Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Rodzaje grzejników do pompy ciepła – na który najlepiej się zdecydować?

Ostatnia modyfikacja: 21 kwietnia, 2023
jaki grzejnik do pompy ciepła wybrać

Pompy ciepła to ekologiczne systemy ogrzewania domu, które przy rosnących cenach gazu i braku węgla, cieszą się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem. Możliwość połączenia ich z instalacjami fotowoltaicznymi pozwala w zasadzie za darmo wytwarzać energię. Należy jednak pamiętać, że sama pompa nie zapewni wydajnego i obniżającego koszty ogrzewania budynku. Do efektywnego działania potrzebne są płaszczyznowe odbiorniki ciepła. Zazwyczaj zalecane jest ogrzewanie podłogowe. Co, jednak jeśli nie możemy lub ze względu na koszty nie chcemy montować podłogówki? Możliwa jest współpraca tych urządzeń z kaloryferami przeznaczonymi do ogrzewania niskotemperaturowego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie grzejniki sprawdzą się przy ogrzewaniu budynku za pomocą pompy ciepła.

Czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami klasycznymi?

Wiele osób, stając przed decyzją o wymianie źródła ciepła na energooszczędną pompę ciepła Viessmannpompę ciepła Panasonic czy pompę ciepła Brotje szuka informacji, czy można podłączyć ją do istniejących kaloryferów. Odpowiedź jest prosta. Jeśli w domu, firmie lub instytucji znajdują się standardowe modele, osiągające pełną moc dopiero przy temperaturach rzędu 70-80 stopni Celsjusza, konieczna będzie ich wymiana

Zdaniem eksperta

Montaż pompy ciepła nie oznacza konieczności wymiany żeliwnych grzejników ze względu na fakt, że nie będą one współpracować z tym źródłem ciepła. Wodne pompy ciepłagruntowe pompy ciepła i powietrzne mogą być podłączone do tradycyjnych instalacji wysokotemperaturowych, ale takie zestawienie nie będzie wydajne, a tym samym nie wpłynie na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie. Większość dostępnych na rynku pomp to rozwiązania niskotemperaturowe – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Jakie grzejniki wybrać do współpracy z powietrzną pompą ciepła?

Gdy okazuje się, że przy instalacji pompy ciepła zachodzi konieczność wymiany tradycyjnych wysokotemperaturowych grzejników, wybór nowych wcale nie jest prostym zadaniem. Nie zawsze można sobie pozwolić na montaż podłogówki ze względu na koszty inwestycji lub konieczność zerwania niedawno położonej podłogi. Na szczęście wzrost popularności niskotemperaturowych systemów grzewczych sprawił, że na rynku pojawiły się rozwiązania pozwalające na montaż pompy ciepła nie tylko w nowych budynkach. Grzejniki niskotemperaturowe, dzięki swoich unikalnym cechom dobrze współpracują z pompami, a także kotłami kondensacyjnymi. Wyróżnia je przede wszystkim mniejsza masa, efektywna powierzchnia wymiany ciepła oraz mała pojemność wodna. Do najczęściej stosowanych z pompami ciepła należą: 

Grzejniki płytowe 

W instalacjach niskotemperaturowych duża waga przywiązywana jest do wielkości powierzchni wymiany ciepła. Dlatego doskonale sprawdzają się w nich grzejniki płytowe. Dzięki dużej powierzchni szybko nagrzewają pomieszczenie. Na rynku dostępne są rozwiązania o różnych rozmiarach i wersjach: jednopłytkowe dwupłytkowe i trzypłytowe. Przy czym ich zastosowanie z pompą ciepła wymaga odpowiedniego wymiarowania. Dlatego dobór i montaż grzejników płytowych, warto powierzyć profesjonalnej firmie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że ich instalacja z pompą ciepła jest droższym przedsięwzięciem niż montaż z ogrzewaniem podłogowym. Rozwiązanie dedykowane jest raczej dla osób, które wymieniają swoje stare źródło ogrzewania na nowoczesną źródło ciepła. 

Klimakonwektory 

Klimakonwektory to propozycja dla osób, które nie tylko chcą ogrzewać pomieszczenia, ale także w upalne dni móc je schłodzić. Wyglądem przypominają zwykłe grzejniki i również podłączane są do instalacji wodnej centralnego ogrzewania. Wyróżnia je zastosowana w nich technologia. To grzejniki z wymuszonym za pomocą wentylatora obiegiem powietrza wokół lameli. Ta zasada działania sprawia, że czynnik obiegowy nie musi mieć wysokiej temperatury. Taca ociekowa oraz system odprowadzania kropli umożliwiają przestawienie na tryb chłodzenia. Klimakonwektory zakupić można w różnych systemach montażu: wiszące, kanałowe, kasetonowe, konsole. Ich dużą zaletą jest szybkie ogrzewanie oraz chłodzenie pomieszczeń, natomiast zamontowane wentylatory mogą stanowić przeszkadzające w skupieniu źródło hałasu.

Potrzebujesz pomocy w modernizacji instalacji grzewczej budynku pod pompę ciepła?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Zadzwoń lub Napisz

Grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną

Deweloperzy oraz osoby decydujące się na samodzielną budowę domu, chętnie wybierają duże okna lub nawet przeszklone ściany, aby zapewnić dostęp naturalnego światła oraz ładny widok. Wiąże się to jednak z większymi stratami ciepła. Rozwiązaniem są grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną, montowane w specjalnych kanałach podłogowych przy przeszkleniach. Gdy temperatura w pomieszczeniu spada poniżej określonej wartości, uruchomi się ich wentylator, który podwyższy dynamikę przepływu powietrza. Zaletami tego typu rozwiązań jest możliwość montażu praktycznie w każdym pomieszczeniu, niska bezwładność cieplna oraz kompatybilność z pompami ciepła. Rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad. Należą do nich wysokie koszty związane z montażem, a także hałas emitowany przez wentylatory. 

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504