Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Czy jesteśmy w stanie dokonać konserwacji kotła gazowego bez pomocy specjalisty?

Opublikowano: 10 grudnia, 2021
Czy można zdecydować się na samodzielną konserwację pieca gazowego?

Konserwacja pieca gazowego to jedna z czynności, która powinna być wykonywana przede wszystkim systematycznie. Oprócz tego istotne jest jednak również to, kto ma zająć się serwisem kotła. Czasami, aby ułatwić sobie to zadanie, chcemy zdecydować się na samodzielne wykonanie przeglądu. Prawda jest jednak taka, że bez odpowiednich umiejętności może to być ciężkie do przeprowadzenia. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, czy konserwacja kotła gazowego może odbyć się bez pomocy specjalisty? Zapraszamy do lektury!

Czym jest kocioł gazowy?

Kocioł gazowy to urządzenie, służące do ogrzewania budynku, w którym się znajduje. Tego rodzaju piece wybierane są coraz częściej przez osoby budujące swój dom czy jakikolwiek inny budynek użytku publicznego. Zainteresowanie to spowodowane jest z jednej strony faktem, że kotły gazowe są rozwiązaniem dość ekologicznym. Nie emitują do środowiska znacznej ilości szkodliwych substancji, które wydzielają np. piece olejowe. Nie jest to jednak ich jedyna zaleta. Ogromnym plusem jest również to, że rachunki za ogrzewanie gazowe są stosunkowo niskie. Dzięki temu, decydując się na montaż kotła gazowego, w długoterminowym rozrachunku z pewnością wyjdziemy na plus. 

Twój piec gazowy dziwnie funkcjonuje i nie wiesz, co się z nim dzieje?

Zadzwoń i umów się na przegląd i konserwację kotła gazowego!

Zadzwoń lub Napisz

Dlaczego konserwacja pieca gazowego jest tak ważna?

Profesjonalny montaż pieca gazowego jest niezwykle ważny, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo i komfort korzystania z danego urządzenia. Warto jednak pamiętać, że oprócz tego równie istotne jest odpowiednie użytkowanie sprzętu. Zaliczamy do tego m.in. regularną konserwację pieca gazowego, bez której kocioł może zacząć nieprawidłowo funkcjonować.

Konserwacja i przegląd kotła gazowego jest ważny z powodu kilku podstawowych kwestii. Serwis pieca umożliwia przede wszystkim:

  • sprawdzenie, czy cała instalacja grzewcza jest szczelna i funkcjonuje, jak należy;
  • przeczyszczenie przewodów, umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie pieca gazowego.

Kto może dokonać profesjonalnej konserwacji kotła gazowego?

Konserwacja pieca gazowego z pozoru może wydawać się łatwa do przeprowadzenia. W rzeczywistości natomiast jest to zadanie nieproste, wymagające odpowiedniej wiedzy, precyzji, umiejętności, a przede wszystkim doświadczenia. W związku z tym nie powinniśmy się decydować na samodzielne wykonywanie serwisu kotła gazowego, ponieważ może to wyrządzić więcej szkód, niż pożytku. Co więcej, profesjonalny serwisant wie, na co zwracać uwagę podczas dokonywania konserwacji pieca gazowego, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że wszystko zostanie wykonane tak, jak powinno. Szansa zauważenia i naprawienia wszelkich ewentualnych usterek będzie wysoka, dzięki czemu funkcjonowanie danego sprzętu w domu będzie bezpieczne.

Zdaniem eksperta

Przegląd i konserwacja pieca gazowego zawsze powinna być wykonywana przez osobę do tego uprawnioną, bo tylko ona może to zrobić w sposób bezpieczny. Za każdym razem, gdy mija rok od ostatniego serwisu lub gdy cokolwiek dziwnego dzieje się z kotłem, należy zadzwonić do serwisanta i umówić się na najwcześniejszy termin wizyty – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Jak często należy wykonywać przegląd pieca gazowego?

Częstotliwość wykonywania przeglądów i konserwacji kotłów gazowych regulowana jest w ustawach Prawa Budowlanego. Minimalna częstotliwość to raz na rok. Nie ma oczywiście przeciwwskazań, aby odbywało się to częściej – warto pamiętać o tym, że zawsze, jeśli czujemy, że jest taka potrzeba, warto prosić o pomoc profesjonalnego serwisanta. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nasz piec gazowy jest bezpieczny dla wszystkich domowników. 

Jak długo trwa konserwacja i serwis kotła gazowego?

Przegląd i konserwacja pieca gazowego z reguły nie trwa długo. Dokładny czas zależny jest jednak od tego, w jakim stanie jest urządzenie. Jeśli jest ono porządnie zanieczyszczone, a dodatkowo wystąpią inne – drobne lub nieco poważniejsze – usterki, konieczna będzie ich naprawa, co dodatkowo wydłuży czas serwisu. Zazwyczaj jednak nie przekracza on 2-3 godzin.

Wydaje Ci się, że Twój piec gazowy potrzebuje profesjonalnego przeglądu i konserwacji?

Skontaktuj się z nami. Kompleksowo zajmiemy się Twoim sprzętem!

Zadzwoń lub Napisz

Przeczytaj na naszym blogu również:

 

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,7 / 5. Liczba głosów 19

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504