Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Jak działają kotły gazowe? Poznaj zasady ich funkcjonowania!

Opublikowano: 18 grudnia, 2021
Jakie są zasady działania pieców gazowych?

Rynek urządzeń do ogrzewania budynków oferuje obecnie wiele rodzajów kotłów gazowych. Wszystkie dostępne typy charakteryzują się nieco innym sposobem działania, jednak dotyczy on głównie pobocznych aspektów jego pracy – podstawa funkcjonowania opiera się bowiem zazwyczaj na tym samym. Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym wyjaśniamy, jak działają poszczególne rodzaje kotłów gazowych. Z naszą pomocą dokonaj właściwego wyboru w kwestii zakupu urządzenia grzewczego!

Jakie są rodzaje kotłów gazowych?

Kotły gazowe to sprzęty, które cieszą się coraz większą popularnością na rynku urządzeń grzewczych. Ich wybór nie jest jednak łatwym zadaniem, ponieważ dostępnych jest wiele rodzajów, które różnią się nie tylko sposobem funkcjonowania, ale również poszczególnych funkcjami. Wśród najpopularniejszych i najczęściej wybieranych typów wyróżniamy:

  • kotły gazowe tradycyjne;
  • kotły gazowe kondensacyjne;
  • kotły gazowe jednofunkcyjne;
  • kotły gazowe dwufunkcyjne.

Wszystkie wymienione rodzaje mają jedno, najważniejsze zadanie – ogrzewanie budynku, w którym się znajdują. Oprócz tego, niektóre z nich mogą jednak oferować również opcję ogrzewania wody nie tylko w instalacji centralnego ogrzewania, ale również wody użytkowej, czyli tej, którą wykorzystujemy w codziennym życiu. Przed wyborem odpowiedniego pieca gazowego warto więc zastanowić się, który z nich sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku. 

Zastanawiasz się, jak działają piece gazowe i na jakiej podstawie wybrać odpowiedni rodzaj urządzenia?

Skontaktuj się z nami. Doradzimy i pomożemy w podjęciu odpowiedniej decyzji!

Zadzwoń lub Napisz

Na czym polega funkcjonowanie pieców gazowych?

Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pieców gazowych. Każdy z nich nieco różni się sposobem funkcjonowania, jednak ogólne zasady ich działania można zobrazować w dość łatwy i szybki sposób.

Każdy kocioł gazowy składa się z kilku podstawowych elementów. Są to m.in.:

  • palnik;
  • pompa obiegowa;
  • wymiennik ciepła;
  • wentylator;
  • zawory bezpieczeństwa;
  • przewody doprowadzające powietrze;
  • przewody doprowadzające gaz. 

Wymienione elementy są oczywiście jedynie niewielką częścią wszystkich tych, które obecne są w urządzeniu grzewczym. Są one jednak podstawą, bez której funkcjonowanie kotła nie byłoby możliwe.

Jak wygląda praca kotła gazowego?

Piec gazowy działa w oparciu o dostarczane mu paliwo, jakim w tym przypadku jest gaz. Dostaje się on do palnika, w którym powstaje iskra, dzięki której paliwo zaczyna się palić. To z kolei umożliwia podgrzewanie wody, która przepływa przez wymiennik ciepła.

Na dalszym etapie pracy pieca gazowego olbrzymią rolę odgrywa pompa obiegowa, nazywana również cyrkulacyjną. Odpowiada ona za obieg wody w instalacji grzewczej. W przypadku kotłów jednofunkcyjnych, mowa tu jedynie o instalacji centralnego ogrzewania (CO), natomiast w piecach dwufunkcyjnych ogrzewana jest również woda z instalacji ciepłej wody użytkowej (CWU).

Zdaniem eksperta

Kotły gazowe, dostępne obecnie na rynku, są urządzeniami nowoczesnymi, charakteryzującymi się nowatorskimi sposobami funkcjonowania. Dzięki temu są one nie tylko łatwe w obsłudze, ale również bezpieczne i co ważne, energooszczędne. Pozwala to na oszczędność niemałych sum pieniędzy, dzięki czemu koszt zakupu pieca nierzadko szybko się zwraca – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Na który rodzaj pieca gazowego najlepiej się zdecydować?

Wybór odpowiedniego pieca gazowego nie jest prostym zadaniem. Musimy dobrze przemyśleć, na jakich funkcjach nam zależy, ponieważ jest to wydatek na wiele lat.  

Gazowy piec kondensacyjny jest wydatkiem nieco większego rzędu, jednak w kalkulacji wieloletniej przyczynia się on do niemałych oszczędności. Wszystko dzięki temu, że część energii cieplnej odbiera on ze spalin, które w przypadku tradycyjnych kotłów gazowych wypuszczane są na zewnątrz i w żaden sposób nie są wykorzystywane

Kotły dwufunkcyjne są dobrą opcją z tego względu, że jedno urządzenie oferuje dwie opcje: podgrzewanie zarówno wody użytkowej, jak i tej w instalacji centralnego ogrzewania. Warto jednak pamiętać, że w ich przypadku, jeśli rozpoczyna się podgrzewanie wody użytkowej, chwilowo nie jest podgrzewana woda w instalacji CO. Dlatego niektóre osoby uważają, że lepiej zdecydować się na kocioł gazowy jednofunkcyjny z dodatkowym zasobnikiem na wodę. Decyzja jest kwestią indywidualną każdej osoby, stojącej przed zakupem urządzenia grzewczego, warto jednak, aby wiedziała ona, jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi piecami.

Planujesz wymienić piec gazowy, ale funkcjonowanie każdego z dostępnych na rynku wydaje Ci się takie samo?

Zadzwoń lub napisz do nas i poproś o radę przy wyborze i montażu sprzętu!

Zadzwoń lub Napisz

Przeczytaj na naszym blogu również:

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 21

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504