Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Jakie wyposażenie musi się znaleźć w domowej kotłowni? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas jej projektowania

Opublikowano: 22 lutego, 2022
Jakie wyposażenie musi być w domowej kotłowni gazowej?

Decyzja o budowie kotłowni gazowej w domu lub jakimkolwiek innym budynku powinna być przemyślana. Z jednej strony jest to zabranie części cennej przestrzeni. Z drugiej natomiast kotłownia może znacznie ułatwić funkcjonowanie w danym budynku. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, jakie wyposażenie powinno znaleźć się w kotłowni, a także co jest najważniejsze podczas jej projektowania. Zapraszamy!

Czy warto decydować się na kotłownię gazową w domu?

Kotłownia gazowa jest pomieszczeniem, które znacznie ułatwia cały proces zarządzania urządzeniem grzewczym i wszystkimi innymi elementami, które z nim współpracują. Na etapie budowy domu lub jakiegokolwiek innego budynku warto więc przemyśleć, gdzie wspomniana kotłownia powinna się znaleźć, a także jakiej wielkości powinna być. Wygospodarowanie odpowiedniej ilości miejsca pomoże bowiem w wygodnym zamontowaniu wszystkich niezbędnych elementów, bez żadnych obaw, że na niektóre z nich nie znajdzie się odpowiednie miejsce.

Chcesz wybudować w swoim domu kotłownię gazową, ale nie wiesz, jak prawidłowo ją zaprojektować?

Skontaktuj się z nami ? zajmiemy się Twoją kotłownią!

Zadzwoń lub Napisz

O co zadbać podczas projektowania kotłowni gazowej?

Wykonanie odpowiedniego projektu kotłowni gazowej jest jednym z ważniejszych zadań. Jest to bowiem podstawa do tego, aby umieścić w danym pomieszczeniu wszystkie niezbędne elementy. Szczegółowy projekt powinien bowiem uwzględniać nie tylko sam plan kotłowni. Warto, aby znalazły się na nim takie kwestie, jak dokładne umiejscowienie poszczególnych elementów wyposażenia, informacje o ich podłączeniach itp. Takie rozwiązanie jest sposobem na ułatwienie dalszych prac wykończeniowych.

Zdaniem eksperta

Odpowiednie zaprojektowanie kotłowni gazowej to jeden z ważniejszych etapów jej budowy. Jest to istotne nie tylko w małych, prywatnych domach, ale również większych budynkach użyteczności publicznej – np. w instytucjach, urzędach, szkołach itd. Pomieszczenie, w którym znaleźć ma się kotłownia, powinno być przemyślane, zaprojektowane, a później wykonane mądrze, ponieważ dzięki temu będzie znacznie ułatwiać funkcjonowanie w danym budynku – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Jakie elementy wyposażenia muszą znaleźć się w domowej kotłowni gazowe?

Aby domowa kotłownia gazowa spełniała swoje podstawowe funkcje i żeby była bezpieczna dla wszystkich domowników, muszą znaleźć się w niej poszczególne elementy wyposażenia. Większość z nich jest dość oczywistych, jednak nawet takie – w natłoku innych zadań i obowiązków ? mogą zostać omyłkowo przeoczone.

#1 Kocioł gazowy najważniejszym elementem w domowej kotłowni

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia domowej kotłowni jest nic innego, jak piec gazowy. Jego rodzaj powinien być dopasowany do potrzeb użytkowników danego budynku, a także do samych wymagań i możliwości danej nieruchomości. Rynek oferuje wiele typów tego rodzaju urządzeń grzewczych. Są to m.in.:

 • kotły gazowe tradycyjne;
 • piece gazowe kondensacyjne;
 • gazowe piece jednofunkcyjne;
 • gazowe kotły dwufunkcyjne.

Wybór jednego z nich nie jest łatwy. Jeśli jednak wiemy, jakie są nasze potrzeby oraz czym wyróżniają się poszczególne rodzaje pieców, podjęcie najlepszej, trafnej decyzji staje się coraz prostsze. 

Kiedy piec już zostanie wybrany, przychodzi czas na jego instalację. Do montażu kotła gazowego należy zatrudnić profesjonalistów, którzy mają nie tylko wiedzę, ale także doświadczenie w tej kwestii. Tylko taka usługa zagwarantuje nam, że urządzenie będzie funkcjonowało tak, jak powinno.

#2 Wentylacja w kotłowni gazowej jako obowiązkowy element

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotna jest wentylacja w kotłowni gazowej. Jest to element, który pozwala na wymianę powietrza w danym pomieszczeniu. Bez niego może dojść do gromadzenia się w kotłowni substancji, ubocznymi skutkami spalania paliwa, jakim w tym przypadku jest gaz. Warto mieć świadomość, że tlenek węgla, popularnie nazywany czadem, jest substancją trującą. Jej wdychanie prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nierzadko nawet do śmierci. Odpowiednio wykonana wentylacja w kotłowni gazowej jest więc gwarancją, że ani nam, ani innym domownikom nie grozi niebezpieczeństwo.

#3 Odpowiednio wykonane przyłącze gazowe w kotłowni domowej

Kolejnym niezwykle istotnym elementem jest prawidłowe wykonanie przyłącza gazowego w kotłowni gazowej. Jest to element, który stanowi podstawę do bezpiecznego i skutecznego korzystania z pieca gazowego. Przyłącze gazowe powinno zostać wykonane przez osobę, posiadającą doświadczenie i umiejętności. Musi ona bowiem sprawdzić później m.in. szczelność całej instalacji, czyli upewnić się, że gaz się nie ulatnia. 

#4 Niezbędny osprzęt do kotłowni z piecem gazowym

Wszystkie wyżej wymienione rzeczy są niezwykle istotne, jeśli chodzi o ich obecność w domowej kotłowni gazowej. Nie można jednak zapomnieć również o nieco mniejszych i mniej oczywistych elementach. Zaliczamy do nich m.in.:

 • czujniki temperatury i termometry;
 • filtry;
 • zawory;
 • czujniki czadu;
 • naczynia wzbiorcze;
 • odpowietrzniki;
 • reduktory ciśnienia.

Wszystkie wymienione części składowe mają inne funkcje i znajdują się w innych miejscach instalacji grzewczej, jednak to właśnie ich obecność usprawnia, a nierzadko nawet umożliwia funkcjonowanie całego systemu. 

Przy tym wszystkim nie można zapominać o szczególnie ważnej kwestii, jaką jest prawidłowe korzystanie z pieca i całego systemu grzewczego. Nie można zapominać o regularnych przeglądach i konserwacji kotłów gazowych, ponieważ jest to podstawa to bezpiecznego korzystania z nich. Co więcej, jeśli usłyszymy, że urządzenie wydaje dziwne dźwięki, warto zastanowić się, czy nie będzie konieczna naprawa pieca. Pewne jest to, że nie powinno to być odwlekane w czasie, ponieważ może to być prostą drogą do całkowitego zniszczenia sprzętu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat budowy kotłowni gazowej w swoim domu?

Zadzwoń lub napisz. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!

Zadzwoń lub Napisz

Przeczytaj na naszym blogu również:

 •  
Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504