Aby w naszym domu było ciepło i przytulnie, nie musimy od razu czynić kosztownych inwestycji. Wystarczy, że zastosujemy kilka praktycznych wskazówek. Zatem dowiedz się, jak w prosty i łatwy sposób utrzymać ciepło w domu.
1. Zadbaj o szczelne okna i drzwi
Niby oczywista rada, ale bardzo często ją lekceważymy. Nieszczelność to po prostu dodatkowa utrata ciepła, która może wynosić nawet do 50%. Zamiast zadbać o szczelność, większość osób podkręca grzejniki i niestety płaci wyższe rachunki. Nieszczelność okien czy drzwi nie musi oznaczać od razu ich wymiany. Często wystarczy założenie nowych uszczelek, a czasami wyregulowanie okuć, a o tym jak to zrobić powinnyśmy dowiedzieć się z instrukcji danego producenta okien czy drzwi.
2. Dbaj o swój system grzewczy
Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, pamiętaj o regularnej konserwacji Twojego systemu grzewczego. Niezależnie czy posiadasz kocioł gazowy czy ogrzewasz dom kominkiem, cykliczne przeglądy pozwolą na prawidłowe utrzymanie ciepła i odpowiednią wydajność systemu. To w praktyce oznacza, że Twoje ogrzewanie nie będzie zużywało zbyt ogromnej ilość paliwa, a Ty będziesz cieszył się odpowiednią temperaturą w domu. Przy okazji, zaoszczędzisz nieco na rachunkach.
Natomiast, jeśli jesteś mieszkańcem dużego bloku, dbaj o zamykanie drzwi oraz okien w pomieszczeniach wspólnych typu klatki schodowe czy suszarnie. To właśnie przez takie miejsca bardzo szybko pozbywamy się ciepła. Cały budynek wychładza się, a system ogrzewania wykorzystuje większy pobór ciepła.
3. Nie zapominaj o energii słonecznej
Nawet w zimę możemy cieszyć się słońcem. O tej porze roku słońce znajduje się najbliżej Ziemi, dlatego możemy je wykorzystać jako dodatkowe ogrzewanie. Kiedy opuszczamy nasze mieszkanie, nie zasłaniajmy okien żaluzjami, ani grubymi zasłonami, które odbijają promienie słoneczne. Zamiast tego, pozwólmy by nieco światła wpadło do pomieszczenia i przy okazji je ogrzało. Nagrzane ściany mogą oddawać ciepło nawet do wieczora, a Ty możesz zaoszczędzić dodatkową energię i cieszyć się ciepłym wnętrzem.
4. Zrezygnuj z obudowy grzejnika
Obudowy grzejników, czy też pokrywające je zasłony mogą pochłaniać nawet do 20% ogólnego ciepła. Aby kaloryfer mógł działać poprawnie potrzebuje on miejsca wokół siebie na swobodny przepływ powietrza. Zasłonięcie go zasłonami, meblami czy obudową sprawi, że będzie oddawał ograniczone ciepło. Dorzucając do tego nieszczelne okno, możemy się spodziewać, że całe ciepło od grzejnika zostanie utracone, a pomieszczenie będzie niedogrzane.