Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Jaki jest szacunkowy koszt ogrzewania domu pompą ciepła?

Opublikowano: 10 stycznia, 2023
ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła

Pompy ciepła to rozwiązania do ogrzewania budynków, które w ostatnich latach zyskały duże zainteresowanie. Wzrost cen gazu i węgla jeszcze bardziej przyspieszył decyzję wielu osób o instalacji pompy wodnej, gruntowej lub powietrznej. Urządzenia te nie emitują spalin, a ich działanie oparte jest o wybrane źródło ciepła. Jakie są koszty ogrzewania domu za pomocą tych urządzeń i czy jest to nadal opłacalna inwestycja? Rozwiewamy wątpliwości. 

Pompy ciepła – rodzaje urządzeń

Decydując się na pompę ciepła i podliczając związane z tym wydatki, należy wziąć pod uwagę cenę zakupu i instalacji urządzenia w budynku, a także jego eksploatacji. To, ile będą wynosić całkowite koszty, zależy od kilku czynników, ale przede wszystkim od jej typu. Na rynku dostępnych jest kilka rodzaju pomp ciepła od producentów, takich jak pompy ciepła Saunier Duvalpompy ciepła Viessmannpompy ciepła Daikinpompy ciepła BoschZe względu na tzw. źródło dolne, z którego pobierają ciepło, dzielą się na: wodne, powietrzne i gruntowe. W przypadku modeli powietrze-powietrze lub powietrze-woda instalacja jest prostym zadaniem, a więc tańszym. Wodne pompy ciepła będę wymagały, poprowadzenia instalacji do zbiornika wodnego lub wód gruntowych, w związku z czym wydatki związane z ich wdrożeniem będą wyższe. Najwięcej wyniesie montaż pompy ciepła gruntowej, która będzie wymagała kolektora pionowego lub poziomego zainstalowanego pod ziemią. 

Od czego zależy koszt ogrzewania budynku pompą ciepła?

Koszty związane z ogrzewaniem domu przy użyciu pompy ciepła zależą od wielu czynników. Jednak to, co warte podkreślenia to fakt, że zawsze są one niższe niż w przypadku tradycyjnych systemów. Pozyskiwanie energii cieplnej z otoczenia przy zastosowaniu wyjątkowo innowacyjnych metod, sprawia, że pompy są bardzo efektywne. Przy zużyciu 1 kWh energii produkują od 2 do 4 kWh energii cieplnej. 

 

Chcąc określić koszty ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła, należy wziąć pod uwagę: 

  • wielkość budynku;
  • specyfikację techniczną urządzenia – sposób działania zastosowanych kolektorów;
  • jakość izolacji w budynku, gdyż od niej zależy zapotrzebowanie na energię grzewczą; 
  • zapotrzebowanie na wodę użytkową; 
  • ceny energii elektrycznej; 
  • oczekiwaną temperaturę w budynkach – im będzie wyższa, tym pompa będzie musiała pracować intensywniej. 

Roczne koszty ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła 

Pompy ciepła odznaczają się wysoką efektywnością energetyczną. Średnio urządzenia o współczynniku efektywności COP 4 do wyprodukowania 4 kW energii zużywają jedynie 1 kW prądu. To wyjątkowo sprawne urządzenia, które pozwalają znacząco zredukować wydatki domowego lub firmowego budżetu na ogrzewanie budynku i wody użytkowej. 

Zdaniem eksperta

Koszt roczny można obliczyć poprzez podzielenie całkowitego zapotrzebowania nieruchomości na energię grzewczą przez wartość SPF. Współczynnik ten dotyczy rzeczywistych warunków, w jakich będzie pracować instalacja. Sposób obliczenia polega na dokładnym zmierzeniu zużycia prądu i ilości dostarczanego ciepła. Następnie uzyskany wynik należy pomnożyć przez koszt zakupu energii elektrycznej od dostawcy. Obecnie w taryfie G11 cena wynosi 0,66 zł za kWh – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Szacowany koszt ogrzewania domu o powierzchni do 100 m?

Budynki o metrażu nieprzekraczającym 100 m? są bardzo tanie do ogrzania za pomocą pompy ciepła. W niewielkim domu jednorodzinnym zapotrzebowanie energetyczne będzie wynosić 70 kW/m? na rok. W związku z tym koszty ogrzewania przy pomocy pompy gruntowej nie powinny przekroczyć kwoty 1 200 zł. W nieocieplonym budynku oczywiście wzrosną, nawet do zużycia na poziomie 130 kW/ m?. Wtedy trzeba się liczyć, że z naszego portfela ucieknie około 2150 zł. 

Szacowany koszt ogrzewania domu o powierzchni 150 m?

W większych budynkach, o powierzchni znacznie przekraczającej 100 m?, koszy ogrzewania za pomocą pompy ciepła wzrośnie do 1800 zł. Wynika to z większego zapotrzebowania energetycznego. Jeśli będzie ono na poziomie 130 kW/m? trzeba się liczyć z wydatkami w granicach 3200 zł. 

Szacowany koszt ogrzewania budynku o powierzchni 200 m?

Ogrzewanie dużego domu lub firmy za pomocą wydajnych gruntowych pomp ciepła o powierzchni 200 m? może kosztować 2 300 zł. W dobrze izolowanych inwestycjach zapotrzebowanie energetyczne będzie na poziomie 70 kW/ m?. Z kolei centralnego ogrzewania przy zapotrzebowaniu 150 kW/m? może wygenerować koszty roczne wynoszące około 5 000 zł. 

Warto pamiętać, że podane wyżej koszty związane z ogrzewaniem różnej wielkości domów za pomocą pompy ciepła są tylko szacunkowe.

Jeśli myślisz o montażu pompy ciepła w swoim budynku, skonsultuj się z naszymi fachowcami

Pomogą oni obliczyć koszty montażu i użytkowania

Zadzwoń lub Napisz

Czy pompa ciepła nadal się opłaca? 

Mimo rosnących cen surowców, pompa ciepła nadal pozostaje ekonomicznym wyborem do ogrzewania mieszkania i wody użytkowej. Nie tylko pozwala na oszczędność w sezonie grzewczym, ale daje duży komfort oraz bezpieczeństwo. Należy jednak pamiętać, że inwestycja w pompę ciepła wiąże się z większymi niż w przypadku innych rozwiązań początkowymi nakładami finansowymi. Korzyści z jej montażu są widoczne dopiero po dłuższym okresie użytkowania. Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką pozwala zwiększyć opłacalność systemu. Ogrzewanie domu staje się prawie darmowe, gdyż produkowana jest energia elektryczna potrzebna do funkcjonowania systemu grzewczego.  

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504