Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Dlaczego wzrasta ciśnienie w instalacji CO? Poznaj przyczyny

Ostatnia modyfikacja: 24 kwietnia, 2024
Jakie są przyczyny wzrostu ciśnienia w instalacji centralnego ogrzewania?

Zadaniem systemu grzewczego jest równomierne doprowadzenie ciepła do każdego pomieszczenia w budynku. Znaczne wahania ciśnienia w instalacji centralnego ogrzewania mogą sugerować usterkę naczynia wzbiorczego lub jego zbyt małą pojemność. Oprócz tego musisz pamiętać, że na funkcjonowanie układu wpływa każdy jego element. Dlatego istotne jest kompleksowe podejście do rozwiązania problemu skoków ciśnienia. W tym artykule podpowiadamy, jakie mogą być prawdopodobne przyczyny i jak ich uniknąć. 

Kiedy rośnie ciśnienie w systemie grzewczym? Najczęstsze przyczyny

Regularna kontrola ciśnienia w instalacji CO gwarantuje prawidłową eksploatację systemu grzewczego. Jednak zbyt wysoka wartość na kotle może wynikać z wielu usterek. Oto kilka najczęstszych przyczyn wzrostu ciśnienia w kotle:

  • Uszkodzenie zawora bezpieczeństwa – przepuszcza więcej wody, co powoduje wzrost ciśnienia.
  • Wadliwy manometr – skutkuje błędnym odczytem wartości.
  • Nadmierne dodawanie ciepła -wyższa wartość niż, jest wymagane prowadzi do wzrostu ciśnienia w instalacji CO.
  • Brak kompensacji ciśnienia w naczyniu wzbiorczym – odpowiada za minimalizowanie rozszerzania objętości wody.

Szukasz więcej informacji o zasadach działania systemów grzewczych? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Jak działają kotły gazowe? Poznaj zasady ich funkcjonowania!

Zdaniem eksperta

Pamiętaj, że ciśnienie wzrasta w kotle na skutek procesu wytwarzania pary. Wówczas wywierany jest nacisk na ściany pojemnika. Dlatego kotły centralnego ogrzewania są przystosowane do pracy w szerszym zakresie wartości. Jednak w razie zbyt wysokiego ciśnienia może dojść do wycieku z centralnego ogrzewania. Rozwiązaniem jest obniżenie wartości do około 1,5 bara – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis.

Ile wynosi prawidłowe ciśnienie w instalacji centralnego ogrzewania?

Odpowiednie ciśnienie centralnego ogrzewania będzie miało wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Bez tego trudno mówić o równomiernym rozprowadzaniu ciepła po całym budynku. W karcie technicznej każdego urządzenia grzewczego znajdziemy informacje o maksymalnej dopuszczalnej wartości ciśnienia. W instalacjach domowych zwykle nie powinna przekraczać wartości 3 bar. Co ważne, ciśnienie jest ważne również w momencie, gdy piec nie pracuje. Dzięki temu unika się zapowietrzania kaloryferów.

Przyrost ciśnienia instalacji może prowadzić do otwierania się zaworów bezpieczeństwa. Jednak niewielkie przecieki nie dają o sobie szybko znać. Pełny obraz daje dopiero badanie kamerą termowizyjną.

W Twojej instalacji grzewczej pojawiły się nieuzasadnione wzrosty ciśnienia?

Zadzwoń lub napisz. Chętnie pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Zadzwoń lub Napisz

Regulacja ciśnienia w instalacji centralnego ogrzewania

Jeśli ciśnienie kotła rośnie do blisko 3 bar – należy je obniżyć. Zwykle służy do tego zawór upustowy instalacji centralnego ogrzewania. Alternatywnym sposobem jest użycie odpowietrznika w kaloryferze. Oczywiście po obniżeniu wartości należy wyjaśnić przyczynę nagłego wzrostu.

Na jakość pracy instalacji wpływa nie tylko regularny serwis i kontrola ciśnienia. Wiele zależy również od poprawnego montażu, a także wyboru naczynia wzbiorczego. Odpowiednia pojemność poradzi sobie z ewentualną nadwyżką czynnika grzewczego. Z kolei brak wyrównania nie pozwoli na osiągnięcie optymalnej wartości ciśnienia w instalacji centralnego ogrzewania.

Dlaczego warto czyścić instalację centralnego ogrzewania?

Jeśli chcesz zadbać o trwałość swojego systemu grzewczego, to zleć fachowcom regularne czyszczenie instalacji centralnego ogrzewania. Usługa zawiera przede wszystkim płukanie i odmulanie układu. Oprócz tego profesjonalista oceni stan kotła i zaproponuje optymalne dozowanie inhibitorów korozji. Zatem regularne płukanie instalacji pozwala uchronić się przed koniecznością naprawy pieców gazowych.

Jak uniknąć wzrostu ciśnienia w instalacji grzewczej?

Powodem wzrostu ciśnienia nierzadko są błędy wykonane na etapie montażu kotła gazowego. Dlatego instalację centralnego ogrzewania należy zlecić wyłącznie profesjonalistom z długoletnim doświadczeniem. Fachowiec będzie wiedział, jak prawidłowo zamontować naczynie wzbiorcze i armaturę, tj. zawory bezpieczeństwa i odpowietrzające.

Usterka Twojej instalacji grzewczej wymaga szybkiej naprawy? W takim razie przeczytaj nasz artykuł: Czeka Cię serwis kotła? Po czym poznać dobrego fachowca?

Jak kontrolować ciśnienie instalacji centralnego ogrzewania?

Do sprawdzania ciśnienia w kotle gazowym służy manometr. Jednak jego awaria może powodować fałszywy wynik. Dlatego pamiętaj o regularnym serwisie ogrzewania i kontroli za pomocą specjalnego urządzenia. W razie podejrzenia wycieku warto zdecydować się na badanie kamerą termowizyjną, które wskaże wszystkie defekty.

Przegląd i konserwacja pieca gazowego daje pewność, że najważniejszy element centralnego ogrzewania działa prawidłowo. Ocenie podlega nie tylko praca kotła, lecz także połączenia hydrauliczne, elektryczne, a także zawory bezpieczeństwa.

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504