdrowia. Błędy prowadzą do nieefektywności i niemożności zapewnienia pożądanej temperatury. Ważne jest, aby każdy właściciel domu zapoznał się z podstawową obsługą swojego pieca. W ten sposób będzie w stanie szybko zidentyfikować wszelkie problemy, zanim przekształcą się w poważne i kosztowne awarie.
Typowe błędy popełniane podczas wymiany instalacji grzewczej
Instalujesz system ogrzewania domu, który zapewni przez lata duży komfort cieplny w pomieszczeniach. Nieprawidłowo zamontowany kocioł gazowy może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Aby zapewnić bezpieczeństwo oraz wydajną pracę urządzenia, musisz wiedzieć, jakich błędów unikać i na co zwrócić uwagę podczas instalacji nowego pieca od renomowanego producenta, takiego jak piec ATAG, piec De Dietrich, piec Junkers czy piec Bosch.
1. Brak odpowiedniego projektu
Przeprowadzenie sprawnej wymiany instalacji grzewczej wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności.
Zdaniem eksperta
W wielu przypadkach modernizacja systemu ogrzewania okazuje się nawet trudniejszym zadaniem niż stworzenie go od podstaw w nowo budowanym domu. Dlatego najlepiej, aby została zaprojektowana przez fachowca z odpowiednimi uprawnieniami. Niestety niewiele osób decyduje się na profesjonalny projekt, uważając go za niepotrzebny wydatek. Jeśli parametry poszczególnych elementów ogrzewania gazowego nie będą dobrane na podstawie obliczeń, może okazać się, że pomimo wymiany systemu, komfort cieplny nie uległ poprawie – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis
2. Niepoprawnie dobrana moc kotła gazowego
Ważne jest, aby upewnić się, że wybraliśmy piec gazowy o optymalnej mocy dla naszego budynku. Łatwo zauważyć problem ze zbyt małą mocą kotła. Będzie on przepracowany przy próbie ogrzania dużej przestrzeni. Pojawiają się trudności z osiągnięciem docelowej temperatury. Może to doprowadzić do szybszego zużycia się urządzenia. Problemem jest również piec, który ma zbyt dużą moc dla Twojego domu. W takim przypadku zbyt szybko osiąga docelową temperaturę, co powoduje krótkie cykle systemu. Oznacza to, że kocioł stale się wyłącza i włącza, co grozi zużyciem ważnych elementów. Przyjmuje się, że na każde 10 m? powierzchni budynku powinno przypadać około 0,6 kW mocy. Łatwo obliczyć, że dla domu o powierzchni 100 m? należy kupić kocioł o mocy 6 kW.
3. Wymiana całej instalacji bez sprawdzenia jej stanu
Bardzo często, gdy ludzie decydują się na modernizację instalacji, wymieniają wszystkie elementy, bez względu na to, czy mogłyby dobrze funkcjonować z nowym systemem. Narażają się przy tym na duże koszty. Wynika to często z niewiedzy lub złego doradztwa ze strony zatrudnionego fachowca. Tymczasem wiele elementów instalacji działałoby prawidłowo z piecem gazowym. Warto zatem skontrolować jej stan i wymienić tylko tę część, która tego wymaga. Wpłynie to na zmniejszenie kosztów całej inwestycji, ale także uprości i skróci czas przedsięwzięcia.
4. Zakup elementów instalacji o niewłaściwych parametrach
Instalacja grzewcza z piecem gazowym zbudowana jest w dużej liczby urządzeń oraz dodatkowych komponentów. Zakup każdego z nich powinien być dobrze przemyślany. Zawsze dobrym rozwiązaniem będzie zlecenie tego zadania profesjonalistom, którzy zajmują się modernizacją systemu ogrzewania w domu. Jeśli sami zaczniemy wybierać poszczególne części instalacji grzewczej, może dojść do poważnych błędów, takich jak zakup grzejników o nieodpowiedniej mocy.
Szukasz specjalisty, który doradzi w wyborze nowego kotła gazowego oraz przeprowadzi profesjonalny montaż?
Skontaktuj się z nami, nasi pracownicy to wysokiej klasy specjaliści!
5. Użycie materiałów niskiej jakości
Chociaż kuszące może być obniżenie kosztów instalacji poprzez użycie niedrogich materiałów, nie jest to dobry pomysł. W Twoim nowym piecu podczas eksploatacji może pojawić się wiele problemów, a naprawy kotła gazowego będą kosztować znacznie więcej, niż udało Ci się zaoszczędzić przy instalacji urządzenia.
6. Niewłaściwe podłączenie przewodu wentylacyjnego
Jeśli instalujesz piec i podłączasz go do brudnych lub uszkodzonych kanałów powietrznych, popełniasz duży błąd. Wkrótce możesz zdać sobie sprawę, że jedno pomieszczenie jest chłodniejsze niż inne lub zauważysz, że jakość powietrza jest słaba – na obie te rzeczy mogą mieć wpływ przewody wentylacyjne. Rozsądnie jest zlecić kontrolę kanałów, w celu sprawdzenia, czy nie wymagają uszczelnienia, naprawy lub czyszczenia. Dzięki temu zadbasz o maksymalną wydajność nowego pieca.
Powierz instalację kotła gazowego specjaliście z uprawnieniami
Zapewnij komfort i bezpieczeństwo swojej rodzinie, zlecając doświadczonemu fachowcowi – gazownikowi ze stosownymi uprawnieniami prawidłową instalację lub przegląd nowego pieca gazowego. Właściwy montaż gwarantuje najlepszy możliwy zwrot z inwestycji poprzez eliminację błędów instalacyjnych, które mogą zmniejszyć żywotność urządzenia.
Przeczytaj na naszym blogu również:
Autor wpisu
Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.