Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Jakie powinno być ciśnienie wody na piecu gazowym? Wyjaśniamy

Ostatnia modyfikacja: 24 kwietnia, 2024
Ile powinno wynosić ciśnienie wody na piecu gazowym?

Prawidłowe działanie kotła gazowego zakłada zachowanie optymalnej wartości ciśnienia. Wahania tego parametru są najczęstszą przyczyną konieczności wzywania serwisów ogrzewania. Woda stanowi czynnik grzewczy. Natomiast wszelkie usterki prowadzące do wycieku – skutkują wahaniem ciśnienia w kotle gazowym. W tym artykule podpowiadamy, jakie wartości powinny znaleźć się na urządzeniach pomiarowych i co zrobić, gdy jest inaczej.

Co to jest ciśnienie wody w kotle gazowym?

W karcie technicznej każdego urządzenia grzewczego znajdziemy informacje o zakresie ciśnienia, które jest niezbędne do prawidłowego ogrzewania domu i wody użytkowej. Standardowo wartość nie powinna wynosić więcej niż 3 bary. W przypadku przekroczenia następuję otwarcie zaworu bezpieczeństwa. Natomiast spadek poniżej 1 bara może oznaczać awaryjne wyłączenie pieca. Optymalne ciśnienie wody w kotle gazowym wynosi pomiędzy 1 a 2 bara.

Kiedy ciśnienie wody w kotle gazowym rośnie?

Zbiornik przeponowy zabezpiecza układ przed nagłym wzrostem ciśnienia wody w kotle gazowym. Zatem pełni kluczowe znacznie dla prawidłowo funkcjonującego układu centralnego ogrzewania. Usterka naczynia wzbiorczego może prowadzić do odczytu wyższych wartości na urządzeniach pomiarowych.

Jak szybko obniżyć ciśnienie wody w kotle gazowym? W pierwszej kolejności należy zlokalizować zawory upustowe. Natomiast w przypadku problemu z ich znalezieniem alternatywę stanowią odpowietrzniki kaloryferów, które pomogą zmniejszyć ciśnienie centralnego ogrzewania. 

Co oznacza spadek ciśnienia wody w piecu gazowym?

W przypadku nagłego spadku ciśnienia wody słusznym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług gazowych fachowca – zajmującego się naprawą kotłów gazowych. Wraz ze znacznym ubytkiem czynnika grzewczego będzie dochodzić do przechodzenia pieca w tryb serwisowy. Dlatego szybka diagnoza nieszczelności pozwala uniknąć dodatkowych kosztów.

Wbrew pozorom wycieki częściej zdarzają się w przypadku nowszych instalacji centralnego ogrzewania, co wynika z pierwszego uruchomienia pieca. Dlatego fachowcy z długoletnim doświadczeniem przed zakończeniem prac montażu kotła gazowego – wykonują test szczelności.

Jeśli szukasz więcej informacji o eksploatacji kotłów gazowych, to przeczytaj nasz artykuł: Co jest najważniejsze podczas użytkowania pieców gazowych?

Zdaniem eksperta

Przyczyną spadku ciśnienia w kotle gazowym najczęściej jest brak szczelności układu i tym samym wyciek wody. Co więcej, niższa wartość na manometrze może wynikać również z odpowietrzania grzejników. Innym częstym powodem jest usterka czujnika poziomu wody – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis.

Jakie znaczenie ma prawidłowe ciśnienie instalacji centralnego ogrzewania?

Ciśnienie wody w kotle gazowym warunkuje prawidłowe rozprowadzanie ciepła po całym budynku. Dlatego w trosce o ogrzewanie domu nie zapominaj o regularnym sprawdzaniu wartości na manometrze.

Raz w roku należy dokonać przeglądu pieca gazowego. Wówczas serwisant sprawdza nie tylko poziom ciśnienia wody, lecz także może wykryć ewentualne usterki, które w przyszłości prowadziłyby do takich wahań. Oprócz tego warto zdecydować się na chemiczne czyszczenia instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki temu zyskasz lepszą trwałość i wydajność systemu grzewczego.

Zastanawiasz się czy do serwisu pieca gazowego niezbędna jest pomoc fachowca? Przeczytaj nasz poradnik: Czy jesteśmy w stanie dokonać konserwacji kotła gazowego bez pomocy specjalisty?

Kontrola ciśnienia w instalacji CO przez instalatora

Instalacja centralnego ogrzewania musi być wyposażona w urządzenia, które stanowią zabezpieczenie przed osiągnięciem maksymalnego ciśnienia. Dlatego w trakcie montażu warto dopytać o szczegóły instalatora. Przed pierwszym uruchomieniem należy również przeprowadzić test szczelności. Dzięki temu unikniemy awarii zaworów i ubytku wody.

Co zrobić z wahaniami ciśnienia w instalacji CO?

W przypadku niskiego ciśnienia wody w kotle gazowym (poniżej 1 bara) należy uzupełnić ubytek czynnika grzewczego. Jednak najlepiej zlecić tę usługę fachowcom. Niewykluczone, że będzie konieczne również chwilowe wyłączenie kotła w celu przerwania obiegu wody w instalacji. Podobnie w momencie zbyt wysokiego ciśnienia powinno się skorzystać z pomocy profesjonalisty, który sprawdzi szczelność naczynia kompensacyjnego i wykryje powód wahania wartości na manometrze.

Obawiasz się, że wahania ciśnienia w Twojej instalacji grzewczej mogą świadczyć o usterce?

Zadzwoń lub napisz. Chętnie odpowiemy na wszelkie wątpliwości i pytania.

Zadzwoń lub Napisz

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504