Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Jakie grzejniki wybrać do ogrzewania gazowego?

Opublikowano: 10 lutego, 2023
jakie grzejniki do ogrzewania gazowego wybrać

Ogrzewanie gazowe to popularny system grzewczy, który nie wymaga w ogóle pracy i zapewnia stały dopływ ciepła. Obok pomp ciepła jest jednym z najchętniej wybieranych do dużych i małych budynków. Aby działał bez zarzutu, należy zapewnić właściwe elementy instalacji w tym odpowiednie grzejniki. Poszczególne typy różnią się konstrukcją, wyglądem, działaniem oraz wydajnością cieplną. Jakie kaloryfery najlepiej wybrać? Zapraszamy do lektury artykułu.

Jakie grzejniki sprawdzą się do ogrzewania gazowego? 

Wybór grzejników w sklepach jest tak duży, że trudno samodzielnie podjąć decyzje. Korzystając z pomocy specjalistów, można precyzyjnie określić, jaki model i moc będzie najbardziej odpowiednia do ogrzewania gazowego. Podczas zakupu pod uwagę należy wziąć przede wszystkim wymiary i sposób oddawania ciepła. W przypadku tego drugiego kryterium można wyróżnić rozwiązania wymieniające ciepło poprzez konwekcję, czyli ogrzewanie powietrza i promieniowanie. Warto zaznaczyć, że oba te sposoby zawsze występują łącznie. Jednak udział konwekcji w stosunku do promieniowania zależny jest od temperatury wody oraz od samej konstrukcji grzejnika. 

Rodzaje grzejników do ogrzewania za pomocą pieca gazowego

W sklepach znajdziemy kilka rodzajów grzejników przeznaczonych do instalacji w ogrzewaniu gazowym. Poszczególne typy różnią się budową oraz zastosowanym tworzywem do ich produkcji. Najczęściej montaż kotła gazowego łączony jest z wyborem:: 

Grzejników aluminiowych 

To rozwiązania posiadające kanały powietrzne, w których wymiana ciepła oparta jest głównie na konwekcji. Do ich zalet zaliczyć należy szybką reakcję na zmianę temperatury ustawionej za pomocą głowicy termostatycznej. 

Stalowych grzejników płytowych 

To jedne z najpopularniejszych kaloryferów, spotykane w wielu domach, instytucjach, szkołach czy urzędach. Wyróżnia je niska waga oraz cena, a także ożebrowanie wewnętrzne, wpływające na podniesienie mocy cieplnej. Co więcej, coraz częściej można spotkać je w różnych kolorach, aby lepiej dopasować do aranżacji mieszkania. Grzejniki tego typu przekazują około 35% ciepła przez promieniowanie. 

Grzejników członowych 

To tradycyjne modele kaloryferów, które mogą być żeliwne lub stalowe. Zbudowane są z pojedynczych połączonych ze sobą żeber. W przypadku tych modeli wymiana ciepła następuje w 85% przez konwekcję, co oznacza, że jedynie 15% przez promieniowanie. Obecnie odchodzi się od grzejników członowych i zastępuje je w budynkach innymi rozwiązaniami. 

Jak obliczyć moc grzejnika przy ogrzewaniu gazowym?

Moc grzejnika zależy w dużej mierze od wielkości pomieszczenia, w którym będzie zainstalowany oraz funkcji, jaką będzie pełnił. W sytuacji, gdy ma stanowić główne źródło ogrzewania, konieczna będzie wyższa moc, niż w przypadku kaloryfera służącego do suszenia ręczników. 

Zdaniem eksperta

Moc grzejników jest uzależniona również od parametrów kotła gazowego jeśli to on stanowi źródło ciepła. Należy wziąć pod uwagę moc cieplną grzejnika, odnosząc się do parametrów instalacji grzewczej w domu. Obecnie coraz częściej przyjmowanymi parametrami instalacji dla kaloryferów są parametry na poziomie 70/55/20°C. Dzięki temu mogą być stosowane zarówno ze standardowymi kotłami gazowymi, jak i kondensacyjnymi. Na rynku spotkać można także grzejniki o parametrach 55/45/20°C, są one dedykowane instalacjom niskotemperaturowym np. z pompą ciepła – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Grzejniki stalowe czy aluminiowe do ogrzewania gazowego?

Do ogrzewania gazowego należy wybierać grzejniki, które odznaczają się dobrymi właściwościami przewodzenia temperatur. Elementy te powinny być wykonane z aluminium lub miedzi – oba te materiały dobrze przewodzą ciepło i są odporne na korozję. Jeśli masz w domu grzejniki żeliwne, warto przemyśleć ich wymianę na modele aluminiowe, ponieważ lepiej przewodzą ciepło. Co więcej, nawet gdy dojdzie do sytuacji, zamontowania grzejników o zbyt małej lub dużej mocy, można odjąć lub dodać żeberka. W przypadku modeli stalowych nie ma takiej możliwości. 

Jakie grzejniki do pieca gazowego kondensacyjnego?

Z kotłem kondensacyjnym najlepiej współpracuje ogrzewanie podłogowe. Urządzenie będzie dobrze działać także ze zwykłymi grzejnikami zamontowanymi w domu, dlatego ich wymiana może okazać się niepotrzebna. Kocioł kondensacyjny jest w stanie podgrzać temperaturę do 80°C. Należy jednak mieć na uwadze, że im wymagana temperatura będzie niższa, tym praca urządzenia bardziej oszczędna. Z tego względu zalecany jest montaż grzejników niskotemperaturowych, które pozwolą korzystać z wysokiej sprawności urządzenia. W budynkach z kotłem kondensacyjnym często stosuje się ogrzewanie mieszane – czyli połączenie podłogówki z grzejnikami ściennymi. Woda, która powraca z ogrzewania podłogowego, łączy się z cieczą z instalacji grzejnikowej. Dzięki temu do kotła trafia mieszanina o obniżonej temperaturze, co sprzyja kondensacji.

Chcesz oszczędzać na ogrzewaniu gazowym?

Postaw na nowoczesny kocioł kondensacyjny i odpowiednie grzejniki. Zadzwoń lub napisz do nas!

Zadzwoń lub Napisz

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504