Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

4 powody, dla których systematyczne przeglądy pieca gazowego są tak ważne

Ostatnia modyfikacja: 29 czerwca, 2021
Powody, dla których przegląd pieca gazowego należy wykonywać systematycznie

Tak jak każde urządzenie, piec gazowy wymaga regularnego przeglądu. Oczyszczenie, sprawdzenie działania każdego elementu i zakonserwowanie to podstawowe czynności, które należy wykonać, by poprawić jego wydajność. Okresowe kontrole sprawności pieca to także wkład w bezpieczeństwo domowników. Jakie są najważniejsze powody, dla których nie należy bagatelizować tematu przeglądu pieca gazowego?

Na czym polega przegląd kotła gazowego?

Przegląd kotła gazowego to kontrola sprawności zarówno pieca, jak i całej instalacji grzewczej. Podczas przeglądu pracownik serwisu ogrzewania stwierdza, w jakim stanie jest kocioł, dokonuje diagnozy usterek i czyści oraz w razie konieczności wymienia poszczególne podzespoły. Regularny przegląd to nie tylko wkład w bezpieczeństwo domowników, ale także poprawienie wydajności kotła gazowego, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. 

Warto dokonywać okresowych przeglądów, by nie dopuścić do poważnej awarii urządzenia. Zyskamy dzięki temu pewność, że kocioł będzie nam służył w dobrym stanie przez długie lata.

Czeka Cię przegląd kotła gazowego? Nie czekaj, zamów serwis już dziś!

Zadzwoń lub napisz

Zadzwoń lub Napisz

Jak często należy wykonywać przegląd kotła gazowego?

Producenci takich pieców gazowych, jak Junkers, Viessmann czy Buderus rekomendują przeprowadzanie przeglądu raz w roku. Najlepiej, żeby odbył się przed okresem grzewczym. Jeśli zaplanujemy przegląd na któryś z miesięcy letnich, nie tylko będziemy mieli ten ważny punkt odhaczony, ale także nie staniemy przed sytuacją, w której obłożeni pracą serwisanci każą nam długo czekać

Przyjmijmy więc, że zaraz po ustaniu sezonu grzewczego umówimy się na wykonanie przeglądu.

Dowiedz się, kiedy i jak często wykonywać przegląd pieca gazowego

Kto wykonuje przegląd kotła gazowego?

Jeżeli nasze urządzenie jest na gwarancji, w celu dokonania przeglądu powinniśmy się skontaktować z autoryzowanym serwisem, rekomendowanym przez producenta. Przeglądu pogwarancyjnego dokona dla nas profesjonalny serwis kotłów grzewczych. Warto mieć pod ręką numer telefonu do firmy świadczącej całodobowe usługi serwisowe. W końcu niespodziewana awaria kotła może się wydarzyć w każdej chwili.

Dlaczego ważne jest regularne wykonywanie przeglądu pieca gazowego?

Regularne przeglądy i konserwacje pieca zaowocują sprawnym sprzętem, który będzie nam służył długimi latami. 

Okresowy przegląd kotła jest regulowany prawnie

Właściciel obiektu budowlanego powinien dokonywać okresowych kontroli instalacji gazowych oraz kominów. Obowiązek ten wynika z artykułu 62 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawa budowlanego. Przepis ten dotyczy zarówno budynków przemysłowych, jak i domów jednorodzinnych. W przypadku budynków o powierzchni przekraczającej 2000 m2 przegląd należy wykonywać przynajmniej dwa razy w roku, a w pozostałych przypadkach wystarczy sprawdzić stan urządzenia raz na 12 miesięcy. 

Po dokonaniu przeglądu fachowiec sporządza protokół, w którym konieczne jest zawarcie szczegółów dotyczących stanu technicznego urządzenia. Osoba kontrolująca zobowiązana jest także zamieścić datę przeglądu. Dokument ten będzie stanowił dla nas zabezpieczenie prawne w razie poważnej awarii.

Przegląd pieca gazowego pozwala wykryć usterki i ustrzec się przed awarią

Regularna kontrola kotła gazowego oraz wszystkich podzespołów i instalacji pozwoli na wczesne wykrycie usterek. Da nam także możliwość wymiany zużytych części oraz wykonać kompleksowe czyszczenie sprzętu. Prawidłowa i systematyczna konserwacja instalacji gazowej przekłada się na dłuższą żywotność kotła.

Podczas przeglądu konieczne będzie sprawdzenie stanu technicznego części spalinowej oraz podzespołów kotła gazowego, a także palnika i wymiennika. Warto także skontrolować stan filtrów wody i gazu, które w razie potrzeby będzie można oczyścić lub wymienić. Ważnym elementem przeglądu będzie sprawdzenie działania pompy spalinowej, a w razie potrzeby wymiana uszczelek. Dzięki temu nic nas nie zaskoczy w środku mroźnej zimy.

Zdaniem eksperta

Okresowe przeglądy pozwolą na szybkie zdiagnozowanie i wyeliminowanie nawet najmniejszych nieprawidłowości w działaniu kotła. Pamiętajmy, że koszt corocznego wykonania przeglądu naszej instalacji gazowej jest znacznie niższy, niż koszt wymiany zepsutego pieca lub jego kompleksowej naprawy mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Regularny przegląd wpływa na większą wydajność kotła gazowego

Dbanie o kocioł gazowy i zlecanie systematycznej diagnozy jego stanu technicznego w dłuższej perspektywie będzie miało dla nas ogromne korzyści. Regularnie czyszczony kocioł gwarantuje bezawaryjne działanie. Pamiętajmy, że zanieczyszczony, zaniedbany piec gazowy pracuje z większym wysiłkiem. Aby ogrzać cały dom, niesprawny kocioł zacznie pobierać znacznie więcej paliwa. Bardzo szybko odbije się to negatywnie na naszych rachunkach za ogrzewanie.

Systematycznie wykonywany przegląd pieca gazowego to gwarancja bezpieczeństwa

Niesprawne urządzenie, latami poddawane intensywnej eksploatacji, może zacząć emitować szkodliwe substancje. Efektem długotrwałych zaniedbań bywa wydzielania się tlenku węgla, co jest sytuacją zagrożenia życia. Aby ogrzewanie gazowe było dla nas bezpieczne, sprawdzajmy stan instalacji regularnie. Najlepiej zlećmy to serwisowi kotłów gazowych, działającym na terenie Warszawy lub innego miasta.

Chcesz się przekonać, czy Twój piec gazowy jest sprawny?

Napisz lub zadzwoń

Zadzwoń lub Napisz

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,5 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504