Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Jakie są programy dopłat do pompy ciepła? Komu przysługują

Ostatnia modyfikacja: 24 kwietnia, 2024
Komu przysługują dofinansowania do pompy ciepła?

Proekologiczna polityka wiąże się z licznymi programami dofinansowań, które mają pomóc w transformacji na zielone źródła energii. Jednym z nich są dopłaty do pomp ciepła. Rozwiązanie sprzyja nie tylko klimatowi, lecz także oszczędnościom w wydatkach na ogrzewanie. W tym artykule przybliżymy dostępne projekty i wyjaśnimy, jak dostać dofinansowanie.

Dofinansowanie na pompę ciepła z programu Czyste Powietrze

Program “Czyste Powietrze” jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach projektu o dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele starych budynków, którzy chcieliby dokonać termomodernizacji. Plan obejmuje dopłatę do zakupu i montażu, np. wodnej pompy ciepła. Natomiast kwota uzależniona jest od zarobków, a podstawowy próg dotyczy osób, z dochodem rocznym nieprzekraczającym 135 tysięcy złotych. Dla wnioskodawców z najniższą pensją (1090 zł na jednego członka rodziny) dopłata może wynieść 90% kosztów lub pokryć całość.

Co ważne, dotacja w programie “Czyste Powietrze” zapewnia wypłatę części środków przed zakupem i montażem pompy ciepła. Jeśli chcesz otrzymać przedpłatę, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Zdaniem eksperta

Wiele programów dotacji ma charakter cykliczny. Dlatego przed wypełnieniem podania należy sprawdzić nowości w dofinansowaniach, które znajdziemy w regulaminie projektu. Pozytywne rozpatrzenie wniosku jest możliwe wyłącznie po spełnieniu wszystkich wymagań. W związku z tym warto z wyprzedzeniem zdobyć komplet niezbędnych dokumentów i nie czekać ze złożeniem ich do ostatniej chwili. Wszystkie dotacje do pomp ciepła mają określony termin naboru wniosków – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis.

Dotacja na zakup pompy ciepła z programu Moje Ciepło

W ramach programu “Moje Ciepło” finansowane są inwestycje w pompy ciepła dla nowego budownictwa. Forma dotacji ma zachęcić właścicieli nowoczesnych domów jednorodzinnych do rezygnacji z tradycyjnych źródeł ciepła (paliw kopalnych).

Zgodnie z założeniami projektu promuje się energetykę prosumencką. Dlatego standard instalacji ma kluczowe znaczenie przy ocenie wniosków. Zatem warto postawić na wybór odpowiedniej marki. Na rynku znajdziemy pompy ciepła Mitsubishipompy ciepła Viessmannpompy ciepła Brotje, czy pompy ciepła Samsung.

Dodatkowym ułatwieniem we wnioskowaniu o dopłatę okazuje się posiadanie karty dużej rodziny, co uwzględnione zostaje w trakcie ustalania kwoty dotacji.

Szukasz ekologicznego źródła ciepła do swojego nowego domu?

Zadzwoń lub napisz. Chętnie rozjaśnimy wszystkie wątpliwości i odpowiemy na Twoje pytania!

Zadzwoń lub Napisz

Dopłaty do pomp ciepła z programu Ciepłe Mieszkanie

Projekt “Ciepłe mieszkanie” jest skierowany do gmin. Natomiast bezpośrednimi beneficjentami są mieszkańcy bloków wielorodzinnych, w których ma dojść do wymiany tzw. “kopciuchów”. W ten sposób liczy się na poprawę jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Co ważne, w przypadku gmin o najwyższym poziomie zanieczyszczenia – kwota dotacji może być wyższa.

Dystrybucją dopłaty na zakup pomp ciepła zajmują się władze lokalne. Dlatego terminy dostarczenia podania i niezbędnych dokumentów mogą różnić się, w zależności od decyzji samorządowych.

Jeśli szukasz informacji odnośnie kosztów ogrzewania domu pompą ciepła, to przeczytaj nasz artykuł: Jaki jest szacunkowy koszt ogrzewania domu pompą ciepła?

Wsparcie zakupu i montażu pomp ciepła z programem Mój prąd 5.0

Nowa edycja programu Mój prąd 5.0 ruszyła w kwietniu 2023 roku. Tym razem dofinansowanie obejmie także pompy ciepła i kolektory słoneczne. Istotnym warunkiem przystąpienia do projektu jest posiadanie przyłącza mikro instalacji fotowoltaicznej. Poza tym prosument musi rozliczać zużycie energii za pomocą systemu net-billing, a inwestycja nie może pokrywać się z innymi dofinansowaniami (np. “Czyste Powietrze”).

Dotacja pokrywa do 50% kosztów instalacji. Pompa ciepła jest definiowana w regulaminie jako urządzenie dodatkowe. Wnioskodawcy otrzymują wypłatę środków za zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej wraz z pozostałymi elementami (np. gruntową pompą ciepła). Oprócz tego dofinansowanie jest możliwe tylko dla instalacji wykonanych i opłaconych od 01.02.2020 roku.

Więcej informacji o cenach montażu pompy ciepła, przeczytasz w naszym artykule: Od czego zależy koszt montażu pompy ciepła? Zestawienie podstawowych kosztów.


Z jakiego programu rolnicy mogą uzyskać dopłatę do pompy ciepła?

Wsparcie dla pomp ciepła dotyczy również obszarów wiejskich. Program AgroEnergia 2021-2023 ma pomóc właścicielom gospodarstw rolnych w przechodzeniu na zieloną energię, co istotnie przyczyni się do zmniejszania kosztów uprawy i hodowli.

Mechanizacja rolnictwa sprawia, że zapotrzebowanie na prąd wciąż rośnie. Natomiast pompa ciepła nie wymaga skomplikowanej obsługi i zapewnia stałą temperaturę. Jednocześnie wysoki próg inwestycji w nowe technologie gwarantuje stały rozwój obszarów wiejskich.

Dla rolników możliwe jest także łączenie dotacji z ulgą termomodernizacyjną. W zamian za dokonanie inwestycji w ekologiczne źródła ciepła zmniejsza się podatek rolny. 

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504