Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Jak zadbać o swój piec gazowy? 6 podstawowych wskazówek

Ostatnia modyfikacja: 26 maja, 2021
Wskazówki, jak dbać o kocioł gazowy

Zakup odpowiedniego, dobrej jakości pieca gazowego to nie wszystko. Jest to oczywiście niezwykle ważna kwestia, jednak mimo wszystko – nie najważniejsza. Jeśli użytkując go, nie będziemy przestrzegać kilku najważniejszych zasad, szybko może on ulec zniszczeniu i nastąpi konieczność zakupu nowego sprzętu. Dowiedz się, jak należy zadbać o swój kocioł gazowy – tak, aby służył on przez długie lata. Zapraszamy!

Jak postępować z piecem gazowym?

Każdy kocioł gazowy może mieć innego producenta. Oznacza to, że ze wszystkimi należy obchodzić się indywidualnie. Jeśli chcemy, aby piec rzeczywiście służył przez lata, a nie kilka krótkich sezonów, najważniejsze jest to, aby dobrze go traktować. Jest kilka podstawowych, uniwersalnych zasad, których stosowanie zapewni naszym sprzętom długą żywotność.

Twój kocioł od długiego czasu nie przechodził konserwacji? Najwyższy czas, aby to nadrobić!

Zadzwoń do serwisu pieców gazowych.

Zadzwoń lub Napisz

Używanie kotłów gazowych zgodnie z wytycznymi producenta

Każdy producent pieców gazowych może mieć swoje wytyczne, mówiące o sposobie użytkowania danego kotła. Przestrzeganie wspomnianych zaleceń jest ważne już od chwili zakupu sprzętu. W celu montażu pieca należy zatrudnić uprawnioną do tego osobę. Tylko ktoś z odpowiednimi umiejętnościami oraz wiedzą będzie w stanie zapewnić nas, że wszystko przebiegło tak, jak powinno. To z kolei jest pierwszym krokiem do sprawnego funkcjonowania pieca w przyszłości.

Zdaniem eksperta

Nie bez powodu wszystkie sprzęty elektryczne lub elektroniczne mają swoją instrukcję obsługi. Zalecenia producenta lub ogólnie przyjęte zasady użytkowania są bowiem niezwykle istotne – również w przypadku pieców gazowych. To, jak będziemy ich używać oraz czy będziemy dbać o ich stan, zadecyduje o żywotności danego kotła – a co za tym idzie, również o naszych wydatkach związanych z ogrzewaniem całego domu mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Czyszczenie filtrów w piecach gazowych

Kolejna niezwykle ważna wskazówka mówi o tym, że musimy regularnie sprawdzać stan zanieczyszczenia filtrów. Nie ma żadnej, ogólnej reguły, która mówi o tym, co ile filtr powinien być czyszczony. Jest to kwestia indywidualna, zależna przede wszystkim od częstotliwości używania pieca, a także mocy jego pracy. Do zadań właściciela pieca, czyli jednocześnie jego użytkownika, należy więc kontrolowanie stanu filtra. Jeśli zauważymy, że jest on w znacznym zanieczyszczony, musimy go wyczyścić. Czasami także dochodzi do sytuacji takiej, że niezbędny jest zakup całkiem nowego elementu. W żadnym z tych przypadków nie możemy zbagatelizować problemu, ponieważ finalnie może on doprowadzić do powstania poważnych usterek lub awarii.

Odkamienianie wymiennika ciepła w kotłach gazowych

Oprócz wspomnianych wyżej kwestii niezwykle ważne jest także dbanie o stan wymiennika ciepła. Czasami zdarza się, że jest on zakamieniony, przez co praca pieca gazowego jest utrudniona lub – w gorszej sytuacji – całkowicie uniemożliwiona. W obu tych przypadkach musimy prawidłowo zadbać o wspomniany element składowy kotła. Na rynku dostępnych jest wiele substancji ułatwiających zadanie odkamienienia wymiennika ciepła. Wystarczy postąpić zgodnie z instrukcją na opakowaniu i zdobędziemy pewność, że pozbyliśmy się problemu. 

Kontrola funkcjonowania instalacji centralnego ogrzewania

Jednym z elementów, od których poniekąd zależy sprawność pieca gazowego, jest cała instalacja centralnego ogrzewania. Jeśli chcemy mieć pewność, że nie dojdzie do żadnych usterek ani awarii, musimy kontrolować jej stan. Tzn. należy co jakiś czas sprawdzać, czy nie doszło np. do zapowietrzenia grzejników. Taka prosta do naprawy usterka może bowiem spowodować wiele uszczerbków w kwestii działania naszego kotła. Warto więc systematycznie upewniać się, czy grzejniki w naszych wnętrzach działają tak, jak powinny.

Regularne przeglądy kotłów gazowych

Jednym z ostatnich, jednak niezwykle ważnych kwestii, o których musimy pamiętać, jest przeprowadzanie systematycznych przeglądów i konserwacji pieców gazowychRegularne kontrole, przeprowadzane przez profesjonalnego serwisanta ogrzewania, mogą dać pewność, że sprzęt działa tak, jak powinien. Niekiedy podczas przeglądu może okazać się, że wystąpiła niewielka, niezauważalna na co dzień usterka, która po pewnym czasie mogłaby spowodować poważną awarię. Wówczas doświadczony serwisant naprawi piec – a dokładniej konkretnie to, co uległo zepsuciu – i możliwe będzie dalsze, bezpieczne korzystanie ze sprzętu.

Przeczytaj o tym, jakie są 4 najczęstsze usterki w kotłach gazowych – dowiedz się, kiedy konieczny jest serwis pieca gazowego

Korzystanie z usług serwisu pieców gazowych a dbanie o długą żywotność kotła gazowego 

Bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym, że każdą – nawet z pozoru niewielką usterkę – powinniśmy skonsultować z osobą, która jest wyspecjalizowana w tej dziedzinie. W tym celu warto mieć pod ręką kontakt do całodobowego serwisu pieców gazowych, do którego można zadzwonić zawsze, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym oraz na początku wiosny, kiedy to kotły są znacznie obciążone. Po pewnym czasie ich wydajność może nieco zmaleć, przez co automatycznie podniosą się nasze rachunki, dlatego w tym przypadku idealnie sprawdza się powiedzenie, że “lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Oznacza to, że lepiej naprawić wszelką usterką zaraz po tym, jak wystąpiła, niż poczekać i później inwestować w nowy piec i konieczność jego montażu

Szukasz osoby, która profesjonalnie zajmie się przeglądem Twojego pieca?

Skontaktuj się z serwisantem kotłów gazowych!

Zadzwoń lub Napisz

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 13

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504