Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Planujesz budowę lub remont domu w 2024? Sprawdź, jakie ogrzewanie wybrać

Ostatnia modyfikacja: 24 kwietnia, 2024
Jakie ogrzewanie wybrać do domu w 2024 roku?

Wybór ogrzewania do domu jednorodzinnego jest kwestią indywidualną i bardzo często zależy od wielu czynników. Przede wszystkim każdy oczekuje taniego i efektywnego źródła ciepła. Poza tym rosnące ceny energii zachęcają do korzystania z ekologicznych rozwiązań. W tym artykule podpowiadamy, jakie ogrzewanie wybrać w 2024 roku i czym kierować się w trakcie podejmowania decyzji. 

Nowoczesne ogrzewanie domu. Co wybrać w trakcie remontu w 2024 roku?

Przy okazji remontu domu zwykle pojawia się kwestia modernizacji systemu grzewczego. Nie zawsze istnieje możliwość całkowitej przebudowy instalacji, co wiążę się z większymi kosztami. Wówczas przy zachowaniu poprzednich urządzeń grzewczych – możesz zwiększyć efektywność i komfort cieplny.

Wybierz wariant hybrydowy, a zyskasz maksymalne obniżenie kosztów ogrzewania. Układ wielosystemowy wykorzystuje wiele źródeł ciepła, a tym samym eksploatacja staje się bardziej wydajna. Przykładem jest połączenie kotła gazowego z pompą ciepła lub fotowoltaiką. Dzięki temu zwiększasz udział taniej energii w swoim systemie grzewczym.

Jak skorzystać z dofinansowania wymiany pieca. Program Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze jest przeznaczony dla domów jednorodzinnych, które wymagają wymiany starych pieców oraz docieplenia budynków. Zasadniczym celem dofinansowania jest walka z zanieczyszczeniem powietrza. Dochód roczny osoby, ubiegającej się o modernizację systemu grzewczego, nie może przekraczać 135 tysięcy złotych.

Proekologiczny program stawia warunki techniczne, jakie musi spełniać nowy sposób ogrzewania domu. Najczęściej w miejsce starych pieców węglowych wybiera się montaż pieców gazowych. Wówczas zyskujesz większą sprawność energetyczną, a także automatyzację całego systemu grzewczego.

Jednak pamiętaj, aby przy wymianie źródła ogrzewania skorzystać z profesjonalnych usług gazowych. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystkie elementy instalacji są szczelne i zostaną bezproblemowo przyjęte przez dostawcę gazu. Co więcej, dofinansowanie do wymiany pieca wymaga kompletnej dokumentacji od autoryzowanego serwisu kotłów, co stanowi potwierdzenie sprawności.

Szukasz więcej informacji odnośnie wymiany ogrzewania na gazowe? W takim razie sięgnij po przydatne wskazówki w naszym artykuleJak wygląda budowa instalacji gazowej w przypadku domku jednorodzinnego?

Kiedy sprawdzi się ogrzewanie podłogowe?

W nowoczesnym domu uwzględnia się nie tylko efektywność systemu grzewczego, lecz także kwestie wizualne. Jeśli zależy Ci na przestronnych wnętrzach, to postaw na ogrzewanie podłogowe. Zapewnia lepszy i równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu. Instalacja jest również korzystniejsza dla zdrowia, a to ze względu na większą wilgotność powietrza i mniejszą ilość kurzu.

Zdaniem eksperta

Co ważne, słusznym wyborem będzie ogrzewanie podłogowe wodne, które umożliwia podłączenie do instalacji gazowej lub pompy ciepła. W przypadku wersji elektrycznej musisz liczyć się z dużym zużyciem prądu – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Ogrzewanie nowoczesnego domu pompą ciepła

Ogrzewanie pompą ciepła staje się coraz częstszym wyborem przy zmianie źródła ciepła. Oprócz tego właściciele nowych domów równie chętnie decydują się na energooszczędne inwestycje. Nic w tym dziwnego, ponieważ przewidywane wydatki w stosunku do komfortu cieplnego sugerują, że to jedno z najlepszych rozwiązań. W dodatku to nie tylko tanie ogrzewanie, lecz także ekologiczne i wydajne.

Obecne ceny energii zachęcają do przechodzenia na odnawialne źródła ciepła. Ponadto liczne programy dotujące pokrywają część kosztów, związanych z budową instalacji do pompy ciepła. W ten sposób możesz ograniczyć wydatek nawet o połowę. 

Jakie są rodzaje ekologicznego ogrzewania pompą ciepła?

W zależności od uwarunkowań pompa ciepła pozyskuje energię w inny sposób. Wśród najpopularniejszych rozwiązań znajdziesz pompę ciepła powietrzną, pompę ciepła wodną i pompę ciepła gruntową.

Jednak bez względu na rodzaj – koszty ogrzewania mieszkania są znacznie mniejsze. Wszystkie modele zapewniają niższą emisję szkodliwych gazów cieplarnianych, a tym samym przyczyniają się do poprawy jakości powietrza.

Rozwiązanie sprawdza się zarówno w nowoczesnych domach, jak i starszym budownictwie. Istnieje możliwość połączenia pompy ciepła z dotychczasową instalacją ogrzewania gazowego. Dzięki temu modernizacja przynosi oczekiwane obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Potrzebujesz więcej informacji o specyfice wybranych pomp ciepła? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Podstawowe różnice między gruntowymi a wodnymi pompami ciepła

Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?

Modernizacja instalacji to zwykle spory koszt. Jednak warto wziąć pod uwagę, że ta inwestycja z czasem się zwróci. Cena ogrzewania pompą ciepła okazuje się dużo korzystniejsza od tradycyjnych źródeł energii. Ekologiczne i bezobsługowe systemy grzewcze zapewniają komfort i spełniają zapotrzebowanie energetyczne.

Zakup instalacji i montaż pompy ciepła to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak pamiętaj o licznych instrumentach finansowych, które wspierają nowoczesne ogrzewanie domu. Wśród nich program Mój Prąd 5.0, obejmujący również instalacje fotowoltaiczne. Dotacja może pokryć nawet połowę kosztów zakupu i montażu pompy ciepła.

Planujesz inwestycje w ogrzewanie do nowego domu, a może zastanawiasz się nad modernizacją kotła?

Zadzwoń lub napisz. Chętnie pomożemy Ci oszacować koszty ogrzewania, a także wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Zadzwoń lub Napisz

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504