Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Kotłownia z kotłem gazowym – jakie warunki powinna spełniać?

Ostatnia modyfikacja: 24 kwietnia, 2024
Jakie warunki powinna spełniać kotłownia z kotłem gazowym?

W trakcie montażu kotłów gazowych bezwzględnie należy zachować wszelkie zalecenia, dotyczące kwestii bezpieczeństwa. Dlatego przepisy odnoszą się nie tylko do samego systemu grzewczego, lecz także pomieszczenia, w którym jest montowany. Wymiary powinny odpowiadać standardom warunków technicznych, wyznaczonych za pomocą zapisów prawnych. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepszą lokalizację kotłowni oraz omawiamy niezbędne warunki dla kotła gazowego. 

Kotłownia zgodna z prawem budowlanym. Moc i rodzaj kotła gazowego

Warunki kotłowni zależą od mocy kotła gazowego. Wówczas wraz ze wzrostem tej wartości – rosną również wymagania, które gwarantują większe bezpieczeństwo i lepszą wydajność pieca. 

Optymalną sprawność układu grzewczego możesz uzyskać poprzez odpowiedni wybór kotła, palnika, regulację, a także dostosowanie samego pomieszczenia kotłowni gazowej. Jeśli zadbasz o te szczegóły już na początkowym etapie instalacji – w przyszłości unikniesz konieczności częstej naprawy pieca gazowego. Jednocześnie nie zapominaj o regularnym przeglądzie kotła

Warunki dla kotła do 30 kW mocy. Wentylacja kotłowni gazowych

Wszystkie kotłownie gazowe, w tym te o najniższej mocy, planuje się w pomieszczeniach, które nie są przeznaczone do stałego przebywania. Pamiętaj, że kotłów nie można montować przy klatkach schodowych, czy w pokojach przechodnich. Najlepszym rozwiązaniem są również niepalne materiały wykończeniowe. Dzięki temu zwiększysz bezpieczeństwo budynku w razie zagrożenia pożarowego. Wymagania techniczne dotyczące instalacji gazowej do 30 kW mocy narzucają również określony typ wentylacji, w postaci niezamykanych otworów nawiewnych o minimalnej powierzchni 200 cm2 – w niewielkiej odległości od stropu i 30 cm nad podłogą.

Jakie warunki musi spełnić kotłownia z kotłem gazowym do 60 kW?

Wszystkie kotłownie gazowe o mocy do 60 kW muszą w pierwszej kolejności spełniać wymagania określone dla kotłów o mniejszej mocy. Poza tym wyznaczono bardziej zawężone preferencje, odnośnie lokalizacji pomieszczenia. Zaleca się planowanie na pierwszej lub ostatniej kondygnacji budynku. Oprócz tego kotłownia musi posiadać jedną ścianę zewnętrzną.

Wymagania dla pomieszczenia kotłowni gazowej powyżej 60 kW mocy

W przypadku mocy powyżej 60 kW wymagania dla kotłowni dodatkowo narzucają obowiązek wentylacji nawiewnej i wywiewnej grawitacyjnej. Poza tym w budynkach o liczbie kondygnacji większej niż 4 – kotłownię gazową należy instalować na najwyższym piętrze z niepalnym stropem.

Szukasz więcej informacji o wymaganiach prawnych, dotyczących kotłowni gazowych? Przeczytaj nasz artykuł: Jak wygląda budowa instalacji gazowej w przypadku domku jednorodzinnego?

Zdaniem eksperta

Bezpieczeństwo kotłowni zależy nie tylko od dostosowania pomieszczenia, lecz także odpowiedniego ustawienia kotła gazowego. Dlatego odległość pomiędzy otworami wentylacyjnymi a palnikami nie powinna być mniejsza niż 1,5 m – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Wytyczne branżowe dla kotłowni z kotłem gazowym. Wymiary pomieszczenia

Co mówią przepisy o rozmiarach kotłowni? Normy budowlane wyznaczają przede wszystkim minimalne odległości pieca od ścian, które powinny wynosić nie mniej niż jeden metr. Oprócz tego pamiętaj o ustawowej wysokości pomieszczenia, tj. 2,2 m lub 1,9 m w przypadku bardzo dobrej wentylacji. Słusznym rozwiązaniem są także osobne drzwi zewnętrzne z kotłowni. Jeśli nie masz takiej możliwości – zadbaj o odpowiednie połączenie z drogą ewakuacyjną.

Planując rozmieszczenie kotła, warto skorzystać z usług gazowych. Fachowcy ze znajomością prawa energetycznego i budowlanego pomogą Ci w zaprojektowaniu pomieszczenia kotłowni gazowej, a tym samym w maksymalnym zwiększeniu Twojego komfortu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy Twoje pomieszczenia spełniają niezbędne normy – skorzystaj z serwisu fachowców z długoletnim doświadczeniem. Wówczas upewnisz się, że kotłownia będzie dostosowana do aktualnych norm prawnych.

Potrzebujesz więcej informacji o wyposażeniu kotłowni gazowej? Przeczytaj nasz artykuł: Jakie wyposażenie musi znaleźć się w domowej kotłowni? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę w trakcie jej projektowania.

Jakie wymagania przeciwpożarowe powinny spełniać kotłownie gazowe?

Normy kotłowni gazowej w nierozłączny sposób muszą wiązać się z zasadami bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Oczywiście niezbędnym elementem jest zewnętrzny kurek odcięcia od gazu. Poza tym prawo budowlane wyznacza szereg innych wymagań dotyczących kotłowni gazowej.

  • W pomieszczeniu nie powinno być instalacji elektrycznych, należących do innych pozostałych części budynku.
  • Ściany, stropy i podłoga muszą wykazywać wysoką ognioodporność.
  • Przejścia przewodów wykonuje się wyłącznie z materiałów niepalnych.
  • Instalację wodociągową należy łączyć z instalacją ogrzewania za pomocą węża elastycznego.
  • Dla pomieszczenia kotłowni gazowej konieczne jest wydzielenie rozdzielni elektrycznej, która umożliwi natychmiastowe odcięcie od prądu.
  • Przewody instalacji elektrycznej powinny być układane poniżej otworu wentylacji wywiewnej.

Musisz również pamiętać, że przepisy dla kotłowni definiują ją jako wydzieloną strefę pożarową. Wyznacza się ją w celu odseparowania reszty budynku, poprzez zastosowanie materiałów niepalnych i odpornych na wysokie temperatury.

Zastanawiasz się, czy Twoje pomieszczenia spełniają wymagania określone dla kotłowni gazowych?

Zadzwoń lub napisz. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości.

Zadzwoń lub Napisz

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504