Zarówno kocioł jedno- jak i dwufunkcyjny służą do ogrzewania budynku. Jednak pomiędzy tymi urządzeniami są znaczące różnice. Decyzja, który kocioł gazowy kupić: jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny powinna być poprzedzona pytaniem, do czego chcemy taki piec wykorzystywać. Kocioł jednofunkcyjny zasila jedynie instalację centralnego ogrzewania, natomiast dwufunkcyjny dodatkowo posiada wbudowany podgrzewacz, w którym przygotowywana jest ciepła woda.
Kocioł jednofunkcyjny, czyli jaki?
Kocioł jednofunkcyjny jest urządzeniem przeznaczonym do pracy w układzie centralnego ogrzewania. Nie ma wbudowanego wymiennika ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, więc nie może jej samodzielnie podgrzewać. Bez dodatkowego wyposażenia odpowiada zatem jedynie za zapewnienie odpowiedniej temperatury w systemie centralnego ogrzewania. Jego funkcjonalność można znacząco jednak rozszerzyć. Może one współpracować z zewnętrznym podgrzewaczem wody użytkowej, który pozwala na zgromadzenie takiej ilości wody, aby można było korzystać z niej prawie bez ograniczeń. Zasobnik umożliwia zastosowanie cyrkulacji, więc po odkręceniu kranu nie trzeba czekać, aż dopłynie do niego ciepła woda, co jest niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania.
Czym się różni piec dwufunkcyjny od jednofunkcyjnego?
Kocioł dwufunkcyjny, w przeciwieństwie do jednofunkcyjnego, nie tylko ogrzewa pomieszczenie, ale również jest wyposażony we wbudowany podgrzewacz, który zapewnia użytkownikom ciepłą wodę. Kocioł gazowy dwufunkcyjny podgrzewa wodę w sposób przepływowy, co oznacza, że proces podgrzewania rozpoczyna się z chwilą odkręcenia wody z kranu.
Nie wiesz, który kocioł będzie lepszym rozwiązaniem do Twojego domu – jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?
Skontaktuj się z nami! Zadzwoń lub napisz
Kotły dwufunkcyjne i jednofunkcyjne. Gdzie znajdą zastosowanie?
Kotły dwufunkcyjne z założenia przeznaczone są do niedużych domów i obiektów, w których instalacja centralnego ogrzewania jest mała (np. jest tylko jedna łazienka) i nie ma miejsca na zainstalowanie osobnego zasobnika pojemnościowego. W przypadku pieców gazowych dwufunkcyjnych ważne jest, aby punkty poboru ciepłej wody znajdowały się blisko kotła. W innym wypadku czas oczekiwania na ciepłą wodę się wydłuży.
Zdaniem eksperta
W przypadku, gdy punkty poboru wody są od siebie oddalone, czyli np. łazienka nie sąsiaduje z kuchnią, kocioł dwufunkcyjny lepiej będzie umieścić w pobliżu miejsca, gdzie częściej korzysta się z ciepłej wody. Dzięki temu mniej wody zmarnuje się spływając do kanalizacji, kiedy będzie się czekało na jej podgrzanie – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis
W związku z tym, że kocioł jednofunkcyjny może być wyposażony dodatkowo w osobny zasobnik, zajmuje zdecydowanie więcej miejsca w porównaniu do kotła dwufunkcyjnego. Na taki kocioł jest potrzebne osobne pomieszczenie – kotłownia.
Jaki wybrać: kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?
Wybór kotla gazowego to poważna decyzja. Jednym z najczęstszych dylematów jest wybór pomiędzy kotłem jedno- a dwufunkcyjnym.
Głównym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego kotła, jest sposób przygotowania ciepłej wody. W kotłach dwufunkcyjnych woda jest podgrzewana przepływowo tylko w chwili poboru. Dzięki temu nie występują straty energii, ale nie możemy tak przygotowanej ciepłej wody zmagazynować. Aby urządzenie zaczęło podgrzewać wodę, trzeba chwile odczekać, czyli jej trochę spuścić, by się porządnie nagrzała, co może oznaczać większe zużycie wody niż w kotłach jednofunkcyjnych. Czas oczekiwania na ciepłą wodę uzależniony jest od oddalenia kranu od kotła – im większa odległość, tym dłużej trzeba będzie czekać. W nowoczesnych kotłach gazowych renomowanych producentów, takich jak Viessman czy Buderus czas oczekiwania na ciepła wodę ulega znacznemu skróceniu.
Kotły jednofunkcyjne polecane są przede wszystkim w mieszkaniach i domach z jedną łazienką, w których między urządzeniem grzewczym, a najdalej wysuniętym miejscem poboru ciepłej wody jest stosunkowo niewielka odległość.
Kocioł jednofunkcyjny z osobnym zasobnikiem pozwala na zgromadzenie odpowiedniej ilości ciepłej wody, którą potem jednocześnie dostarcza do większej liczby punktów poboru. Ciepła woda pojawia się od razu po odkręceniu kranu. Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem polecany jest do domów z co najmniej dwiema łazienkami lub tam, gdzie mamy do czynienia z rozległymi instalacjami ciepłej, z której wody korzysta równocześnie kilku użytkowników.
Który kocioł tańszy: jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?
Kotły jednofunkcyjne zwykle są droższe od kotłów jednofunkcyjnych, ale tańsze od zestawu: kocioł jednofunkcyjny wraz z zasobnikiem wody. Przed wyborem odpowiednio kotła należy jednak przede wszystkim sprawdzić, czy dana instalacja spełnia warunki, jakich wymaga podłączenie konkretnego rodzaju urządzenia.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyboru odpowiedniego kotła? Skontaktuj się z nami!
Zadzwoń lub napisz
Przeczytaj również na naszym blogu:
Autor wpisu
Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.