Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

4 najczęstsze usterki w kotłach gazowych – dowiedz się, kiedy konieczny jest serwis pieca gazowego

Ostatnia modyfikacja: 20 kwietnia, 2021
Jakie są najczęstsze awarie kotłów gazowych?

Instalacja centralnego ogrzewania jest jedną z ważniejszych instalacji w każdym domu. Dzięki niej możliwe jest ogrzewanie domu, a także komfortowe korzystanie z ciepłej wody. Niestety, jej funkcjonowanie nie jest niezawodne i zdarza się występowanie różnego rodzaju awarii. Dowiedz się, jakie są najczęściej spotykane usterki kotłów gazowych i nie daj się zaskoczyć!

Awarie pieców gazowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kotłów gazowych. W zależności od wybranego wariantu mogą pojawić się różne usterki, zależne od firmy, która dany piec wyprodukowała, jego budowy czy spełnianych funkcji. Istnieje jednak kilka usterek, które spotykane są najczęściej, bez względu na konkretny typ kotła. 

Twój piec działa inaczej niż zazwyczaj? Upewnij się, czy nie wystąpiła żadna usterka.

Wezwij serwisanta kotłów gazowych!

Zadzwoń lub Napisz

Zabrudzenie się filtra w piecu gazowym

Jedną z częściej spotykanych usterek w piecach gazowych jest zabrudzenie filtra. Może być ono powodem różnych problemów, dlatego tak ważne jest wykrycie i naprawienie wspomnianej usterki na samym początku jej wystąpienia.

Zabrudzenie filtra często objawia się brakiem ciepłej wody, mimo iż piec jest uruchomiony i ustawiony na jej podgrzewanie. Wówczas zachodzi konieczność wyczyszczenia filtra lub – w niektórych sytuacjach – wymiana na nowy. Czasami jednak nawet to nie wystarcza. Wtedy jest to znak, że niezbędna może okazać się pomoc serwisanta, który sprawdzi, czy awaria nie wystąpiła gdzieś głębiej.

Wbrew pozorom, od stanu czystości filtra zależy naprawdę wiele. Każdy, u którego wystąpiła jakakolwiek niewielka awaria pieca gazowego, powinien więc w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ten jeden, konkretny element składowy.

Zdaniem eksperta

Każda niewielka usterka może prowadzić do poważnej awarii. Jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, nie powinniśmy więc czekać, aż piec gazowy ulegnie całkowitemu zepsuciu. Warto jak najszybciej skontaktować się z serwisantem, który będzie w stanie wykryć i naprawić ewentualną usterkę już na początkowym etapie jej wystąpienia mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Samoczynne wyłączanie się kotła gazowego

Kolejną usterką, świadczącą o awarii, jest częste, samoczynne wyłączanie się pieca gazowego. W tym przypadku powodów może być kilka, jednak najczęściej spotykanymi są:

  • ustawienie na piecu zbyt niskich temperatur – zarówno względem wody, jak i pomieszczeń. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku posiadania pieca dwufunkcyjnego, który ogrzewa nie tylko wodę w instalacji centralnego ogrzewania, ale także tą użytkową;
  • zapowietrzenie instalacji grzewczej – jest to powód wielu usterek, nie tylko wspomnianego samoczynnego wyłączania się pieca gazowego. 

Jeśli powód wspomnianej awarii nie jest znany, jest to informacja dla domowników, że należy wezwać profesjonalną pomoc. W innym przypadku, jeśli problem zostanie zbagatelizowany, po pewnym czasie piec może ulec całkowitemu zepsuciu, a zakup nowego jest zdecydowanie znacznie droższy niż próba naprawy. 

Zakamieniony wymiennik ciepła w piecu gazowym

Wymiennik ciepła to element, który odróżnia piece gazowe dwufunkcyjne od jednofunkcyjnych. Ważne jest, aby na bieżąco sprawdzać, czy wspomniany wymiennik nie jest zakamieniony, ponieważ wówczas może prowadzić to do powstania poważnych awarii kotłów. W momencie, gdy opisywana część pieca pokryta jest znaczną ilością kamienia, należy zadbać o to, aby się go pozbyć. W tym celu warto zainwestować w specjalny preparat, służący do odkamieniania i postępować zgodnie z instrukcją, umieszczoną na opakowaniu. 

Zapowietrzenie kotła gazowego

W wyniku zapowietrzenia pieca gazowego dochodzi do nieefektywnego i mało wydajnego działania instalacji grzewczej. Często wygląda to w ten sposób, że woda użytkowa podgrzewana jest nadmiernie, z kolei ta służąca do ogrzania całego domu pozostaje zimna. Awaria ta może prowadzić do przegrzania instalacji i jej trwałego uszkodzenia. Należy więc na bieżąco kontrolować to, jak piec działa oraz czy nie występują żadne problemy.

Co robić podczas awarii pieca gazowego?

Osoby, które nie znają się na piecach gazowych, przy każdej mniejszej i większej awarii, powinny zgłosić się do profesjonalnego serwisanta kotłów na naprawę sprzętuCzasami konieczna jest jego całkowita wymiana i wówczas dochodzi potrzeba montażu nowego piecaW obu tych przypadkach całe przedsięwzięcie należy powierzyć w ręce osoby doświadczonej, znającej się na fachu, ponieważ tylko wtedy zdobędziemy pewność, że wszystko będzie działało tak, jak należy.

Jak zapobiegać powstawaniu usterek pieców gazowych?

Każdy właściciel opisywanego rodzaju ogrzewania powinien pamiętać, że regularne przeglądy pieca gazowego są podstawą do zapewnienia mu długiej żywotności. Wczesne wykrycie ewentualnych wad może pozwolić na ich szybką i bezproblemową naprawę, dzięki czemu sprzęt będzie służył przez kolejne długie lata. W związku z tym warto mieć kontakt do całodobowego serwisu ogrzewania, który zapewni pomoc w każdej, nawet podbramkowej, sytuacji. 

Obawiasz się, że w Twoim piecu gazowym mogła wystąpić usterka?

Zadzwoń do serwisanta kotłów i jak najszybciej pozbądź się awarii!

Zadzwoń lub Napisz

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 16

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504