Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Jak wygląda budowa instalacji gazowej w przypadku domku jednorodzinnego?

Opublikowano: 19 grudnia, 2022
jak często trzeba serwisować pompy ciepła

Ogrzewanie gazowe zyskało dużą popularność w domach jednorodzinnych. Wynika to z kilku jego właściwości: jest tańsze niż elektryczne, przyjazne dla naszego środowiska w odróżnieniu od kotłów na paliwo stałe oraz wygodne. Wykonanie i eksploatowanie instalacji gazowej określone są przez przepisy prawa budowlanego. Wykonanie z dbałością o szczegóły oraz zastosowanie odpowiedniej jakości materiałów ma decydujące znaczenie dla bezpiecznego użytkowania. W artykule podpowiadamy, jakie formalności należy załatwić oraz wyjaśniamy budowę instalacji gazowej w domu jednorodzinnym.

Rodzaje instalacji gazowych

Gaz w domach prywatnych używany jest w głównej mierze do ogrzewania wody użytkowej, do kuchennych płyt grzewczych oraz w celu ogrzewania powierzchni użytkowych przez kotły renomowanych producentówWyróżniamy dwie formy instalacji, różniące się postacią dostarczanego gazu: 

  • gaz ziemny – jego wykorzystanie możliwe jest wyłącznie w sytuacji, gdy w okolicy domu położona jest sieć gazowa; 
  • LPG – jeśli obok działki nie ma sieci instalacji gazowej, zachodzi konieczność stosowania gazu płynnego. Magazynowany jest w nadziemnym lub podziemnym zbiorniku umieszczonym w ogrodzie. 

W poniższym artykule przyjrzymy się pierwszemu rodzajowi instalacji gazowej w domach jednorodzinnych. 

Instalacja gazu ziemnego w domu jednorodzinnym – wymagania prawne 

Na budowę wewnętrznej instalacji gazowej, czyli od skrzynki do domu i wewnątrz budynku, konieczne jest uzyskanie zezwolenia. Zwolnione z niego są domy, których plan realizacji przyłącza gazowego został zawarty już w zgodzie na budowę nieruchomości. W innej sytuacji wymagane jest złożenie wniosku, który określa warunki wykonania przyłącza oraz dołączenie mapy z zaznaczoną lokalizacją skrzynki gazowej. Dodatkowo przedłożyć w urzędzie trzeba dokumenty, które potwierdzają tytuł prawny do nieruchomości i oświadczenie o prawie własności. Kolejnym etapem będzie zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej. Ostatnim elementem, załatwienia niezbędnych formalności, jest przygotowanie projektu przyłącza gazowego przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia. 

Wykonanie przyłącza gazowego do domu 

Po podpisaniu umowy, dotyczącej przyłączenia do sieci gazowej i załatwieniu wszystkim niezbędnych formalności, przychodzi moment, gdy możemy zlecić realizację instalacji firmie posiadającej uprawnienia w tym zakresie. To ona będzie odpowiedzialna za prace związane z instalacją gazową zewnętrzną:

  • budowę gazociągu,
  • wykonanie przyłącza, 
  • montaż skrzynki gazowej. 

Przyłącze gazowe powinno być wykonane jak najprostszą i najkrótszą drogą, która przebiega prostopadle do granicy działki. 

Zdaniem eksperta

W przypadku instalacji gazowej w domu jednorodzinnym konieczny jest montaż na przyłączu głównego kurka do odcięcia dopływu gazu. Powinien on być umieszczony na zewnątrz, przy ścianie budynku w wentylowanej skrzynce wykonanej z materiału trudnopalnego. Ważne, aby było to miejsce łatwo dostępne, ale zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi i dostępem niepowołanych osób – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Wykonanie instalacji gazowej wewnętrznej 

W czasie budowy instalacji gazowej na zewnątrz budynku warto rozpocząć działania związane z instalacją wewnętrzną. W ten sposób unikniemy sytuacji, gdy przyłącze jest już gotowe, ale nie ma możliwości podłączenia i montażu pieca gazowego oraz wykonania próby szczelności. Przy budowie instalacji gazowej wewnętrznej, ważna jest dokładność, ale także użycie atestowanych materiałów wysokiej jakości. Dzięki temu pozostanie szczelna przez lata, a jej eksploatacja będzie bezpieczna. Newralgicznym i bardzo ważnym punktem jest połączenie obu instalacji. Jeśli w tym miejscu zostanie popełniony błąd lub użyte materiały wątpliwej jakości, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienie nieszczelności w późniejszym okresie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat montażu instalacji gazowej w Twoim budynku?

Skontaktuj się z nami! Zadzwoń lub napisz

Zadzwoń lub Napisz

Odbiór instalacji gazowej w domu jednorodzinnym 

Po wykonaniu wszystkich prac następuje odbiór instalacji gazowej, który obejmuje sprawdzenie wykonania w zgodzie z założeniami projektu. Sporządzany jest protokół kominiarski, który dotyczy kanałów spalinowych i wentylacyjnych. Skontrolowana zostaje jakość zrealizowanych prac i atesty stosowanych materiałów. Działania zakończone są podpisaniem umowy z dostawcą gazu, wykonaniem głównej próby szczelności instalacji gazowej i montażem gazomierza. 

Materiały do wykonania instalacji gazowej 

Firmy, zajmujące się wykonaniem instalacji gazowej oraz kotłowni dla firm, bloków, szkół, budynków użyteczności publicznej stosują rury ze stali. Ważną ich cechą jest duża odporność na zginanie i ściskanie, dlatego przy montażu dłuższych odcinków, nie są konieczne dodatkowe uchwyty. Do wyboru są rozwiązania bezszwowe i ze szwem, łączone są za pomocą łączników gwintowanych z białego żeliwa. Drugim sposobem zespolenia jest lutowanie. Rury ze stali odznaczają się także dużą szczelnością oraz nieprzepuszczaniem tlenu i innych gazów z otoczenia. Dzięki zabezpieczeniu odpowiednimi farbami stają się bardziej odporne na korozje. 

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504