Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Czym jest protokół odbioru kotła i kiedy należy go sporządzić? Wyjaśniamy

Ostatnia modyfikacja: 24 kwietnia, 2024
Kiedy należy sporządzić protokół odbioru kotła?

Modernizacja kotła najczęściej oznacza poprawę efektywności systemu ogrzewania, a tym samym większy komfort cieplny. Jednocześnie nie można zapominać o niezbędnych formalnościach, które gwarantują bezpieczeństwo instalacji gazowej. Wśród nich wypełnienie odpowiedniego protokołu odbioru kotła. W tym artykule podpowiadamy, co musi zawierać dokument i dlaczego jest niezbędny. 

Budowanie wewnętrznej instalacji gazowej

Bezpieczeństwo instalacji gazowej wiąże się z koniecznością dopełnienie wszelkich formalności. Warunkiem dopuszczenia projektu do realizacji jest wykonanie go przez fachowca z odpowiednimi uprawnieniami.

W przypadku nowych domów jednorodzinnych – plan budynku zawiera schemat systemu grzewczego. Jeśli jesteś w trakcie modernizacji starego kotła, niezbędny będzie osobny wniosek. Wówczas liczba wszystkich formalności rośnie. Jako inwestor musisz wykazać się prawem do dysponowania nieruchomością, opinią kominiarską oraz mapą poglądową.

Zmiana systemu grzewczego oznacza również montaż zabezpieczeń gazowych oraz regularne przeglądy instalacji gazowej

Dokumentacja w trakcie budowania instalacji gazowej

Pamiętaj, że prawidłowo wykonany montaż kotła to troska o Twój komfort i bezpieczeństwo. W związku z tym na etapie planowania musisz dokładnie sprawdzić, czy wybrany rodzaj systemu grzewczego będzie pasował do panujących wewnątrz domu warunków.

Po złożeniu projektu wyspecjalizowany serwis ogrzewania może przystąpić do montażu kotła gazowego. Nie zapominaj również, że po ukończeniu prac wymagana jest kontrola szczelności instalacji. Dopiero na tym etapie zostaje podpisana umowa z dostawcą paliwa, a tym samym założony gazomierz i uruchomienie usługi.

Szukasz więcej informacji o modernizacji systemu ogrzewania? W takim razie sięgnij po informacje z naszego artykułu: Kiedy zdecydować się na modernizację instalacji grzewczej? Wyjaśniamy!

Protokół odbioru kotła CO. Na czym polega?

Protokół odbioru kotła to nic innego, jak udokumentowanie zakończenia prac instalacyjnych i potwierdzenie sprawności oraz szczelności systemu. Co ważnego, bez tego dokumentu nie można podpiąć gazomierza od dostawcy. W praktyce oznacza to, że ogrzewanie nie zostanie uruchomione przed dopełnieniem formalności.

W zależności od marki kotła fachowiec przekaże Ci informacje odnośnie użytkowania instalacji gazowej, a także otrzymasz kartę gwarancyjną.

Zdaniem eksperta

Protokół odbioru montażu urządzenia grzewczego polega również na pierwszym uruchomieniu pieca i sprawdzeniu jego szczelności w obecności serwisanta. Dzięki temu zyskujesz pewność o prawidłowym montażu. Co więcej, pierwsze uruchomienie pieca pozwoli na ewentualne dopracowanie jego parametrów – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Jak sporządzić protokół odbioru kotła?

Musisz pamiętać, aby w dokumencie znalazły się wszystkie niezbędne informacje dotyczące instalacji, które będą wymagane przez dostawcę gazu. W ten sposób unikniesz problemów z podłączeniem i uruchomieniem usługi. Co zawiera protokół odbioru montażu urządzenia grzewczego?

  • Dane inwestora / odbiorcy robót.
  • Dane wykonawcy robót.
  • Wyszczególnienie wykonanych prac montażowych.
  • Nazwę typu kotła.
  • Termin odbioru prac.

Pod protokołem widnieje oświadczenie o wykonaniu testu szczelności oraz podpis zarówno odbiorcy, jak i autoryzowanego serwisanta (wykonawcy).

Planujesz wykonanie instalacji centralnego ogrzewania zgodnie z najnowszymi zaleceniami i zastanawiasz się, od czego rozpocząć?

Zadzwoń lub napisz. Chętnie pomożemy rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.

Zadzwoń lub Napisz

Czy protokół odbioru kotła gazowego jest niezbędny?

Usługi gazowe w postaci wykonania instalacji centralnego ogrzewania i sprawdzenie jej szczelności stanowią o bezpieczeństwie. W szczegółowym zakresie dotyczą kontroli wszystkich elementów zabezpieczających, tj. uszczelki termoizolacji, układu podwyższania temperatury powrotnej, czy w końcu drzwi kotła. Gazownia będzie wymagała również dostarczenia protokołu z przeprowadzonej kontroli przewodów dymienia i wentylacji, czyli tzw. odbioru kominiarskiego.

Potrzebujesz więcej informacji dotyczących obsługi instalacji gazowej? W naszym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek: Co jest najważniejsze podczas użytkowania pieców gazowych? 

Protokół odbioru montażu kotła a dofinansowanie zmiany źródła ciepła

Zmiana źródła ciepła wiążę się ze stosunkowo wysokimi kosztami. Wówczas pomocne okazują się programy dofinansowań, które w znacznym stopniu pokrywają cenę wymiany instalacji centralnego ogrzewania. Jednak warunkiem koniecznym do zwrotu zainwestowanej kwoty jest złożenie odpowiedniej dokumentacji. Protokół odbioru prac instalacyjnych stanowi gwarancję, że modernizacja kotłowni odbyła się zgodnie z regulaminem wybranego funduszu dotacyjnego.

Jeśli chcesz skorzystać z dofinansowania – nie zapomnij również o sprawdzeniu parametrów, jakie musi spełniać nowe urządzenie grzewcze. 

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504