Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

W jakim miesiącu najlepiej zacząć przebudowę instalacji grzewczej? Przykładowy terminarz prac

Ostatnia modyfikacja: 24 kwietnia, 2024
Kiedy przebudować instalację grzewczą?

Całkowita lub częściowa przebudowa instalacji grzewczej jest po upływie pewnego czasu potrzebna w każdym budynku. Wskazują na nią podwyższone rachunki za ogrzewanie i chłód odczuwalny w pomieszczeniach. Dzięki modernizacji instalacji grzewczej możemy obniżyć zużycie energii, zwiększyć wygodę korzystania z urządzeń, a często także poprawić ich estetykę w domu. Kiedy jednak zdecydować się na przebudowę instalacji grzewczej? Na czym ona polega i jakie prace mogą być wykonywane? Wyjaśniamy!

Kiedy konieczna jest przebudowa instalacji grzewczej?

Ogrzewanie budynku posiada określoną żywotność. Intensywne użytkowanie, szczególnie w sezonach jesiennym i zimowym, sprawia, że instalacja grzewcza po latach użytkowania będzie wymagała częściowej modernizacji lub całkowitej przebudowy. Jak jednak rozpoznać, że instalacja w naszym domu wymaga remontu? Mogą wskazywać na to następujące czynniki:

  • rosnące rachunki za ogrzewanie przy jednoczesnym odczuwaniu dużych strat ciepła;
  • kwestie ekologiczne – wymiana starych kotłów na nowe lub na pompy ciepła;
  • stara, wysłużona instalacja grzewcza w budynku;
  • częste awarie grzejników (przecieki, zauważalna korozja itp.);
  • korozja różnych elementów istniejącej instalacji grzewczej – na przykład skorodowane rurociągi, widoczne gołym okiem wżery i charakterystyczne plamy w pomarańczowym kolorze.

Zdaniem eksperta

Każdy przypadek przebudowy instalacji grzewczej jest inny, ale zawsze należy go rozpocząć od dokładnego i szczegółowego przeanalizowania sprawy, żeby wybrać zakres przeprowadzonych prac i przygotować się do nich. Warto skorzystać z pomocy fachowca, który specjalistycznym okiem oceni stan ogrzewania budynku, podpowie, które elementy należy wymienić i zaproponuje najlepsze rozwiązanie – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis.

Na czym polega przebudowa instalacji grzewczej?

Przebudowa instalacji grzewczej może obejmować wiele różnych prac modernizacyjnych. Wszystko zależy od stopnia zużycia ogrzewania i istniejących problemów. Czasem są to drobne naprawy, wymiana niektórych elementów, wymiana grzejnika lub wymiana kotła, a czasem niezbędna jest całkowita przebudowa. Niekiedy prace muszą być poprzedzone termomodernizacją budynku (jeśli ten posiada słabą izolację), dzięki czemu możliwe będzie obniżenie strat cieplnych oraz zmniejszenie kosztów eksploatacji. Decyzję o zakresie wykonywanych prac powinien za każdym razem podejmować wykwalifikowany fachowiec, który będzie mógł ocenić stopień zużycia instalacji i określić, które elementy ogrzewania wymagają wymiany, remontu lub konserwacji.

Jakie prace mogą być wykonywane podczas modernizacji instalacji grzewczej?

Przebudowa instalacji grzewczej w domu może obejmować bardzo szeroki zakres prac. Wszystko zależy od stanu ogrzewania budynku oraz środków finansowych, które będą mogły być na nią przeznaczone. Modernizacja instalacji grzewczej może być częściowa lub całościowa i w zależności od konkretnego przypadku może obejmować następujące prace:

  • drobne naprawy poszczególnych elementów;
  • wymiana kotła, wymiana grzejników;
  • wymiana zaworów grzejnikowych na przykład na zawory termostatyczne;
  • wymiana rur, uszczelnienie instalacji, przywrócenie drożności;
  • czyszczenie systemów grzewczych;
  • całościowa wymiana instalacji ogrzewania (zwykle wymienia się systemy grzewcze na nowoczesne technologie – stare kotły zastępuje się paliwem stałym, wybiera się bardziej ekologiczne ogrzewanie, na przykład pompę ciepła);
  • zamontowanie pompy obiegowej.

W jakim miesiącu najlepiej rozpocząć przebudowę instalacji grzewczej?

Wiele osób zastanawia się, w którym momencie najlepiej rozpocząć modernizację instalacji grzewczej. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest czas po zakończeniu sezonu grzewczego, a przed rozpoczęciem kolejnego. Warto pamiętać, że instalacja grzewcza w budynku składa się z wielu różnych komponentów, w tym źródeł ciepła, urządzeń do podgrzewania wody, osprzętów kotłowni, rur, grzejników i zaworów. Modernizacja ogrzewania zależy od każdorazowego przypadku i może obejmować częściową lub całościową przebudowę instalacji, nie warto więc zostawiać prac na ostatni moment. Jeśli zauważymy, że nasze rachunki za ogrzewanie znacznie wzrosły, a nie idzie to w parze z zapewnieniem komfortu cieplnego w budynku, warto od razu skontaktować się z firmą specjalizującą się w przeglądach, naprawach i modernizacjach instalacji.

Ile trwa sezon grzewczy?

Sezon grzewczy w głównej mierze zależy od pogody. Zwykle rozpoczyna się on we wrześniu lub październiku, a kończy w kwietniu lub w maju. Żadne przepisy nie określają, ile trwa sezon grzewczy – przyjmuje się, że ogrzewanie jest uruchamiane przez zarządców budynków, gdy co najmniej trzy dni z rzędu temperatura na zewnątrz jest niższa niż 10oC (a w mieszkaniach spada poniżej 16oC). Najlepszymi miesiącami na wykonanie modernizacji instalacji grzewczej są więc czerwiec, lipiec i sierpień.

Uważasz, że instalacja grzewcza w Twoim domu wymaga przebudowy?

Zadzwoń lub napisz i umów się na konsultację ze specjalistą!

Zadzwoń lub Napisz

Przeczytaj także inne nasze artykuły:

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504