Instalacja gazowa musi spełniać określone normy bezpieczeństwa. Dlatego, zanim zostanie oddana do użytku, konieczne jest wykonanie próby szczelności. Z kolei użytkowana instalacja powinna być regularnie kontrolowana i serwisowana w celu bezpiecznej pracy i szybkiego wykrycia wycieku. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zagwarantować sobie i innym domownikom czy nawet sąsiadom całkowite bezpieczeństwo. Okresowa kontrola umożliwia uniknięcie kosztownych napraw. Dowiedz się, na czym polega i jak często powinna być wykonywana próba szczelności instalacji gazowej. Zapraszamy do lektury.
Kiedy wykonywana jest główna próby szczelności instalacji gazowej?
Według Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji każda instalacja gazowa musi zostać poddana próbie szczelności przy użyciu manometru określonej klasy ze świadectwem legalizacji. Główną próbę szczelności przeprowadza się w czterech przypadkach:
- Wykonania nowej instalacji gazowej;
- Przebudowy lub remontu instalacji gazowej budynku;
- Wyłączenia instalacji z użytkowania na okres dłuższy niż sześć miesięcy;
- Instalacja gazowa nie została napełniona gazem przez okres sześciu miesięcy od wykonania głównej próby szczelności.
Sposób przeprowadzania kontroli szczelności instalacji gazowej
Główna próba szczelności wykonywana jest osobno dla przewodów znajdujących się przed i za gazomierzem. Przeprowadzana jest na instalacji bez zabezpieczeń antykorozyjnych. Poprzedzona zawsze będzie czyszczeniem instalacji, odłączeniem odbiorników, otwarciem kurków i zaślepieniem końcówek. Kontroli nie podlega z kolei sam gazomierz, który testowany jest w trakcie procesu produkcyjnego.
Częstotliwość wykonywania przeglądów instalacji gazowych
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce, jak i całej Unii Europejskiej przepisami, próby szczelności instalacji gazowej w domach wielorodzinnych, kamienicach, spółdzielniach mieszkaniowych oraz firmach są wymagane minimum raz w roku. Zarządcy obiektu są zobowiązani wykonać okresowy przegląd instalacji gazowych. Choć tutaj też są pewne wyjątki. W przypadku, gdy powierzchnia zabudowy budynku przekracza 2000 m? lub powierzchnia dachu jest większa niż 1000 m?, konieczne jest wykonanie przeglądu instalacji dwa razu w ciągu jednego roku.

Zdaniem eksperta
Spotkać można się także z uproszczoną próbą szczelności, która niestety w naszym kraju nie jest standardem przy kontroli instalacji. Polega na sprawdzeniu gazociągów o niskim ciśnieniu. Przeprowadzana jest na całej instalacji lub wybranym jej odcinku w przewodach wypełnionych gazem z ciśnieniem roboczym. W wielu europejskich krajach istnieją dodatkowe wymogi w tym zakresie, takie jak przeprowadzanie dodatkowej próby szczelności w budynkach, które mają więcej niż 15 lat. Włosi poszli nawet o krok dalej. Ze względu na aktywność sejsmiczną na terenie ich państwa, przy każdym corocznym przeglądzie instalacji gazowej, robiona jest uproszczona próba szczelności – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis
Protokół próby szczelności instalacji gazowej
Sprawdzenie szczelności zawsze powinno być zakończone wykonaniem protokołu. Dokument zawiera informacje o stanie instalacji gazowej oraz wskazuje ewentualne elementy, które wymagają serwisu lub wymiany. W protokole znajdziemy dane takie jak: materiał wykonania rur oraz ich średnicę i sposób łączenia. Wpisane są także informacje o urządzeniu pomiarowym oraz wynikach kontroli. Ważnymi parametrami są poziom ciśnienia, medium próbne oraz czas wykonania próby. Osoba sporządzająca dokument, powinna także powiadomić nas, czy doszło do spadku ciśnienia i została wykryta nieszczelność, czy nie zaobserwowano takiego zjawiska.
Zleć wykonanie próby szczelności przed sezonem grzewczym?
Skontaktuj się z naszymi fachowcami
Kto może wykonać główną próbę szczelności instalacji gazowej?
Według wskazań Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego kontrolę szczelności instalacji gazowej mogą wykonać osoby, które posiadają uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej oraz fachowcy z kwalifikacjami, które wynikają z przepisów o nadzorze technicznym i energetyce. Zanim osoba z odpowiednimi uprawnieniami przystąpi do wykonania głównej próby szczelności instalacji gazowej, zobowiązana jest wykonać zadania przygotowawcze. Należy do nich kontrola poprawności prowadzenia przewodów oraz sprawdzenie zgodności instalacji z projektem. Ocenie podlega także jakość wszystkich połączeń, dlatego niezbędne jest doświadczenie i uprawnienia fachowca. Etapem poprzedzającym wykonanie próby szczelności, jest sprawdzenie przepustowości przewodów za pomocą sprężonego powietrza lub gazu obojętnego.
Jaki jest koszt wykonania próby szczelności gazowej?
Zarówno cena przeglądu instalacji gazowej, jak i wykonanie głównej próby szczelności zależne jest od bardzo wielu czynników. W dużej mierze na jej ostateczny koszt wpływają powierzchnia budynku, położenie instalacji, stopień trudności przeprowadzania badania czy nawet region Polski. W ten sposób przeglądając oferty w internecie, można spotkać się z naprawdę różnymi kwotami.

Autor wpisu
Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.