Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Jaki kocioł gazowy wybrać do małego domu? Poradnik

Ostatnia modyfikacja: 22 kwietnia, 2021
Porady jaki kocioł gazowy wybrać do małego domu

W małych domach trudno wygospodarować osobne pomieszczenie, które może pełnić funkcję kotłowni. Dlatego posiadając niewiele wolnej przestrzeni, szukamy pieca gazowego, który pozwoli nam ogrzać równomiernie cały dom, nie zajmując jednocześnie zbyt wiele miejsca. Wybierając kocioł do niewielkiej powierzchni, zwróćmy uwagę nie tylko na jego wymiary, ale także parametry.

Czym się kierować przy wyborze kotła gazowego do małego domu?

Plusem małych domów jest niewielka przestrzeń do ogrzania. Dzięki temu ciepło rozchodzi się szybciej i dłużej się utrzymuje. Aby jednak zapewnić sobie komfort cieplny w niewielkim budynku, konieczny będzie zakup i instalacja odpowiedniego kotła gazowego. Wybór kotła będzie także uzależniony od naszego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.

Mogłoby się wydawać, że wielkość pieca nie ma aż takiego znaczenia. Z pewnością nie zgodzą się z tym właściciele małych domów, w których każda wolna przestrzeń jest na wagę złota. Jeśli nie posiadamy odrębnego pomieszczenia, służącego za kotłownię, konieczne będzie wstawienie pieca do łazienki lub kuchni. Może się okazać, że w naszym domu jedynym rozwiązaniem będzie montaż kotła wiszącego.

Chciałbyś poprawić wydajność swojego kotła gazowego?

Skontaktuj się z nami! Zadzwoń lub napisz

Zadzwoń lub Napisz

Jaki piec gazowy będzie odpowiedni do małego domu?

Oferta kotłów gazowych jest tak szeroka, że poszukiwanie odpowiedniego wcale nie musi być prostym zadaniem. Jaki kocioł sprawdzi się na małej powierzchni? I na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze pieca gazowego?

Moc kotła grzewczego do małego domu

Podczas mrozów, piec gazowy pracuje intensywniej i wymaga poboru większej ilości energii. Aby w domu o powierzchni 120 m2 utrzymać temperaturę 20 stopni, konieczne będzie kocioł o mocy grzewczej około 10 kW. Jednakże w naszym klimacie niskie temperatury zdarzają się rzadko, a zimą oscylują w okolicy 0 stopni. Najczęściej więc do ogrzania budynku wystarczy nam piec o mocy 5 kW. 

Jeśli jednak chcemy jednocześnie ogrzać dom i wodę, zdecydujmy się na mocniejszy kocioł. Szybkie podgrzanie wody do temperatury około 40 stopni zagwarantuje nam kocioł gazowy o mocy 20-24 kW.

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła gazowego – poznaj 5 najważniejszych parametrów

Kocioł gazowy z modulacją mocy grzewczej do niewielkiego budynku

Zakres optymalnej mocy grzewczej kotła zmienia się w zależności od temperatury zewnętrznej oraz zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Kocioł powinien bezawaryjnie i wydajnie pracować zarówno na maksymalnej mocy, jak i najniższym zakresie. W domach jednorodzinnych zapotrzebowanie na moc kotła zmienia się dynamicznie. Podczas gdy moc potrzebna do ogrzania budynku poza sezonem jesienno-zimowym mieści się zwykle w przedziale kilku kW, tak w szczycie zimy może się okazać, że do ogrzania domu i wody kocioł będzie musiał działać na najwyższych obrotach.

Tego rodzaju zróżnicowanie zapotrzebowania na moc grzewczą sprawia, że w ciągu roku kocioł wykonuje pracę na poziomie 10% lub 100% swoich możliwości. Aby instalacja gazowa była tak samo wydajna w skrajnych warunkach, do małego domu zalecane są kotły o szerokim zakresie modulacji mocy.

Kocioł gazowy do małego mieszkania, który nie zajmie wiele miejsca

Mimo iż wymiary nie powinny być najważniejszym parametrem, decydującym o wyborze kotła gazowego, w niektórych przypadkach mogą stanowić argument na korzyść konkretnego modelu. W domach o niewielkiej przestrzeni czasem trudno wyodrębnić dodatkowe miejsce na piec gazowy. W takim przypadku kocioł możemy zamontować w łazience, a nawet kuchni, gdzie ukryjemy go za drzwiczkami szafki. Idealnie sprawdzi się do tego zadania kocioł wiszący, którego kompaktowa konstrukcja sprawia, że mieści się na każdej powierzchni.

Warto zaplanować umiejscowienie wiszącego kotła tak, by wokół niego pozostała wolna przestrzeń. Ułatwi to pracę serwisowi w razie konieczności dokonania przeglądu lub naprawy pieca.

Cichy kocioł gazowy do niewielkiego domu

W niewielkich budynkach hałas roznosi się bardzo szybko. Dlatego przy zakupie urządzeń zależy nam, by nie emitowały głośnych dźwięków podczas pracy. Przed wyborem kotła gazowego warto sprawdzić jego głośność oraz zorientować się, czy zastosowano maty wyciszające na obudowie.

Informację o zakresie głośności danego sprzętu znajdziemy w karcie technicznej urządzenia. Określa się go mianem mocy akustycznej. Pamiętajmy także, że piec gazowy umieszczony w szafce, gdzie dźwięk rezonuje, będzie działał głośniej, niż kocioł bez jakiejkolwiek obudowy.

Zdaniem eksperta

Do małego wnętrza wybierzmy kocioł o jak największym zakresie modulacji. Dzięki temu regulacja dostarczanego ciepła będzie odbywała się płynnie. Kocioł, na przykład na podstawie warunków pogodowych, określi moc, którą należy włożyć w ogrzanie domu i wody. Dzięki temu jego wydajność będzie znacznie większa – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Kocioł gazowy, podgrzewający wodę użytkową w małym domu

W domach jednorodzinnych, zaraz obok ogrzewania pomieszczeń, priorytetem jest dostępność gorącej wody. Najlepiej, żeby ciepła woda pojawiała się zaraz po odkręceniu kranu. Ten komfort zapewni nam kocioł dwufunkcyjny przepływowy. Kotły tego rodzaju ogrzewają wodę już w momencie odkręcenia kranu, a ich wydajność wynosi 10-13 litrów na minutę. Jest to idealne rozwiązanie dla domów z jedną łazienką.

Jeśli jednak nasze zapotrzebowanie na wodę jest większe i chcemy od niego uzależnić wybór pieca gazowego, postawmy na kocioł z zasobnikiem. Urządzenie to zajmie więcej miejsca, ale bez problemu poradzi sobie z ogrzaniem domu i dostarczeniem ciepłej wody.

Zależy Ci na kotle gazowym, który dostarczy wystarczającą ilość ciepłej wody użytkowej?

Doradzimy Ci odpowiedni model! Zadzwoń lub napisz

Zadzwoń lub Napisz

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,7 / 5. Liczba głosów 16

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504