Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Czy czyszczenie i konserwacja kotłów gazowych jest tym samym?

Ostatnia modyfikacja: 9 maja, 2023
Jaka jest różnica między czyszczeniem a konserwacją kotłów gazowych?

Zakup odpowiedniego pieca i jego profesjonalny montaż to niestety nie wszystko. Każdy z jego użytkowników musi pamiętać o regularnych przeglądach, które gwarantują bezpieczeństwo i komfort jego użytkowania. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, czy konserwacja i czyszczenie kotła gazowego jest tym samym zabiegiem pielęgnacyjnym? W szybki sposób rozwiejemy Twoje wątpliwości – zapraszamy do lektury!

Pielęgnacja kotłów gazowych. Dlaczego jest tak istotna?

Ogrzewanie domów czy wszystkich innych budynków – zwłaszcza tych, które wykorzystywane są na co dzień przez ludzi – jest niezwykle ważne. Pozwala na wygodne przebywanie i funkcjonowanie w nich. Komfort cieplny jest bowiem niezbędny do tego, abyśmy mogli pracować w skupieniu, bez zbędnego rozkojarzenia. 

Jednym z popularniejszych sposobów na ogrzewanie budynku jest montaż pieca gazowego. Urządzenie to jest nowoczesnym sposobem na ocieplanie domu, a jednocześnie jednym z nowocześniejszych i bardziej energooszczędnych.  

Decydując się na zakup pieca gazowego warto pamiętać o tym, aby za montaż była odpowiedzialna osoba z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że sprzęt będzie działał jak należy. Nie będzie to jednak koniec współpracy, bowiem równie istotne jest przeprowadzanie systematycznych przeglądów i konserwacji kotłów gazowychIch regularne serwisowanie pozwala bowiem na szybkie wykrycie ewentualnych usterek i pozbycie się ich, zanim zdążą przerodzić się w poważniejszy problem.

Zastanawiasz się, jak długo potrwa konserwacja i przegląd pieca gazowego?

Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konkretny, odpowiadający Ci termin!

Zadzwoń lub Napisz

Czym jest konserwacja pieca gazowego?

Mówiąc o konserwacji kotła gazowego, często mamy przed oczami szybki i łatwy w przeprowadzeniu ?zabieg?. Nic bardziej mylnego. Jest to dość złożony proces, składający się z kilku poszczególnych etapów. Powinna za to być odpowiedzialna osoba, która – tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy – ma odpowiednią wiedzę i umiejętności, a także doświadczenie, pozwalające na szybkie przeprowadzenie konserwacji pieca gazowego.

Niektórzy z użytkowników pieców gazowych po kilku latach zapominają o regularnych przeglądach. W takich przypadkach, gdy pojawi się jakakolwiek usterka, może być większy problem z jej naprawą, ponieważ jeden zepsuty element mógł już przyczynić się do uszkodzenia innych. Warto więc pamiętać o systematyczności w kwestii konserwacji kotłów gazowych, ponieważ może to pomóc zaoszczędzić nie tylko czas, ale też pieniądze – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Różnice między konserwacją a czyszczeniem kotłów gazowych

Niektórzy uważają, że konserwacja kotła gazowego nie ma żadnego związku z jego czyszczeniem. Inni z kolei twierdzą, że jedno i drugie jest tym samym, a nazwy te mogą być używane wymiennie. Prawda natomiast jest taka, że żadna z powyższych wersji nie jest prawidłowa. 

Czyszczenie pieca gazowego i jego konserwacja to czynności, które mają ze sobą związek, jednak nie są tym samym. Czyszczenie jest bowiem jedynie jednym z etapów konserwacji urządzenia. Jego przegląd – jak nazywana jest również konserwacja – często zaczyna się właśnie od przeczyszczania poszczególnych elementów składowych sprzętu. 

Niezwykle istotne jest czyszczenie wymiennika ciepła. Jest to element, który odpowiada bezpośrednio za podgrzewanie wody w instalacji. Przez sposób swojego działania narażony jest na oddziaływanie spalin, kwaśnego kondensatu czy wszelkich zanieczyszczeń, znajdujących się w wodzie. Jego stan – czyli m.in. sprawność i stopień czystości – decyduje o funkcjonowaniu całego pieca gazowego, dlatego szczególnie ważne jest zadbanie o czystość właśnie tego elementu urządzenia. 

Sprawdź też: czyszczenie instalacji CO

Co jaki czas należy wykonywać przegląd pieca gazowego?

Przegląd i konserwację pieca gazowego trzeba wykonywać zawsze wtedy, kiedy uznamy, że jest taka potrzeba. Absolutnym minimum jest jednak raz w roku – co ważne, jest to regulowane w przepisach prawa. Warto jednak mieć świadomość tego, że systematyczne wykonywanie serwisu pieca gazowego nie powinno być przykrym obowiązkiem, natomiast łatwym sposobem na zapewnienie sobie i wszystkim innym domownikom zwiększonego bezpieczeństwa we własnym domu. Przegląd urządzenia pozwala bowiem na szybkie 

Minął rok od ostatniego przeglądu Twojego pieca gazowego? Nie czekaj już dłużej

Zadzwoń lub napisz i umów się na konserwację kotła!

Zadzwoń lub Napisz

Przeczytaj na naszym blogu również:

  •  
Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,5 / 5. Liczba głosów 13

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504