Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Od czego zależy koszt montażu pompy ciepła? Zestawienie podstawowych kosztów

Ostatnia modyfikacja: 20 lutego, 2023
jaki jest koszt instalacji pompy ciepła

Odnawialne źródła energii coraz chętniej wykorzystywane są do ogrzewania domu oraz wody użytkowej. Na ich instalację decydują się zarówno posiadacze nowych, jak i starszych budynków, które poddawane są termomodernizacji. Koszt montażu i zakupu pompy ciepła w dużej mierze uzależniony jest od tego, czy pozyskuje ona energię do ogrzewania z powietrza, wody czy gruntu. Wpływa to nie tylko na cenę samego urządzenia i instalacji, ale także jego efektywność. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na jaki wydatek trzeba przygotować się przy decyzji o montażu tego ekologicznego rozwiązania w budynku.

Od czego zależy cena zakupu i montażu pompy ciepła?

Jeśli zdecydujemy na zakup pompy ciepła, koszt, jaki przyjdzie za nią zapłacić, zależy od wielu czynników. Na rynku dostępnych jest wiele różnych producentów, takich jak pompy ciepła Panasonicpompy ciepła Daikinpompy ciepła Saunier Duvalpompy ciepła Brotje. W ich ofercie znajdziemy wiele różnych model z bardziej i mniej zaawansowanymi funkcjami. Warto pamiętać, że na ogrzewanie budynku za pomocą pompy ciepła składa się cały system, nie tylko urządzenie stojące na zewnątrz. Zakupić przyjdzie nam również zasobnik do ciepłej wody użytkowej, jednostkę sterującą montowaną w maszynowni czy zasobnik buforowy. 

Rodzaj pompy ciepła a cena

W zależności od typu pompy ciepła, którą wybierzemy do instalacji w budynku, jej cena może znacząco się różnić. 

Zdaniem eksperta

Montaż gruntowej pompy ciepła wiąże się ze znacznie większym wydatkiem niż w przypadku wersji powietrznej. Nie oznacza to oczywiście, że należy na wstępie odrzucić ten typ urządzenia. Odpowiednio dobrana i poprawnie zainstalowana pompa wykorzystująca ciepło z gruntu może pracować nawet 50 lat. Co więcej, odwierty pod pompy ciepła są robione tylko raz, więc nawet jeśli po tym okresie zajdzie potrzeba wymiany urządzenia, nie poniesiemy ponownie kosztów z tym związanych – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Modernizacja kotłowni i instalacji a cena montażu

Kolejnym elementem, który wpłynie na koszt instalacji pompy ciepła, jest modernizacja kotłowni w budynkach ogrzewanych za pomocą starych pieców tzw. kopciuchów. W takiej sytuacji niejednokrotnie konieczna będzie wymiana całego systemu centralnego ogrzewania i zakup niskotemperaturowych grzejników lub montaż podłogówki. Spowoduje to znaczny wzrost kosztów związanych z modernizacją systemu.

Koszt pompy ciepła a parametry urządzenia

Na ostateczny koszt zakupu pompy ciepła wpływają parametry, jakimi cechuje się dane urządzenie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na współczynniki wydajności COP i SCOP. Pierwszy z nich określa, ile energii elektrycznej zostanie zużyte, aby dostarczyć określoną ilość energii cieplnej. Im wskaźnik ten jest wyższy, tym urządzenie jest tańsze w eksploatacji. Z kolei wysoka wartość SCOP, czyli seasonal coefficient of performance oznacza oszczędność energii w całym sezonie grzewczym.

Koszt zakupu i montażu powietrznej pompy ciepła

W naszym kraju największym zainteresowaniem cieszą się powietrzne pompy ciepła. Duże znaczenie odgrywa tutaj sama cena urządzenia. Dla budynku o powierzchni grzewczej 150 m? wydatki związane z zakupem systemu i jego montażem wynoszą około 35 tys. złotych. Urządzenia te osiągają dużą sprawność w naszym klimacie oraz cechują się prostym montażem. W cenę instalacji wliczane są m.in. elementy hydrauliczne i elektroniczne niezbędne do montażu, zbiornik wody użytkowej, elementy bezprzewodowego sterowania strefami grzewczymi w budynku. Firmy do kosztów montażu pompy ciepła dodają także uruchomienie systemu oraz przeszkolenie użytkownika. Cena rośnie wraz z pracami związanymi z przystosowanie budynku i przygotowaniem kompletnej kotłowni.

Zastanawiasz się, ile wyniesie instalacja pompy ciepła w Twoim domu lub budynku firmowym?

Skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły oferty!

Zadzwoń lub Napisz

Gruntowa pompa ciepła z montażem – koszty

Ze względu na dość wysokie nakłady finansowe na początku inwestycji, niewiele osób decyduje się na montaż gruntowej pompy ciepła. Sam koszt zakupu urządzenia, w zależności od mocy i producenta, wiąże się z wydatkiem od 20 000 do aż 50 000 zł dla domu o powierzchni 150 m?. Dodatkowo doliczyć należy koszt instalacji kolektora poziomego około 10 000 zł lub pionowego wynoszący prawie 20 000 zł. Do tego trzeba dodać cenę montażu dolnego źródła sięgającą 15 000 zł. 

Z jakich programów dofinansowania można skorzystać?

Pompy ciepła to rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii, dlatego na ich zakup można otrzymać dofinansowanie w ramach dwóch rządowych programów: “Czyste powietrze” oraz “Moje ciepło”. Pierwszy z nich kierowany jest do właścicieli starszych budynków, którzy wymieniają piece węglowe na nowoczesne formy ogrzewania. Z kolei program “Moje ciepło” wspiera właścicieli budowanych i nowych domów w zakupie pomp ciepła. Wysokość dofinansowania uzależniona będzie od kilku czynników, m.in. rodzaju urządzenia i uzyskiwanych dochodów w gospodarstwie domowym. 

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504